וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזרחי טפחות: חשש מצמיחה שלילית וירידת מחירים הכריע לטובת ההורדה התלולה בריבית

יובל מעוז

26.1.2009 / 18:27

רונן מנחם: גורם מרכזי בהחלטת הבנק - פגיעה ביצוא ובהאטה הניכרת בפעילות במשק


"בנק ישראל מתחשב בפגיעה ביצוא ובהאטה הניכרת בפעילות במשק כגורם מרכזי בהחלטתו, כשבהודעה הקודמת לא צוינו גורמים אלה מפורשות. בנק ישראל מתייחס עתה ל'ירידה החדה' בביקוש ובפעילות המשקית, שעה שבהודעתו הקודמת נקט בלשון 'התמתנות ניכרת' בלבד", כך כותב היום רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה של בנק .

"בנק ישראל, באמצעות תחזית הצמיחה השלילית המפתיעה שפירסם אמש, הכשיר למעשה את הקרקע להורדה התלולה", אומר מנחם.

"בנק ישראל הקפיד לציין גם הפעם כי הפחתת הריבית תכליתה להוזיל את עלות האשראי במשק. בתוספת להודעותיו הקודמות, הוזכרו הפעם תוכניות נוספות שהבנק הפעיל בתחום המוניטארי, בצד הפחתת הריבית", כותב מנחם ומוסיף כי "בנק ישראל ער לכך שהכלי המוניטארי קרוב למיצויו ובדומה לבנק הפדרלי, לדוגמא, הוא מכשיר את הקרקע לצעדים נוספים, ישירים באופיים, במידת הצורך".

במזרחי טפחות מציינים עוד כי על ההורדה השפיעה המדיניות הפיסיקאלית: "בנסיבות הנוכחיות, גירעון בשיעור 4.1% תוצר בתקציב המדינה, כפי שמניח בנק ישראל, אינו מהווה חריגה מתקרת ההוצאות, אלא תוצאה של הכנסות מדולדלות. לכן יכול בנק ישראל לחוש נוח יותר עם הפחתת הריבית, שכן זו לא התבצעה תוך פריצה תקציבית".

"בנק ישראל הסיר את הצורך בכפיפות להשגת יעד יציבות המחירים בהחלטותיו הבאות. לראשונה בתקופה ארוכה לא מופיעה התנייה זו בדברי הסיכום של הודעתו. בנק ישראל רומז להמשך מדיניות מוניטרית נמרצת יותר ומגוונת יותר, שתחליף במידת הצורך את ארסנל הורדות הריבית, שהולך ומסתיים", אומר מנחם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully