וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרחבות תוכניות התמריצים באסיה: אוסטרליה תשקיע עוד 27 מיליארד דולר; יפאן קונה מניות

סוכנויות הידיעות

3.2.2009 / 7:52

הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית ל-3.25% - רמת שפל של 45 שנה


הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את שיעור הריבית לרמה הנמוכה זה 45 שנה והממשלה הודיעה כי תרחיב את תוכנית התמריצים לכלכלה המקומית בעוד 42 מיליארד דולר אוסטרלי (27 מיליארד דולר) כדי להיאבק בהאטה הכלכלית.

נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה, גלן סטיבנס, הוריד את הריבית לרמה של 3.25%. שר האוצר האוסטרלי, וויין סוואן, אמר כי הממשלה תשקיע 12.7 מיליארד דולר אוסטרלי במתן תשלומי תמריצים למשפחות ו-28.8 מיליארד דולר בהשקעה בתשתיות. הרחבת תוכנית התמריצים האוסטרלית תוביל את התקציב לגירעון הראשון שלו מאז 2001-2002. תוכנית התמריצים תהווה 2% מהתמ"ג האוסטרלי השנה ו-1.3% מהתמ"ג בשנה הבאה.

סוואן אמר כי ללא הרחבת תוכנית התמריצים, הכלכלה האוסטרלית היתה נכנסת למיתון ב-2010. להערכתו של סוואן, ההשקעות הנוספות ייצרו 90 אלף משרות במהלך השנתיים הקרובות ויסייעו לכלכלה לצמוח ב-1% במהלך 12 החודשים שיסתיימו ביוני 2009, ובעוד 0.75% שנה לאחר מכן.

התמ"ג האוסטרלי קרוב לוודאי ירשום נסיגה של 0.2% השנה, כך העריכה קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

הבנק המרכזי של יפאן ירכוש מניות של חברות בבעלות הבנקים המקומיים כדי לסייע להם לגייס הון. הבנק ירכוש מניות בשווי טריליון ין (11.1 מיליארד דולר), עד ל-2010, והוא יחזיק במניות על למארס 2012 לפחות - כך אמר נגיד הבנק המרכזי ביפאן מסאקי שירקאווה.

הבנק המרכזי של יפאן דיווח כי ירכוש את המניות "כדי לתמוך בעתיד המערכת הפיננסית ובמאמציה להקטין את הסיכונים בשוק הכרוכים במניות, ועל ידי כך להבטיח את יציבותה". הבנק יחל לרכוש את המניות לאחר שיקבל אישור ממשלתי לעשות כן.

בלומברג העריכה כי הבנק המרכזי של יפאן יכולה בטריליון ין לרכוש פחות מ-0.4% מכלל החברות במדד טופיקס היפאני, או 0.6% מכלל החברות במדד ניקיי.

המהלך של הבנק המרכזי של יפאן מגיע שבועיים לאחר שהודיע כי ירכוש ניירות ערך מסחריים מחברות הלוואה בשווי כולל של עד ל-3 טריליון ין, וכי ישקול לרכוש אג"ח קונצרניות כדי להזרים כספים אל תוך החברות.

הפעם האחרונה בה רכש הבנק המרכזי של יפאן מניות היתה בין השנים 2002-2004, לאחר ששוק המניות צנח לרמת שפל של 20 שנה. הבנק החל למכור את המניות הללו באוקטובר 2007, אך הפסיק את המכירה לאחר התמוטטות בנק ליהמן ברדרס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully