וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מניות שאפשר לקנות ולשכוח ל-10 שנים: כך תבחרו את ההשקעות לטווח ארוך

עמי גינזבורג

28.1.2009 / 14:08

אם מסתכלים עשור קדימה, סביר להניח שמניות יהיו עדיין אפיק השקעה מנצח ■ כמה ארוך זה טווח ארוך? איך בוחרים מניה בטוחה? ואיזה מניות כדאי לקנות?


השקעה במניות, כך נהוג לומר, היא השקעה לטווח הארוך. כמה ארוך? מחקרים מהעבר מראים כי בכ- 90% מהמקרים, השקעה במניות לטווח של עשר שנים לפחות תניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה באג"ח ממשלתיות. זו הסתברות טובה להצלחה, אבל מצד שני היא מלמדת שב-10% מהמקרים השקעה במניות תניב תשואות מאכזבות - גם על פני עשר שנים. זה היה גורלן של השקעות במניות בעשור שהסתיים ב-2008.

למרות העשור העגום שחלף, אם מסתכלים עשר שנים קדימה, סביר להניח שמניות יהיו אפיק השקעה מנצח. זה יקרה בעיקר מסיבה אחת - מחירי המניות כיום זולים מאוד בהשוואה לכל הפרמטרים התמחוריים המוכרים. גם אם לכלכלות העולם ייקח קצת זמן להתאושש מהמשבר, איש אינו צופה שהן ימשיכו לדשדש במקום במשך עשור שלם.
השקעה במניה היא בעצם השקעה בחברה.

מי שמשקיע במניה מקבל זכות להיות שותף לרווחים העתידיים של החברה, ולכן עליו לשאול את עצמו לפחות שלוש שאלות:

1. מה הסיכוי שהחברה שבה אני משקיע תשרוד את המיתון העולמי, גם אם הוא יהיה חמור וממושך מכפי שנראה כרגע?

2. מה הסיכוי שעסקי החברה ורווחיה לא ייפגעו באופן אנוש בשנים הקרובות, ומה הסיכוי שהם ישובו לצמוח כשהאביב הכלכלי יגיע?

3. מה המעמד התחרותי של החברה ומה הסיכוי שהיא תצליח לשמור עליו בעשר השנים הקרובות?אלה כמובן לא השאלות היחידות שמשקיע במניות צריך לשאול. עם זאת, אלה תנאי סף שמהם אפשר לגזור כמה פרמטרים חשובים לפני שבוחרים מניות ספציפיות להשקעה, שצריכה להחזיק מעמד בטווח הקצר ולהרוויח בטווח הארוך.

הנה כמה מהפרמטרים המומלצים: לחברה יש מוצרים או שירותים שיהיו דרושים גם בעוד עשר שנים; החברה מובילה בתחומה; לחברה יש חשיפה משמעותית לשווקים או לפלחי שוק צומחים; מחיר המניה זול על פי פרמטרים מקובלים, כמו מכפיל הרווח ומכפיל תזרים המזומנים; תזרים המזומנים של החברה גבוה מספיק כדי לשרת את החוב גם בתקופת האטה חריפה; המנוף הפיננסי של החברה אינו גבוה )חוב נמוך יחסית להון העצמי ולתזרים המזומנים (; לחברה תשואת דיווידנד גבוהה שיכולה לשמר את עצמה.

למניות של חברות שעומדות בכל הפרמטרים האלה יש סיכוי לא רע ליהפך להשקעה מנצחת בעשור הקרוב. חשוב להזהיר, כמובן, שהשקעה במניות היא לעולם השקעה עם סיכון, גם כאשר היא נעשית לטווח ארוך.

המשבר האחרון לימד את כולנו שאין חיה כזו "השקעה בטוחה", ושגם מנהל מוערך ובעל מוניטין יכול לגנוב מהמשקיעים העשירים והמתוחכמים ביותר 50 מיליארד דולר בלי שאף אחד ירגיש. אבל סיכון הוא חלק מהחיים, ואם נצמדים לעקרונות הבסיסיים, אפשר להגיע לתשואות נאות גם ברמת סיכון שאינה גבוהה מדי.

אז אילו מניות העונות לפרמטרים שהוצגו כאן עשויות להניב תשואות נאות בעשר השנים הבאות? הנה כמה אפשרויות:

מקדונלד’ס

תקופות של מיתון פוגעות כמעט תמיד בעסקי המסעדנות, אבל רשתות זולות ועממיות נפגעות פחות. אצל מקדונלד'ס, שעסקיה מתפרשים על פני יותר מ- 100 מדינות בעולם, המיתון העולמי עדיין לא הורגש. בתשעת החודשים הראשונים של 2008 רשמה מקדונלד'ס צמיחה עקבית במכירות, ומכירותיה ברבעון השלישי, שהסתכמו ב- 6.2 מיליארד דולר, היו גבוהות בכ- 5% מהמכירות ברבעון המקביל ב- 2007. הרווח התפעולי היה גבוה ב- 19% לעומת הרבעון המקביל.מקדונלד'ס נהנית בשנים האחרונות מהצמיחה הכלכלית במדינות אסיה ומזרח אירופה, שבהן האוכלוסייה עוברת ממזון צמחוני למזון עשיר בחלבון מהחי )כלומר בשר (. זה תהליך ידוע ומוכר שמתרחש במדינות שעוברות מכלכלה המבוססת על חקלאות לכלכלה תעשייתית. האורבניזציה שמתחוללת במדינות המתפתחות מתאימה לדפוס הצריכה של מזון מהיר, והיא מפצה את מקדונלד'ס על הקושי לצמוח בשווקים מפותחים, שבהם הביקוש למזון בריאות גובר והולך.
נכון אמנם שמקדונלד'ס נמצאת בתווך בין שתי מגמות - הביקוש למזון מהיר וזול במדינות המתפתחות מול מגמת המעבר למזון בריאות במדינות המפותחות. עם זאת, נראה שהחברה השכילה להתמודד עם מגמת הבריאות בעזרת גיוון התפריט שלה עם מזונות בריאים יותר. בכל מקרה, מנוע הצמיחה של המדינות המתפתחות נראה מספיק חזק כדי לאפשר לחברה להמשיך לצמוח במכירות וברווח גם בעשר השנים הבאות.

קוקה קולה

בדומה למקדונלד'ס, גם היא חברה שמספקת מזון בסיסי שאינו נפגע משמעותית בתקופת מיתון - גם אנשים קשי יום יכולים להרשות לעצמם מדי פעם פחית קולה - וגם כאן מדובר בחברה שפרושה בכל העולם ונהנית מתהליך הצמיחה הגלובלי. בתשעת החודשים הראשונים של 2008 צמחו הכנסותיה של קוקה קולה ב- 15% , והסתכמו ב- 24.8 מיליארד דולר.
הרווח התפעולי שלה צמח ב- 18%.המוניטין וכוח המותג של קוקה קולה חזקים ויציבים מספיק u1499 כדי לשרוד את המשבר הכלכלי ולהגיע לתקופת הגאות הבאה. עם תזרים מזומנים תפעולי שמגיע לכ-7 מיל ליארד דולר בשנה, אין לקוקה קולה בעיה גדולה לשרת חוב פיננסי המסתכם בכ-12 מיליארד דולר.
הבעיה העיקרית של מניית קוקה קולה היתה שהיא נסחרה במשך שנים במחיר גבוה מדי. כעת, אחרי נפילה של 40% מהמחיר שבו נסחרה בדצמבר לפני שנה, היא נהפכה בראשונה זה שנים רבות לאטרקטיווית. כיום נסחרת מניית קוקה קולה סביב מחיר של 45 דולר, בדומה למחיר שבו נסחרה ב-96'.

ההבדל הוא שכיום החברה נסחרת במכפיל רווח של 13 - 14 על הרווח החזוי לה ב- 2009 )לעומת מכפילי רווח שהיו גבוהים מ- 20 בעבר (, והיא מחלקת דיווידנד שנתי של 1.52 דולר למניה. ב- 1996 הדיווידנד השנ נתי שלה היה בהיקף של שליש מכך. גובה הדיווידנד השנתי שמחלקת קוקה קולה מסתכם בכמחצית מהרווח שלה, והסיכוי שהוא יירד בעתיד נראה נמוך למדי.
בסך הכל מדובר במניה דפנסיווית, שסיכויי הרווח בה נראים טובים יותר מאשר סיכוני ההפסד.

פטרובראס

פטרובראס היא מפיקת הנפט הגדולה ביותר בדרום אמריקה ונשלטת על ידי ממשלת ברזיל. לחברה יש פעילויות במדינות נוספות - ארגנטינה, מקסיקו, ארה"ב, פרו, פורטוגל וטורקיה.בארבעת הרבעונים האחרונים היו הכנסותיה של פטרובראס 95 מיליארד דולר והרווח הנקי הסתכם בכ- 14 מיליארד דולר. תזרים המזומנים התפעולי של החברה בשנה שעברה היה 20 מיליארד דולר, אבל צורכי השקעה כבדים הותירו אותה עם תזרים חופשי שלילי בסך 6 מיליארד דולר.
כמו כל חברות הנפט הגדולות, גם פטרובראס תספוג בחודשים הקרובים ירידה חדה ברווחיותה בגלל צלילת מחיר הנפט הגולמי.

הציפייה לפגיעה בתוצאות העסקיות גרמה למניית החברה לאבד שני שלישים מערכה בתוך חצי שנה. בעקבות הנפילה נסחרת כיום פטרובראס במכפיל רווח של 8.5 על רווחיה בשנה האחרונה.
אחד הנכסים הגדולים של פטרובראס הוא מרבץ נפט עצום שהתגלה במים העמוקים שמול חופי ברזיל. המרבץ, הקרוי טופי ) TUPI (, מכיל לפי הערכות כ- 80 מיל ליארד חביות נפט, מה שהופך אותו לאחת מעתודות הנפט הגדולות והחשובות ביותר בעולם. עם זאת, פיתוח השדה הוא משימה יקרה, וייקח עוד זמן עד שאפשר יהיה להפיק ממנו נפט בכמויות מסחריות.

שר האנרגיה של ברזיל, אדיסון לובאו, אמר באחרונה כי עלות הפקת נפט ממרבץ טופי תגיע לכ- 35 - 38 דולר לחבית. אפשר להניח שבעשור הקרוב, לאחר שיסתיים המיתון העולמי, יעלו מחירי הנפט מרמות השפל הנוכחיות שלהם של כ- 40 דולר לחב בית, ויטפסו לכיוון של 50 - 60 דולר לחבית.
זה תרחיש סביר, שמשמעותו תהיה עלייה משמעותית בערכה של פטרובראס. מי שלא מאמין בתרחיש כזה ומצפה לירידה במחירי הנפט צריך להתרחק מכל מניות האנרגיה, לרבות פטרובראס.

BHP ביליטון

BHP, שהנהלתה ממוקמת בבריטניה, היא חברת המחצבים והכרייה הגדולה בעולם. ההכנסות השנתיות שלה הסתכמו ב- 60 מיליארד דולר בשנה האחרונה, והרווח הנקי הגיע ל- 15 מיליארד דולר.
עד למחצית 2008 נהנו חברות הכרייה הגדולות מגאות חסרת תקדים, בזכות הזינוק במחירי הסחורות וחומרי הגלם התעשייתיים.המיתון שתקף מאז את העולם גרם לצניחה חדה במחירי הסחורות ובמניות חברות הכרייה. תחזיות ההכנסות והרווח ל- 2009 הונמ מכו מאוד עקב המיתון, שהתפשט והגיע גם למשקים הצומחים ביותר.
הירידה בביקושים גרמה לחברות כרייה רבות לסגור מכרות ולקצץ בתפוקות במטרה לצמצם הוצאות. גם תוכניות ההשקעה הגדולות שלהן נעצרו. בשנתיים הקרובות קשה מאוד לדעת לאן יילכו שוקי הסחורות.
ייתכן שהמחירים של חלק מהסחורות ימשיכו לרדת, ואתם יירדו גם רווחי החברות.

ואולם, אם מסתכלים קדימה לטווח של עשר שנים, סביר להניח שבשלב כלשהו תתחדש הצמיחה במשקים המתעוררים, שסחפה מעלה גם את שוקי הסחורות. כשזה יקרה, גם מחירי הסחורות צפויים לעלות. במקרה כזה, הירידה הנוכחית בתפוקות ובהשקעות עשויה לגרום בעתיד למחסור בשוקי הסחורות בעולם.

המחיר של BHP אינו גבוה היום. החבר רה נסחרת במכפיל רווח של 8- 9 על הרווח הצפוי לה בשנה הקרובה. לחברה יש חוב קטן יחסית של כ- 13 מיליארד דולר, שאין לה כל קושי לממן מתזרים המזומנים התפעולי שלה - שהיה בשנה האחרונה כ- 18 מיליארד דולר.

גם ההון העצמי הגבוה בסך 35 מיליארד דולר, שמממן כמחצית ממאזן החברה, מותיר ל- BHP הרבה דרגות ביטחון. עם תשואת דיווידנד של 3.7% , ההשקעה ב- BHP יכולה להתאים למי שמעדיף את אסטרטגיית ההשקעות של "קנה והחזק".

אמריקה מוביל

אמריקה מוביל היא חברת הסלולר הגדולה ביותר בדרום אמריקה. החברה נשלטת בידי קרלוס סלים המקסיקני, שלפני כשנה וחצי טיפס למדרגת האיש העשיר בעולם, בה עמד כמה חודשים.

החברה פועלת במדינות מרכז ודרום אמריקה באמצעות חברות בנות. היא מספקת שירותי סלולר במקסיקו, ברזיל, ארגנטינה, צ'ילה, אורוגוואי, פאראגוואי, קולומביה, גוואטמלה, אל סלבדור וניקרגואה.בסוף 2007 היו לאמריקה מוביל 153 מיל ליון מנויי סלולר, ועד לסוף ספטמבר 2008 המספר גדל ל- 172 מיליון מנויים. היקף מנויים כזה הופך את אמריקה מוביל לחברת הסלולר השנייה בגודלה בעולם, אחרי צ 'יינה מובייל הסינית, שלה יותר מ- 400 מיליון מנויים.
מתן שירותי תקשורת סלולרית במדינות מתפתחות הוא אחד מתחומי ההשקעות המבטיחים ביותר. ספקי השירותים הסלולריים מאפשרים לאוכלוסייה גדולה, שקודם לא דיברה אפילו בטלפון קווי, לקפוץ כמה דורות טכנולוגיים קדימה.

המניות של חברות סלולר במדינות מתפתחות נהנו בשנים האחרונות משוויים נדיבים, והן נסחרו במכפילי רווח של 18 - 25, בהתאם לציפיות הצמיחה הגבוהות. המשבר האחרון גרם לצניחה בשווי החברות, וכעת הן נסחרות בטווח מכפילים נמוך יחסית של 9- 12. ציפיות הצמיחה אמנם התמתנו מעט, אבל מחירי המניות ירדו בהיקף גדול יותר.

אמריקה מוביל אינה נטולת סיכונים, ובהשקעה במדינות מתפתחות תמיד עלולות לצוץ הפתעות לרעה. ואולם בהתחשב בפוטנציאל הצמיחה שלה, במעמד המוביל שיש לה בדרום אמריקה ובעובדה שהחוב שלה אינו גבוה, היא נראית אטרקטיווית בהחלט. במחיר הנוכחי, נראה שמניית אמריקה מוביל עשויה להעניק בעשר השנים הקרובות תשואה נאה למשקיעים שיגלו קצת אומץ וסבלנות.

שלמברז’ה

שלמברז'ה היא חברה המספקת שירותים שונים לחברות להפקת נפט וגז. החברה מבססת את שירותיה על יכולות טכנולוגיות שפיתחה מאז הקמתה ב- 1927. כמו חברות הנפט הגדולות, גם שלמברז'ה נהנתה מגאות עצומה בעסקיה בשנים האחרונות. 2008 היתה שנה מצוינת בעבורה. ההכנסות של החברה גדלו ב- 17% לכ- 27 מיליארד דולר, והרווח הנקי טיפס ב- 10% ל- 5.5 מיליארד דולר.ואולם בדומה למה שקרה לרוב המשקיעים בענף האנרגיה, גם בעלי המניות של שלמברז'ה לא שבעו נחת בחצי השנה האחרונה, שבה איבדה המניה 60% מערכה. הנפילה החזירה את מניית החברה למחיר של 43 דולר, שאליו הגיעה לראשונה ב-1997.

בעשר השנים האחרונות שלמברז'ה לא היתה השקעה טובה, אבל זה לא אומר שהיא לא תהיה כזו בעשר השנים הבאות. המחיר הנוח שבו היא נסחרת u1489 בהחלט יכול לעזור בכך. שלמברז'ה תלויה בתקציבי ההשקעות של חברות הנפט, שתלויים גם במחיר הנפט. נראה שגם אם מחיר הנפט יישאר ברמתו הנוכחית, שלמברז'ה עדיין תוכל להרוויח הרבה כסף.
קשה מאוד לצפות את התנודות במחירי הנפט בשנים הקרובות, אבל די ברור שהעולם עדיין יזדקק לנפט. גם אם רמת ההשקעות בענף תפחת, היא ככל הנראה תישאר גבוהה בהרבה מזו ששררה בו לפני עשר שנים.
בסוף שנות ה- 90 , ההכנסות השנתיות של שלמברז'ה הסתכמו בכ- 10 מיליארד דולר בלבד. כיום הן גבוהות כמעט פי שלושה. הרווח הנקי השנתי שלה נע בסוף שנות ה- 90 סביב 0.5 - 1 מיליארד דולר. ב- 2009 , גם אחרי הירידה הצפויה בהכנסותיה, היא אמורה לייצר רווח של יותר מ- 4 מיליארד דולר.
הרווח של שלמברז'ה אולי יתכווץ בשנים הקרובות, אבל בהתחשב בכך שהיא נהנית מתזרים מזומנים גבוה מפעילות ומרמת חוב נמוכה יחסית, נראה שהיא לא תתקשה לצלוח את התקופה הקשה ותהיה מוכנה לקדם את גל הגיאות הבא.

המאמר מתפרסם במוסף התחזיות לשנה הקרובה "העולם 2009", של TheMarker

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully