וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופ"ק הזהיר כי מחירי הנפט עשויים להגיע ל-10 דולרים לחבית

סוכנויות הידיעות

16.11.2001 / 9:29

ארגון יצואניות הנפט דורש מיצרניות נפט אחרות לקצץ את תפוקתן ב-500 אלף חביות ליום בטרם יקצץ את תפוקתו ב-1.5 מיליון חביות ליום

שרי נפט במדינות החברות בארגון אופ"ק הזהירו כי מחירי הנפט עשויים לרדת עד 10 דולרים לחבית, אך אמרו כי ספיגת מחיר זה היא הדרך היחידה להשיג את שיתוף הפעולה מצד יצרניות נפט שאינן חברות אופ"ק אשר מסרבות לצמצם את תפוקתן.

ארגון אופ"ק, המפיק כ-40% מהנפט בעולם, הודיע כי יהיה מוכן לספוג ירידה במחירי הנפט בשבועות הקרובים בניסיון להפעיל לחץ על יצרניות נפט גדולות, ובראשן רוסיה, לצמצם את תפוקת הנפט שלהן ב-500 אלף חביות ליום. רק אחרי ביצוע קיצוץ זה, הודיע אופ"ק, יסכים הארגון לצמצם את תפוקתו שלו ב-1.5 מיליון חביות ליום.

הודעת אופ"ק באה בעקבות דבריו של ראש ממשלת רוסיה, מיכאיל קסיאנוב, אשר שב והדגיש כי אין בכוונת רוסיה לצמצם את יצוא הנפט שלה מעבר לקיצוץ הסמלי של 30 אלף חביות ליום שכבר הציעה.

תפוקת הנפט של רוסיה גדלה השנה ב-500 אלף חביות לרמה של 7.2 מיליון חביות נפט ליום, וצפויה לגדול בשיעור דומה בשנה הבאה.

אופ"ק הודיע כי המדינות החברות בו יסכימו לקצץ את תפוקת הנפט שלהן בתחילת שנת 2002 במידה שיצרניות הנפט שאינן חברות אופ"ק יצמצמו את תפוקתן. עד כה עומאן ומקסיקו התחייבו לקצץ את תפוקתן ב-50 אלף חביות ליום וב-100 אלף חביות ליום, בהתאמה. נורווגיה, יצואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם, טרם החליטה אם תתרום לצמצום בתפוקת הנפט. על כל פנים, שלוש המדינות הללו היתנו את צמצום תפוקתן בקיצוץ בתפוקת הנפט של רוסיה בהיקף של 300 אלף חביות ליום.

מלחמת מחירים אשר תוביל לירידה במחירי הנפט עשויה להועיל לכלכלה העולמית המדשדשת, משום שמשמעותה היא הוזלת עלותם של חומרי הגלם וירידה במחירי הדלק, הדיזל והדלק למטוסים. עם זאת, צפויה מלחמת המחירים לפגוע בתעשיות הנפט והגז ולגרום לירידה בהשקעות, צמצום בתפוקה ותנודתיות רבה יותר בעקבות שינויים בתפוקה ובביקוש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully