וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרס BBVA הספרדי - בסך 400 אלף יורו - ניתן לפרופסור יעקה זיו מהטכניון בתחום טכנולוגית המידע

פז וייסמן

29.1.2009 / 18:10

הפרס ניתן על המצאותיו פורצות הדרך בתחום דחיסת המידע ותורת האינפורמציה


הפרס השני הגדול בעולם אחרי פרס נובל, "פרס חזית הידע" (Frontiers of Knowledge) של קרן BBVA הספרדית, ניתן לפרופסור יעקב זיו מהפקולטה להנדסת חשמל בטכניון. זהו הפרס השני בגודלו אחרי פרס נובל, וגובהו כ-400 אלף יורו. הפרס ניתן על המצאותיו פורצות הדרך בתחום דחיסת המידע ותורת האינפורמציה.

"להמצאותיו של זיו בתחום דחיסת מידע ישנן השלכות עמוקות ומתמשכות על עולם התקשורת וטכנולוגיות המידע הן בתיאוריה והן במעש", נאמר בהחלטת שופטי הקרן. "תרומתו של פרופסור זיו, הניכרת בכל היבט של חיי היום יום שלנו, מאפשרת איכסון והעברה יעילים של טקסט, נתונים, תמונות ווידיאו."

טכנולוגיות lossless compression (דחיסה ללא אובדן מידע), פותחו בידי הפרופסורים יעקב זיו ואברהם למפל מהטכניון, אשר מאפשרות לשחזר את המידע הדיגיטלי המועבר/נשמר במלואו, כך שאיכותו תהיה זהה למקור. הטכניקה של למפל-זיו היא השיטה הנפוצה ביותר לדחיסה כזו, ונמצאת בפורמטי דחיסה פופולריים לנתונים ותמונות כמו GZIP, GIF ו-TIFF.

פרופ' זיו מסר: "הפרס הוא על מכלול עבודות, כאשר העבודה המרכזית העוסקת באלוגריתמים לדחיסת מידע נעשתה יחד עם פרופ' אברהם למפל. תחום דחיסת המידע פותח עוד בשנות בסוף שנות ה-70, ברמה של מודלים תיאורטיים. אולם מאז כל המודלים והאלוגריתמים הוטמעו לתוך כל מחשב אישי, כל מערכות תקשורת ומערכי זיכרון החל ממחשבים ושרתים ועד למוצרים קטנים יותר כמו טלפונים סלולרים. אותה טכנולוגיה לדחיסת מידע מאפשרת להכפיל את כמות המידע שניתן לשמור בזיכרון, על ידי צמצום נפח המידע או מאפשרת זרימה של יותר מידע ללא צורך בהגדלת רוחב הפס".טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully