וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט חייב שני מנהלי עמותה שמשכו שכר גבוה מהכנסות העמותה להחזיר את השכר

הילה רז

22.1.2009 / 17:14

בין מטרות העמותה: קידום האדיבות והנימוסין בחברה הישראלית; השופטת אלשיך: לעג לרש


שני חברי ועדת עמותה שמשכו כספים מהעמותה במסגרת שכרם חויבו על ידי בית המשפט להשיב את הכסף, לאחר שהתברר כי אישרו לעצמם שכר גבוה העולה על הכנסות העמותה. השניים, עו"ד עמוס נצר וחווה אייזיק, משכו יחדיו מהעמותה כ-163 אלף שקל. מדובר בעמותת קרן גד ע"ש גד קורנפלד, שהוקמה ב-1985 על ידי מרים קורנפלד לזכר בעלה. מטרות העמותה היו שיפור, קידום וטיפוח הליכות אדיבות ונימוסין בחברה הישראלית. לאחר מותה של קורנפלד, היא הורישה בצוואתה את נכסיה - שתי דירות בתל אביב - לעמותה.

ב-2003 הגיש רשם העמותות בקשה לפירוק העמותה לאחר שלא הגישה מסמכים ולא קידמה את מטרות העמותה. רשם העמותות ציין כי טעם נוסף לבקשת הפירוק היה קיומה של אסיפה כללית שכללה את נצר ואייזיק בלבד, בה הוחלט על העלאת שכרם של חברי ועד העמותה, הכוללים את השניים בלבד. העלאת השכר היתה משמעותית ורטרואקטיווית, באופן שהשכר עלה על הכנסותיה של העמותה, ובניגוד להנחיות רשם העמותות. העמותה התנגדה לפירוק ובינה לבין רשם העמותות התנהלו שיחות, וניתנה לה שהות לתקן את הליקויים.

ב-2006 החליטה השופטת ורדה אלשיך מבית המשפט המחוזי בתל אביב להוציא צו פירוק לעמותה. עו"ד אהד בתרון שמונה כמפרק העמותה עתר לבית המשפט על מנת שיורה לנצר ואייזיק להשיב את השכר המופרז שאישרו לעצמם. השופטת אלשיך דחתה את טענותיהם של השניים וכתבה בהחלטתה "המשיבים עשו כל שביכולתם כדי לנצל את כספי העמותה ואת המבנה המשפטי של העמותה לצורכיהם האישיים, תוך שהם מאשרים לעצמם (פשוטו כמשמעו) משכורות גבוהות ובלתי מוצדקות, אשר היו גבוהות מסך הכנסותיה של העמותה. זאת ותו לא".

לדברי אלשיך בהחלטתה "קידום מטרות העמותה - אין; השאת רווחי העמותה מנכסיה - אין; הגדלת משכורות חברי ועד העמותה - יש ויש! ונשאלת השאלה, האין זה לעג לרש, כאשר מדובר בעמותה שבין מטרותיה 'קידום האדיבות והנימוסין בחברה הישראלית'?!".

השופטת קיבלה את בקשת המפרק במלואה, כך שהשניים חויבו להשיב לעמותה 163 אלף שקל. אלשיך פסקה כי על כל אחד מהם לשאת בהוצאות המפרק בסך עשרת אלפים שקל ובהוצאות כונס הנכסים הרשמי ורשם העמותות, בסך 5,000 שקל לכל אחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully