וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טורקיה: נממן הובלת המים כתשלום על רכש בטחוני

הארץ

18.11.2001 / 8:29

אם תתקבל הצעת ממשלת טורקיה, מכרז הובלת המים יתרוקן מתוכן; המכרז ייסגר מחר

מאת מוטי בסוק ועמירם כהן

ממשלת טורקיה החליטה באחרונה להכיר בעלות הובלת המים לישראל כחלק מעסקות הגומלין בתחום הבטחוני (OFF-SET) בין שתי המדינות, ובתנאי שהמיכליות שיובילו את המים ישאו דגל טורקי; במכתב ששלח באחרונה משרד ההגנה בטורקיה למשרדים הנוגעים בדבר בישראל, נכתב כי עלות המים לא תיחשב חלק מעסקת הגומלין.

מחר ייסגר להצעות המכרז הבינלאומי להובלת המים מטורקיה לישראל; מקור בוועדת המכרזים הבין-משרדית למשק המים אמר בסוף השבוע כי משמעות הדרישה הטורקית היא ביטול מכרז ההובלה, ומסירתה לידי חברות ספנות טורקיות, כפי שייקבע בין שתי הממשלות. הטורקים סבורים כי הכללת הובלת המים באוניות טורקיות במסגרת עסקות הגומלין תסייע לתעשיית הספנות שלהם.

המקור בוועדה הבין-משרדית הוסיף כי ועדת המכרזים לא קיבלה עד כה כל פנייה מהממשלה בעניין הוצאת המכרז, והוא ייחתם מחר כמתוכנן. לדבריו, אם יבוטל המכרז בגין הדרישה הטורקית, תיחשף ישראל לתביעות כספיות מצד הקבוצות שמשרד האוצר אישר להן להגיש הצעות למכרז: חברה יוונית-תורכית, שוודית, בלגית וחברה בבעלות האחים עופר; ייתכן שאחת החברות לא תיגש בסופו של דבר למכרז.

מקור בענף הספנות העריך אתמול כי מסירת הובלת המים לידי הטורקים תתרום לרכש הגומלין 300-250 מיליון דולר (לפי תחשיב עלות של 50 סנט למ"ק לחברת ההובלה). חלקה של ההובלה מסך מחיר המים עשוי להגיע ל-80%-70%, אלא אם יוחלט במסגרת העסקה הכוללת להגדיל את משקלו של מרכיב ההובלה בתחשיב.

באחרונה העלו הטורקים את הדרישות לרכישות גומלין בעסקות בטחוניות ל-100%. ישראל מבצעת השבחת מטוסים טורקיים בשווי של כמיליארד דולר, ועסקה להשבחת טנקים טורקיים בשווי של כ-600 מיליון דולר עשויה גם היא להתבצע. מבחינת ישראל, להחלטה על הכללת הובלת המים במסגרת עסקות הגומלין יש חשיבות רבה: שתי חברות אמריקאיות שלא ביצעו באחרונה רכש גומלין בסכום הנדרש, שילמו על כך קנס גבוה.

מקורות בישראל ציינו כי עיקר עלות עסקת המים עם טורקיה היא ההובלה, וכי מחיר המים עצמם יהיה כ-10% מהעסקה. להערכתם, עלות ההובלה ל-10 שנים תהיה כ-400 מיליון דולר.

מקורות דיפלומטיים בישראל אמרו בסוף השבוע כי טורקיה מייחסת חשיבות רבה לעסקת המים. הטורקים הדגישו את החשיבות שהם מייחסים לעסקה בשיחות שקיימו עם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, וראש הממשלה הנוכחי אריק שרון, בעת ביקוריהם בטורקיה.

במכרז ההובלה למים מבקשת הממשלה הצעות מחברות ספנות להובלת 50 מיליון מ"ק לשנה של מי שתייה מנהר מנבגט בדרום טורקיה לנמל קצא"א מדרום לאשקלון. בענף הספנות מעריכים כי החלטת ועדת המכרזים להאריך את משך חוזה ההובלה מ-5 ל-10 שנים צפויה לצמצם את הפער בין מחיר המים מיבואים מטורקיה למחיר מים מותפלים, אף שעדיין הוא יהיה משמעותי. לדברי המקורות, היתרון המשמעותי הוא זמינות המים המיובאים, שיהיו זמינים כשנה לפני המים מותפלים.

עיקרי מכרז הובלת המים

* ממשלת ישראל ביקשה הצעות להובלת 50 מיליון מ"ק של מי שתייה לשנה מטורקיה.

* לקבוצות המתמודדות במכרז ניתנה אפשרות להגיש הצעות מחיר לחוזי אספקה של 5 שנים, 10 שנים או 5 ו-10 שנים יחד.

* ההובלה אמורה להיעשות מנהר מנבגט בדרום טורקיה לנמל קצא"א באשקלון.

* ארבע קבוצות בינלאומיות הגישו מועמדות למכרז: קבוצה בראשות חברת הספנות הבינלאומית השוודית סטנה; קבוצת הספנות האחים עופר; קבוצת H.B.D; וקבוצה בראשות חברת הספנות הבלגית יורינב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully