וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

על הפרק בוול סטריט: תוכנית התמריצים של ברק אובמה

עפרה שלו

25.1.2009 / 15:08

במהלך השבוע יתפרסמו דו"חות צ'קפוינט, אמזון ויאהו


השבוע הנפתח מחר בוול סטריט טומן בחובו שלל נתונים כלכליים ודו"חות כספיים של חברות. אבל תשומת לבם של המשקיעים תוקדש בעיקר לתוכנית התמריצים הכלכליים של ברק אובמה, בהיקף של 825 מיליארד דולר, שתוגש לאישור הקונגרס, ולפגישה של קובעי המדיניות בבנק הפדרלי.

ארה"ב תכריז השבוע גם על שר אוצר חדש - טימותי גייתנר - שצפוי לקבל את אישור הסנאט למרות שערוריית המסים שלו. אנליסטים מאמינים שמינויו של גייתנר יוביל לעליות שערים בשווקים, שכן מאז יום שלישי אין לארה"ב שר אוצר.

נקודת שיא נוספת השבוע היא פגישת קובעי המדיניות בבנק הפדרלי, שתתקיים בין ה-27 ל-28 בינואר. ביום רביעי בשעה 21:15 לפי שעון ישראל יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית שלו. בפגישה האחרונה הוריד הבנק את הריבית לאפס עד 0.25%, והמשקיעים תוהים באילו צעדים נוספים הוא יכול לנקוט על מנת לשחרר את החסימה בשוקי האשראי. הבנק הפדרלי עשוי למשל להחליט להרחיב את טווח הנכסים שהוא קונה, להתחייב לרכישת אג"ח ממשלתיות לטווח ארוך או לקבוע יעד אינפלציה.

ביום שישי יתפרסמו הנתונים המקדמיים של התמ"ג ברבעון האחרון של 2008, שהיה גרוע במיוחד. לפי התחזית החציונית של האנליסטים של בלומברג, התמ"ג התכווץ ב-5.5% ברבעון האחרון של 2008 ביחס לרבעון הקודם, בחישוב שנתי. ברבעון השלישי, התכווץ התמ"ג ב-0.5%.ביום חמישי יתפרסמו מכירות הבתים החדשים בדצמבר והזמנות מוצרים בני קיימא. לפי התחזיות, מכירות הבתים החדשים ירדו ב-3% בחודש שעבר לקצב של 395 אלף, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1982. ההזמנות למוצרים בני קיימא צפויות לרדת גם הן, בשל ההאטה העולמית בביקוש הפוגעת ביצרניות האמריקאיות.

הנתון שצפוי לעורר את התגובה העוצמתית ביותר בשוק המניות השבוע הוא מספר תביעות האבטלה השבועי, המתפרסם ביום רביעי. אנליסטים צופים כי אם מספר התביעות ימשיך לגדול, ישפיע הדבר לרעה על שוקי המניות.

ההאטה בשוק העבודה מחריפה את חוסר הביטחון של הצרכנים בכלכלה ואת נטייתם לצמצם הוצאות. ארה"ב איבדה 2.6 מיליון משרות בשנה שעברה, המספר הגבוה ביותר מאז 1945. שיעור האבטלה טיפס ל-7.2% בדצמבר, השיעור הגבוה ביותר זה כמעט 16 שנה.

בזירת הדו"חות הרבעוניים, 12 חברות הכלולות במדד דאו ג'ונס צפויות לפרסם השבוע את התוצאות הכספיות שלהן, בהן אמריקן אקספרס, בואינג ופייזר. מקרב חברות הטכנולוגיה המפרסמות את דו"חותיהן הרבעוניים השבוע יבלטו יאהו (יום ג'), אמזון (יום ה') וצ'קפוינט הישראלית (יום ג').

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully