וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מותר לאובמה. אסור לך

גיא רולניק

11.2.2009 / 3:09

כמה עצות לראש הממשלה החדש בישראל: לא להגדיל גרעון, לשבור מונופלים, לייבש בורות שומן במגזר הציבורי ולעזור לעסקים קטנים

בוקר טוב לראש הממשלה הבא - האיש שצריך להוביל את המשק הישראלי במשבר הכלכלי הצובר תאוצה בימים אלה.

בשעת כתיבת שורות אלה הקלפיות עדיין לא נסגרו, והאי בהירות לגבי זהותך והרכב הקואליציה שלך עדיין גדולה. אבל זה לא כל כך משנה: האתגרים הכלכליים אינם משתנים לפי ראש הממשלה, ומצע המתמודדים היה ממילא מעורפל ולעתים דומה להפליא.

לכלכלה האמריקאית ולמערכת הפיננסית שלה תהיה בשנה הקרובה השפעה דרמטית על הכלכלה הישראלית. למדיניות שינקוט ברק אובמה בשבועות ובחודשים הקרובים תהיה השפעה עצומה על השיח הכלכלי בעולם ובישראל.

ערב הבחירות בישראל כולם רצו להיות אובמה. זה טבעי: הוא סחף את אמריקה ואת העולם כולו, הבטיח שינוי, סימל שינוי והגיע לבית הלבן בשיאו של המשבר הפיננסי הגדול ביותר מאז 1929.

אבל אנחנו אחרי הבחירות בישראל ובארה"ב, וכבר אין צורך להיות אובמה. הכלכלה האמריקאית שונה מהכלכלה הישראלית, ואפילו אובמה ייאלץ להיות פחות ופחות אובמה עם חלוף הזמן.

אובמה הולך לפתוח ב-2009 גירעון תקציבי של 10%-12% מהתוצר. אם המנהיג הכי פופולרי בעולם הולך לכיוון הזה - מפתה מאוד ללכת בעקבותיו. אולי אנחנו נסתפק ב-7% או 8% מהתוצר?

אל תעז אפילו לחשוב בכיוון הזה.

ראשית: לאובמה אין ברירה - הכלכלה האמריקאית בקריסה מהירה, הוא מיצה את מכשיר הריבית, המערכת הפיננסית שלו שוכבת כבר ארבעה חודשים בטיפול נמרץ, והוא נאלץ להשתמש בכל תרופה אפשרית - קונוונציונלית או אלטרנטיווית. שנית: לארה"ב יש עדיין יכולת להדפיס כסף ולהגדיל חוב בהיקף של טריליוני דולרים בלי לחנוק את הכלכלה ולהרים את הריבית לשמים. הדולר והאג"ח האמריקאים הם עדיין הנכס הפיננסי המבוקש ביותר בעולם.

לשקל אין מעמד כזה. גירעון של 7% מהתוצר אצלנו יביא לזינוק בריבית, לחניקת שוק האשראי המקומי ולבריחת משקיעים.

אל תתפתה ואל תטעה: לשמחתנו הגדולה, המשק הישראלי אינו לוקה בשלוש המחלות הקשות של הכלכלה האמריקאית: אשראי צרכני ופרטי הגדול ב-50% מהתוצר, בועת נדל"ן מתפוצצת, ומערכת פיננסית פושטת רגל כתוצאה משתי המחלות הקודמות ואחרות.

בעוד האמריקאים חיו בעשור האחרון הרבה מעבר להכנסתם באמצעות הלוואות - הישראלים חסכו, כהרגלם.

ההתערבות של הממשלה במשק בישראל צריכה להתמקד בשבירת מונופולים, בייבוש בורות שומן במגזר הציבורי ובעזרה לעסקים קטנים ובינוניים - אלה המייצרים מקומות עבודה - ולא בשאלת מיחזור החוב של קונצרנים, חברות החזקה ויזמי נדל"ן שמייצרים עבודה בעיקר לברוקרים ועורכי דין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully