וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אנליסטים: הגבלות שכר הבכירים של אובמה חסרות שיניים - לא יחולו רטרואקטיווית

סוכנויות הידיעות

5.2.2009 / 9:12

גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי לא יושפעו מההגבלות שיחולו רק על מי שיבקשו סיוע נוסף



בכירי גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מורגן סטנלי ומאות מוסדות אחרים הזוכים לסיוע ממשלתי, לא צפויים להיות מושפעים על ידי הגבלות השכר עליהן הכריז אמש נשיא ארה"ב ברק אובמה. הגבלות אלה מיועדות אך ורק לחברות שיזדקקו בעתיד ל"סיוע יוצא דופן", כהגדרת התקנות. לא מדובר בהגבלות רטרואקטיוויות, ולכן התקנות לא יחולו על חברות שכבר קיבלו סיוע, אלא אם יקבלו סיוע נוסף, וגם לא ידרשו מבכירים להחזיר שכר והטבות שכבר קיבלו.



בנוסף, גם ההגבלות עצמן אינן מרחיקות לכת - אין שום מניעה מחלוקת אופציות ומענקי מניות מוגבלים, אותם ניתן לממש רק בתנאים מסויימים. מענקים אלה עשויים להיות רווחיים ביותר לאחר שהבנקים יחזירו לממשל את ההלוואות שקיבלו, ומניות הבנקים יתאוששו.



"הם פשוט מאפשרים לחברות לדחות את השכר", אמר גראף קריסטל, יועץ שכר בעבר, ומחבר הספר "The Crystal Report on Executive Compensation", לסוכנות הידיעות בלומברג. "ההגבלות האלה הן בדיחה, כיוון שברגע שהכספים יוחזרו לממשל, תהיו בטוחים שהמניות יזנקו", אמר קריסטל. מענקי אופציות שיינתנו עכשיו, יהיו, במקרה כזה, רווחיים עוד יותר, כיוון שמחיר המימוש יהיה מבוסס על שווי המניות הנמוך כיום.



"אני קצת מופתע שההגבלות אינן מתייחסות לסיטי ובנק אוף אמריקה, שכבר ביקשו סיוע נוסף", אמר לבלומברג האנליסט צ'רלס פיבודי מפורטלס פרנטרס בניו יורק.



במורגן סטנלי, ג'יי.פי מורגן וגולדמן סאקס לא חוששים מהגבלות אלה, בין היתר, כי שני הבנקים אינם חוששים שיזדקקו לסיוע נוסף. גולדמן סאקס כבר הודיעה ביום רביעי כי היא מעוניינת להחזיר חלק ניכר מההלוואה שקיבלה ממשרד האוצר. מורגן סטנלי וג'יי.פי מורגן אמרו כי אינם זקוקים להון, ומנכ"ל ג'יי.פי מורגן, ג'יימי דיימון, אמר מוקדם יותר השבוע כי החברה לא נזקקה גם לסיבוב הראשון של הזרמת ההון, אך נאותה לקבלה על מנת לסייע בייצוב השווקים.



נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיע ביום רביעי על הגבלת שכר המנהלים הבכירים בחברות אשר יקבלו סיוע יוצא דופן מהממשל, ל-500 אלף דולר בשנה. כל הטבה נוספת בשכרם של הבכירים תהיה במניות מוגבלות (restricted stock) אשר יהיו ניתנות למימוש רק לאחר שהחברות יחזירו את ההלוואות שקיבלו לממשל.



הצעד של אובמה - אשר כולל גם איסור על הענקת מצנחי זהב למנהלים ודרישות שקיפות לגבי הטבות כמו שימוש במטוסי החברות וביצוע שיפוצי משרדים ומסיבות חברתיות לכבוד החגים - מגיע בעקבות הביקורות הרבות שספגו הבכירים בוול סטריט והממשל בוושינגטון לאחר שב-2008 שילמו בונוסים בשווי כולל של 18.4 מיליארד דולר, על אף חילוצן של מספר חברות על ידי הממשלה.



"אנשים עדיין מקבלים בונוסים ענקיים על אף העובדה שהם מקבלים כספים ממשלמי המסים, ואני חושב שזה מכעיס את הציבור", אמר אובמה בראיון ביום שלישי לרשת CNN.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully