וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי: פער הריביות בין ארה"ב לישראל הוא הגורם העיקרי להתחזקות השקל בתקופה האחרונה

אלי דניאל

16.11.2001 / 12:13

פער זה צמח ביותר מכפליים מאז ראשית השנה; כלכלני הבנק: בטווח הארוך צפוי המשק הישראלי לסבול מנתונים כלכליים לא מעודדים; הריבית תופחת בסוף החודש

כלכלני בנק לאומי מפרסמים היום את סקירתם השבועית באשר לצפוי בתקופה הקרובה בשוק המט"ח ובשוק ההון בישראל.

בהתייחסם לשער החליפין שקל-דולר מזכירים כלכלני לאומי כי פער הריביות בין ארה"ב לישראל בדצמבר 2000 עמד על 1.7%, בעוד שכיום עומד פער זה על 4.1% - יותר מכפליים מהפער בתחילת השנה. פער זה, מוסיפים כלכלני לאומי, הוא הגורם העיקרי להתחזקות השקל בתקופה האחרונה, כשהעליות הנרשמות בוול סטריט תומכות אף הן בשקל.

באשר לעתיד אומרים כלכלני לאומי כי אי הוודאות השוררת בשווקים יכולה לגרום לעתים למסחר תנודתי, אך פער הריביות הגדל בהתמדה ממשיך להקטין אי ודאות זו בשוק המט"ח. להערכתם, בהיעדר אירועים חריגים צפוי הדולר להיסחר בשבוע הקרוב בטווח של 4.20 עד 4.25 שקלים.

כלכלני לאומי מציינים כי שוק המניות בארץ מושפע בעיקר מהנעשה בבורסת הנאסד"ק, כאשר הסיבות המרכזיות לכך הן ההחזקות הרבות של חברות ישראליות בחברות טכנולוגיה סחירות בנאסד"ק, כמו גם הגידול במספר המניות הדואליות. בהקשר זה מציינים כלכלני לאומי כי הורדות הריבית בארה"ב, שעשויות לגרום לריבית ריאלית שלילית במשק האמריקאי, מעודדות את המשקיעים בארה"ב לחזור לשוק המניות, למרות שרווחיות החברות צפויה להמשיך ולסבול גם במהלך שנת 2002.

בטווח הקצר, סבורים כלכלני לאומי, בורסת הנאסד"ק תמשיך להכתיב את מהלך העניינים אצל "האחות" התל אביבית, בעוד שבטווח הארוך יותר צפוי המשק הישראלי להמשיך ולסבול מנתונים כלכליים "לא מעודדים", ולכן ההשקעה במניות בשוק המקומי אינה מומלצת למשקיע הסולידי.

כלכלני לאומי מוסיפים כי השפעת המיתון על המשק היא רבה ובאה לידי ביטוי גם השבוע עם פרסום נתוני הלמ"ס, אשר הראו כי ברבעון השלישי של השנה נרשמה צמיחה שלילית של 2.8% בשיעור שנתי. מנתונים אלה עולה כי הצמצום בתוצר נובע בעיקר מירידה חדה של 13.3% בשיעור שנתי ביצוא הסחורות והשירותים. עובדה זו בשילוב הפחתות הריבית הגלובליות והיציבות בשוק המט"ח הביאו את המשקיעים להניח כי בנק ישראל ימשיך להפחית את הריבית המקומית, ובהתאם - גם כלכלני לאומי סבורים כי הריבית תופחת בסוף החודש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully