וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו בונה על האמריקאים: כשארכיב ממשלה ננצל 4 מיליארד דולר אשראי אמריקאי ונוריד מיסים דרמטית

אורה קורן

22.1.2009 / 15:17

נתניהו: אנו במשבר גדול שמאיים על רבבות משרות; נקרא לאנשי ההיי-טק לחזור מחו"ל - כי שם רע


בנימין נתניהו סקר היום את הצעדים הכלכליים שבכוונתו לנקוט אם ייבחר לראש הממשלה. הצעדים עליהם התחייב כוללים הורדת מיסים גדולה וטיפול מיידי במשבר האשראי, באמצעות ניצול הערבויות האמריקאיות.

"אנחנו במשבר גדול מאוד, שכבר מאיים על מקומות העבודה של תושבי ישראל. הסכנה היא של פיטורי רבבות עובדים, לא אלפים, ואם לא נפעל במהירות גם מער לכך", אמר נתניהו בכנס השנתי של התעשיינים. "יהיה כאן איום גם על החסכונות ומעליו על בריאותם הכלכלית של מפעלים וחברות ועל עצם קיומם של מפעלים וחברות רבים. לכן הפעולה ההכרחית היא של עצירת הנפילה, סיבוב ונסיקה", הוסיף. נתניהו הדגיש את הצורך הדחוף לטפל בבעיית האשראי. "הממשלה החלה בכמה צעדים אך לדעתי הם לא חדים ולא נועזים מספיק. נסיט את האשראי החוצה. קיבלנו ערבויות אמריקאיות, ויש לנו אשראי של כמעט 4 מיליארד דולר. נשתמש באשראי החיצוני הזה כתת סעיף לטיפול במשבר האשראי. אם אבחר, אציג את זה בתחילת כהונת ממשלתי", אמר נתניהו.

צעדים מהירים נוספים שנתניהו התחייב לנקוט כוללים התייעלות תחומי מים, חשמל, נמלים ושדות תעופה, וכן החלת פחת מואץ על השקעות בתעשייה - שמהווה הורדת מיסים ממוקדת לתעשייה - והשלמת הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, לשחרור נדל"ן בועדות תכנון ובניה. נתניהו התייחס גם לפריסת תשתיות תחבורה.

"נושא נוסף הוא הגדלת תקציב המדען הראשי באופן משמעותי, על מנת להבטיח את השארת המשאב האנושי בהיי-טק בארץ. אקרא לאנשי היי-טק ותעשיינים בחו"ל לחזור - כי שם רע, ואם נפעל נכון יהיה כאן יותר טוב. זו הזדמנות להחזיר אותם הביתה", אמר. נתניהו קרא לתעשיינים לא לפטר עובדים, כי כשתגיע הצמיחה הם יחפשו אותם. "יותר זול יהיה לכם לשמור אותם", אמר.

"הצמיחה תחזור, כי נעשה צעד נוסף - הפחתה דרמטית של נטל המס. את מס הכנסה נפחית בטווח של ארבע שנים מהרמה הנוכחית של 46% ל-35%. מס החברות יורד מ-27% ל-18%. זה פרוס על ארבע שנים, קדנציה. נתחיל מרמות המס הנמוכות כדי לעודד צריכה שתעודד צמיחה, וזו תשמור על מקומות עבודה ותמשוך משקיעים. ננקוט מס הכנסה שלילי ליצור תמריץ לעבודה", הוסיף.

בנושא הגירעון, אמר נתניהו כי אם צריך להגדיל גירעון לטווח קצר, הוא מעדיף שזה יקרה כתוצאה מהורדת מיסים שתחולל צמיחה. עוד צפויה, לדבריו, הגדלת הוצאות - דוגמת הגדלת תקציב המדען הראשי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully