וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בסר פרויקטים רכשה 18% מסדרת האג"ח ברווח של 7.6 מיליון שקל

יורם גביזון

23.1.2009 / 8:54

קיבלה הלוואה בסך 2.5 מ' ש' מבעלת השליטה, בסר הנדסה; פרופיט נאלצת להכניס שותף בהפסד של 20 מ' ש'


מאת יורם גביזון ומיכאל רוכוורגר

בסר פרויקטים קיבלה את ההלוואה לצורך רכישת 9.2 מיליון איגרות חוב, כלומר 17.5% מסדרה ב' שהונפקו בידי בסר פרויקטים. האיגרות נרכשו תמורת 2.7 מיליון שקל במחיר של 29 אגורות לאיגרת. מחיר זה נמוך ב-74% מהערך ההתחייבותי המתואם של האיגרת, אך גבוה ב-30% ממחיר הבורסה שלה בתחילת המסחר אתמול. איגרות החוב מסדרה ב' של בסר פרויקטים עלו ב-14% במהלך המסחר בתגובה לידיעה. נראה שבסר פרויקטים תרשום רווח הון של 7.6 מיליון שקל על רכישת החוב ומחיקתו במחיר נמוך מהשווי המתואם שלו.

איגרות החוב מסדרה ב' נסחרות בתשואה של 25%. האיגרות אמורות לשלם בסוף מארס 2009. יתרת הסדרה לפני הרכישה מאתמול בבוקר היא 59 מיליון שקל ועומדות לפירעון בחמישה תשלומים שנתיים בתחילת מארס החל ב-2010 עד לפירעון הסופי במארס 2014, כשברבעון הראשון של 2009 צפוי תשלום ריבית של 4.25%.

בסר פרויקטים קיבלה לפני שבועיים מבסר הנדסה הלוואה של מיליון שקל לצורך כיסוי גירעון תזרימי. ההלוואה שבסר פרויקטים קיבלה היא חלק ממסגרת של 5 מיליון שקל שאושרה לו בנובמבר 2008 לצורך עמידה בהתחייבויותיה הכספיות. ההלוואה תישא ריבית של 1.81% בשנה, תינתן ללא בטוחות ותועמד ללא בטוחות. בסר הנדסה היא בשליטת נחשון קיויתי, קלמן סופרין, איתן אלדר ורועי גיל.

בסר פרויקטים מעורבת בפרויקטי נדל"ן למגורים בפלורידה ונוואדה. חברה, שבה היא מחזיקה ב-6%, העבירה את כל הקרקעות שרכשה במסגרת פרויקט נדל"ן למגורים בלאס וגאס לטובת הבנק, שהעמיד הלוואה של 29 מיליון דולר לטובת חברת הפרויקט. זאת כנגד ויתור של הבנק על כל דרישותיו כלפי החברה ושחרור סופרין מערבויות אישיות שהעמיד להבטחת פירעון ההלוואה.

פרופיט מנסה לצמצם נזקים

חברת הנדל"ן פרופיט שבשליטת משפחת יצחקי מנסה בכל דרך אפשרית לצמצם את הנזקים שנגרמו לה עקב ההשקעות במרכז ומזרח אירופה. החברה הודיעה על עסקה מורכבת של הכנסת שותף, הפועל יחד עמה בפולין.

במסגרת העסקה בין הצדדים, תמורת תשלום של כ-10 מיליון שקל במזומן ו-30 מיליון שקל ערך נקוב אג"ח סדרה ד' של פרופיט שיעביר לה המשקיע החדש, הוא יקבל 25% מהון המניות של שלוש החברות הבנות של פרופיט.

כן הוא יקבל זכות לקבלת החזר של כ-40 מיליון שקל מהלוואות הבעלים בסך 160 מיליון שקל, שהועמדו בידי פרופיט לחברות הבנות.

בנוסף, סוכם בין הצדדים כי חברה בת של פרופיט השקעות תמחה למשקיע את הזכות לקבלת 25% מהלוואות הבעלים שהועמדו לחברות הנוספות בקבוצה (שיתרתן היא כ-7 מיליון שקל).

בסיכומו של דבר, עם השלמת העסקות האלו תרשום פרופיט הפסד הון של 20 מיליון שקל.

נכון לסוף הרבעון השלישי של 2008, הסתכמו ההתחייבויות של פרופיט בכ-400 מיליון שקל (מתוכן 75 מיליון שקל היא אמורה להחזיר בשנה הקרובה).

חברת הדירוג מידרוג הורידה באחרונה את דירוג האג"ח של פרופיט מ-Baa2 ל-Ba1 עם הצבת אופק שלילי, כלומר ייתכן שהדירוג יורד עוד. האג"ח של פרופיט נסחרות בתשואות זבל של עד 83%. החברה דיווחה כי ללא מימושים נוספים היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה.

מניית פרופיט איבדה 27% בשנה האחרונה. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 64 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully