וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל הע"ל: ראיתי את הירשזון במשרדי אנשי הכספים ועל השולחן היו שטרות; כשחזרתי לא ראיתי את הכסף

עמית בן-ארויה

1.2.2009 / 17:34

יצחק רוסו: מנהלת הכספים אמרה להעביר להירשזון כ-30 אלף שקל בחודש; הירשזון הורה לא לשתף פעולה עם המבקר


רגע לפני ששר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, עולה להעיד במשפט המעילה בהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), התייצב היום מאחורי דוכן העדים ידידו הטוב לשעבר ויריבו המר בהווה, מנכ"ל הע"ל לשעבר, יצחק רוסו. במשפט נאשמו שבעה נושאי תפקיד לשעבר בארגון. מתוכם, רק הירשזון ויו"ר קרן הפנסיה לשעבר בהע"ל ציון כהן, עדיין מצויים בהליכי משפט. שאר הנאשמים הגיעו להסדרי טיעון.

הירשזון מואשם כי בעת שכיהן כיו"ר הע"ל, ב-2005-1998, רקם רוסו קשר עם עובדיה כהן, לשעבר מנהל הכספים של הע"ל, במטרה לגנוב כספים מהע"ל ומעמותת ניל"י. כהן נידון ל-4 שנים ו-8 חודשים של מאסר בפועל. הירשזון מואשם, בין השאר, כי גנב כ-4 מיליון שקל, מתוכם 2.5-2 מיליון שקל הגיעו ישירות אליו. רוסו הורשע בעבירות גניבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד, סיוע לגניבה בידי מנהל וסיוע להלבנת הון.

רוסו סיפר בעדותו כי לפני נסיעות לחו"ל היה רואה את הירשזון במשרדים של אנשי הכספים לשעבר בהע"ל, גדעון בן צור המנוח ועובדיה כהן, כשעל השולחן מונחים שטרות של מאה דולר. "אני התבקשתי לצאת וכשחזרתי לא ראיתי את הכסף", העיד רוסו.

בשל הסכסוך האישי שהתגלע בינו להירשזון, הודה רוסו, לא מן הנמנע כי הגזים בחקירותיו במשטרה בהטלת האשם על הירשזון. בעדותו גולל רוסו בהרחבה את פתיחת החקירה של מבקר המדינה בעניין הע"ל. "הירשזון הורה לי לא לשתף פעולה עם המבקר", העיד. "אלה היו תחילת הרגעים הקשים ביני לאברהם. היה עימות קולני בינינו כשאני אומר לו משהו בסגנון הזמן בהע"ל עבר. אני העברתי כל חומר שהיה בידינו למבקר".

העניין שעלה שוב ושוב לאורך עדותו הראשית והנגדית של רוסו היה האופן בו הגיב למה שהוגדר במשפט "רשימות גרטי". היתה זו אותו כרטסת בה נרשמו ידנית הסכומים שקיבל הירשזון במזומן, תחילה בעידן בן צור ולאחר מכן כשרונית גרטי, שכבר הורשעה בפרשה, נכנסה לתפקיד מנהלת הכספים בהע"ל.

"רונית נכנסה אליי לחדר. היה אז כאוס מוחלט באגף הכספים. בן צור יצא מהתמונה כי היה חולה מאוד. היא אמרה לי שיש כרטיס ידני שגדעון ניהל עוד קודם לכן. היא הסבירה לי שזהו ניהול מזומן ושצריך לתת עוד כסף להירשזון כי הרבה זמן כבר לא נתנו. היא אמרה שזה תשלום קבוע של 25 או 30 אלף שקל בחודש. הייתי בשוק. אני לא מבין מדוע כרטיס מתנהל ידנית ולא במחשב".

רוסו העיד כי זימן מיד את ממלא מקום יו"ר הע"ל לשעבר, אנשל אשכנזי, ובנוכחותו ובנוכחות גרטי התקשר להירשזון כדי לדרוש ממנו להוציא מכתב בעניין הכספים במזומן. "אמרתי לו, אברהם, יש תשלומים שצריכים להגיע אליך. אמרתי לו שאין לנו לשלם 25-30. ואני מבקש שתוציא מכתב", שיחזר רוסו.

רוסו דיווח על תחושותיו לנוכח התגלית של הכרטיס: "ביקשתי שרונית תסביר שוב. עצרתי רגע, הוצאתי אוויר. איפשהו קצת הפריע לי שזה מתנהל בצורה כזו. זה לא נראה לי. ניסיתי להבין מדוע הוא מקבל את זה בצורת מזומן. חשבתי שבשל האופן שבו אני מכיר את אברהם אולי יש הסדר. אולי מדובר בפיצויים". בכל אופן, סיכם רוסו, הירשזון אכן הוציא מכתב ואמר כי צריך לברר את הדברים מול בן צור. לפי רוסו, הוא הציע להירשזון הפחתה של הסכום החודשי ל-5,000 שקל בחודש.

התובע, עו"ד אלי שורץ-שואף, שאל מדוע נמשכו העברות הכספים להירשזון. רוסו השיב: "לא היתה לנו ברירה, לי ולאנשל. אנו רואים שיש העברות כספים מתקופת גדעון. הירשזון היה אז יו"ר. איזו חוצפה או סמכות יש לנו להפסיק דבר שאנו לא יודעים מה מקורו? מה הייתי צריך להגיד? אדוני, קפוץ לי? ואז יתברר אחר כך שאני מנוול?".

בשלב זה ניסתה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברכה אופיר-תום, להבין בכל זאת מדוע נולד הכרטיס הידני ומדוע הוחלט על הפחת הסכום החודשי. "עד היום אני לא מבין את הכרטסת הזו. אני ייחסתי זאת לכאוס באגף הכספים", הגיב רוסו.

עדותו של הירשזון תחל ביום שלישי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully