וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיטב: למרות השפל בריבית בנק ישראל לטווח קצר - קיימת סבירות גבוהה לקיצוץ בריבית חודש מארס

TheMarker

9.2.2009 / 12:25

לדברי רון אייכל, כלכלן בית ההשקעות מיטב "שילוב של מיתון כלכלי בשנת 2009, עם צפי להתגברות הדרגתית בפעילות הכלכלית והיעדר לחצים אינפלציוניים מצביעים על כך שזה לא סוף הדרך"


הריבית המוניטארית ירדה לאחרונה לשפל היסטורי של 1%. עם זאת מעריך היום רון אייכל, כלכלן בית ההשקעות מיטב כי, שילוב של מיתון כלכלי בשנת 2009, עם צפי להתגברות הדרגתית בפעילות הכלכלית והיעדר לחצים אינפלציוניים מצביעים על כך שזה לא סוף הדרך והריבית, תופחת שוב בסוף החודש.

בסקירה שמפרסם היום בית ההשקעות בנוגע למהלך שעברה הריבית בחודשים האחרונים מסביר אייכל כי, הבנקים המסחריים, המוגדרים כמתווכים פיננסים, לווים הון מבנק ישראל או מהציבור אשר משמש מקור להלוואות. הפער בין מחיר הכסף אותו מקבלים הבנקים בגין מתן אשראי, לעומת המחיר אותו הבנקים משלמים לציבור או לבנק ישראל קרוי בשם המרווח הפיננסי.

מנתונים שפורמו בשבוע האחרון, על ידי בנק ישראל, עולה כי בחודשים האחרונים נרשמה ירידה חדה בריבית שמעניקים הבנקים ללקוחותיהם עבור פיקדונות. לשם המחשה, ריבית זו צנחה מ-3.88% בחודש ספטמבר, לכדי 2.31% בדצמבר 2008, המגלמת ירידה של 1.57% בתקופה הנדונה

נוסף על כך, הריבית שמשלמים בנקים עבור יתרת זכות בחשבון העו"ש צנחה אף היא מרמה של 1.02% בספטמבר, לרמה של 0.53% בסוף השנה.

עם זאת מדגיש אייכל כי בצד האשראי התמונה מעט שונה. כך, בעוד שהריבית על אשראי לזמן קצוב הייתה ברמה של 6.63% בחודש ספטמבר היא ירדה לכדי 5.36% בדצמבר, היינו ירידה של 1.27%.

כלומר, בעוד שריבית שהבנקים משלמים ירדה ב-1.57% הריבית שהם גובים ירדה בשיעור קל יותר של 1.27%. כלומר, המרווח הפיננסי של הבנקים עלה בתקופה הנדונה ב-0.3%. כך, בחודש דצמבר 2008 לבדו, שבו ריבית בנק ישראל עמדה על 2.5%, הרמה הנמוכה בהיסטוריה, עלה המרווח הפיננסי ב-0.09%, מ-3.72% ל-3.81%.

לדברי אייכל "באופן בסיסי הבנקים מעלים את המרווח הפיננסי כאשר חלה עלייה בגובה הריבית במשק. כאשר הריבית המוניטרית מקוצצת המרווח הפיננסי נוטה לרדת. משום מה, הפעם ההתרה המוניטרית לא מביאה לכדי צמצום של המרווח הפיננסי והבנקים אינם מגלגלים את הפחתות הריבית של בנק ישראל לציבור".

אחת התוצאות של העלייה במרווח הפיננסי היא הפחתה במידת האפקטיביות של ההתרה המוניטרית. כפי שניתן לראות היטב בטבלה הבאה המציגה את היקף האשראי במגזר הלא צמוד במשק. מן נתונים עולה כי קצב הגידול באשראי הולך ופוחת למרות הורדות הריבית של בנק ישראל.לדברי אייכל "הבנקים המסחריים בישראל פועלים בצורה זו בהשפעת הסביבה הכלכלית. אלו רואים את עמיתיהם מעבר לים מצמצמים במתן האשראי ואף מעלים את המרווחים הפיננסיים בכדי להתמודד בצורה טובה יותר עם ההאטה הכלכלית החריפה, ועושים כמותם. ייתכן כי הנהלות הבנקים צופות כי ההחרפה בסביבה הכלכלית תביא לכדי עלייה משמעותית בהיקף פשיטות הרגל בקרב הסקטור העסקי ואף הפרטי ועל כן הם זהירים מאוד במתן אשראי".

אם מוסיפים למשוואה, את השחיקה שהייתה בהון הראשוני של הבנקים בשנה האחרונה אומר אייכל, ניתן להבין את העלייה בשנאת הסיכון של הבנקים המסחריים בישראל בכל האמור למתן אשראי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully