וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר לשכת שמאי מקרקעין: "הליך מינויי השמאים המכריעים היה פגום"

אריק מירובסקי

25.1.2009 / 18:50

תיקון לחוק התכנון והבנייה קובע כי שמאי מכריע בסוגיות שבמחלוקת לפי החוק ייבחר מרשימה של 10 שמאיםיו"ר לשכת שמאי מקרקעין, ארז כהן, ושמאים מאזור הצפון שלחו באחרונה מכתבי מחאה לשר המשפטים, דניאל פרידמן, כנגד הליך בחירתם של השמאים המכריעים על ידי מועצת שמאי מקרקעין שבמשרד הפנים. במשרד המשפטים מכנים את טענותיו "מופרכות".הוויכוח מתנהל בעקבות תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, שקבע כי שמאי מכריע בסוגיות שמאיות שנתונות למחלוקת לפי החוק, ייבחר מרשימה של עשרה שמאים כאלה, שימונו על ידי מועצת השמאים. בשבוע שעבר הכינה המועצה רשימת שמאים, ואולם שר המשפטים טרם חתם עליה, כך שפורמלית המינוי טרם בוצע.

לטענת כהן, לפני קיום ההליך דרש מיו"ר מועצת השמאים והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, לפרט את הקריטריונים לבחירת השמאים המכריעים, וזאת בעקבות פניות של חברי לשכת שמאי מקרקעין בישראל, מהן עלה החשש כי קיים חוסר אחידות באשר לנתונים שמסרו המועמדים ביחס לאחד הקריטריונים המהותיים לבחינת התאמת המועמדים לכהן כשמאים מכריעים, ואולם עד להליך הבחירה, הקריטריונים לא פורסמו.בינתיים הגישו 44 שמאים מועמדות למישרות, ומתוכם, כאמור, נבחרו עשרה, לפי קריטריונים שלטענת כהן לא היו ברורים. לפיכך ביקש משר המשפטים להנחות את עו"ד לפרט את הקריטריונים אשר הנחו את הוועדה בבחירת השמאים מכריעים, ומשקלם היחסי, באופן שיהיו גלויים ושקופים.שמאים ממחוז הצפון פנו אף הם בדרישה לבדוק את הליך בחירת השמאים. "באורח פלא נמצא, שתשעה מתוך עשרת השמאים שנבחרו הם תושבי תל אביב ושמאית אחת היא תושבת ירושלים. אף לא שמאי אחד מאזור הצפון נמצא ראוי על ידי הוועדה. זה נראה תמוה, ומצאנו לנכון למחות על ההליך", סיפר השמאי יהודה דיין מחיפה.

ממשרד המשפטים הגיבו: "בוועדה המייצעת שעל התנהלותה קובל כהן, ישבו שני נציגי הלשכה שהיו שותפים מלאים לכל החלטותיה, לרבות להחלטה בנוגע לרשימת השמאים שנבחרו, ובירכו לכל אורך הדרך על ניהולו של ההליך. לכן לא ברור כיצד טוען כהן לחוסר שקיפות בהתנהלותה. נראה שהתנגדותו הנחרצת והעקבית של יו"ר הלשכה לתיקון החוק, התנגדות שאינה עולה בקנה אחד עם העובדה שהצעת החוק נשענה כל כולה על יוזמת הלשכה ועל המלצות צוות מקצועי שהלשכה היתה חברה בו, היא העומדת ביסוד טענותיו המופרכות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully