וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרשת המעילה בקרן המח"ר: קנסות ועבודות לשירות הציבור למורשעים בהונאת מבוטחים

הילה רז

1.2.2009 / 18:18

רשיונם של שלושה סוכני ביטוח נשלל בעקבות מצג שקרי לפיו סיפקו ביטוח חיים לחברי קרן המח"ר


בית משפט השלום בתל אביב גזר היום את עונשם של חברת הביטוח סקוריטס, מי שעמד בראשה גבריאל שפירא, וסוכני הביטוח גל רונן וחיים ביילי. הארבעה הועמדו לדין ב-2005 בעקבות הונאה שבוצעה למבוטחי קרן המח"ר (חברה ממשלתית המנהלת קרן השתלמות לאקדמאים במדעי הרוח והחברה). כתב האישום המקורי נגדם ייחס לסוכנות הביטוח ולסוכני הביטוח עבירות של ביטוח ללא רישיון, קבלת דבר במרמה, זיוף וקשר להונות ציבור מבוטחים.

לפי כתב האישום המקורי, בסוף 96' פירסמה קרן המח"ר מכרז לביטוח חיים קבוצתי לעמיתי הקרן למשך שלוש שנים. במכרז נבחרה חברת סקוריטס, שהיתה אז חברה ציבורית ומורשית חברת הביטוח הבינלאומית לויד'ס. ב-99' נערך מכרז חדש לביטוח עמיתי הקרן, וגם בו זכתה סקוריטס, שהפכה בינתיים לחברה פרטית לאחר שנמכרה לחברה בבעלות גבריאל שפירא. על פי האישומים, מיום בו רכשה החברה הפרטית את פעילות החברה הציבורית, ובתקופות שונות בשנים 2002-'97 ביטחו הנאשמים את עמיתי קרן המח"ר בלא שהיה להם רישיון לערוך ביטוח חיים.

הנאשמים המשיכו במצג השקרי, גם לאחר שלויד'ס חדלה מלבטח את עמיתי הקרן, בראשית 2001. בעקבות הפסקת הביטוח על ידי לויד'ס, חדלה למעשה סקוריטס מלבטח את עמיתי קרן המח"ר, אולם גל וביילי המשיכו להציג בפני קרן המח"ר מצג שווא, לפיו היא ממשיכה בביטוח בלא שינוי. על סמך מצג השווא המשיכו גל וביילי לקבל לידם את כספי הפרמיה ששילמו עמיתי קרן המח"ר, וכך נטלו לרשותם סכום כולל של כ-5.5 מיליון שקל.

השופטת דנילאה שריזלי אימצה את עיקרי הסדר הטיעון עליו חתמו הארבעה ופסקה על חברת סקוריטס קנס כספי בסך 100 אלף שקל. רישיון סוכן הביטוח של גבריאל שפירא בוטל למשך שנה, הוטלו עליו 160 שעות עבודת שירות למען הציבור וקנס כספי בסך 70 אלף שקל. רישיונו של סוכן הביטוח רונן גל נשלל לצמיתות והוא הוזהר מלעתור לקבל רישיון עיסוק או לעסוק בפועל בכל עיסוק בתחום הביטוח, הייעוץ וניהול ההשקעות. כן הוטלו עליו מאסר בפועל של חצי שנה, שירוצה בעבודות שירות ציבוריות, מאסר על תנאי בן שישה חודשים וקנס כספי בסך 50 אלף שקל. גם רישיון סוכן הביטוח של חיים ביילי נשלל לצמיתות. על ביילי הוטלו 200 שעות עבודה לשירות הציבור וקנס כספי בסך 100 אלף שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully