וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי פסימי לגבי 2002 - מקצץ את תחזית הצמיחה ל-1% בלבד

ליאור כגן

18.11.2001 / 15:07

להערכת חזי גוטמן, חלה תפנית בהתנהגות האינפלציה בחודשיים האחרונים בהשפעת המיתון החריף; צופה כי ארבעת המדדים הקרובים יהיו שליליים

בעוד הכלכלנים מנסים להעריך מתי המשק ייצא מהמיתון, חותך חזי גוטמן, הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי, את תחזית הצמיחה שלו למשק הישראלי ל-2002, מ-2% בסקירה הקודמת ל-1% בלבד. "הערכות הצמיחה בתמ"ג בשנת 2002, שעמדו עד עתה על 2%, נראות היום גבוהות יחסית, על רקע הצמיחה השלילית במשק ברבעון השלישי של שנת 2001 ואינדיקציות להעמקת המיתון גם ברבעון הרביעי, כמו הירידה החדה בגביית מסים בחודש אוקטובר", מסביר גוטמן.

גוטמן מציין בסקירתו כי העלייה המתונה מאוד במדד חודש אוקטובר, בהמשך למדד הנמוך יחסית של חודש ספטמבר, ובניגוד לתחזיות המוקדמות, מצביעה על תפנית בהתנהגות האינפלציה בחודשיים האחרונים. הוא מעריך שתפנית זו היא בהשפעת המיתון החריף הפוקד את המשק ואת העולם כולו.

גוטמן מעריך כי האינפלציה בשנת 2001 תגיע כנראה לרמה הנמוכה מ-2%, לעומת הערכות לאינפלציה של כ-3%, ואף יותר לפני כחודשיים עם חששות להעלאת ריבית על ידי בנק ישראל. הוא מציין, כי תחזיות האינפלציה לשנה הקרובה נמוכות מיעד האינפלציה לשנת 2002 שהוא 2%-3%, כאשר ציפיות האינפלציה בשוק ההון נמוכות מאוד ונמצאות מתחת לרמה של 1%.

גוטמן מעריך כי ארבעת המדדים הקרובים צפויים להיות שליליים: נובמבר - 0.2%-, דצמבר - 0.1%-, ינואר 2002 - 0.2%-, פברואר - 0.2%-. ב-12 החודשים הקרובים צפויה אינפלציה של 1.6% בלבד. לדבריו, העמקת המיתון, עם אפשרות של הפחתות ריבית נוספות בארה"ב, יכולות להביא לאינפלציה עוד יותר נמוכה. לעומת זאת, התאוששות בפעילות הכלכלית, שצפויה רק לקראת סוף שנת 2002, יכולה להאיץ במקצת את קצב האינפלציה.

גוטמן מעריך כי קליין יפחית את הריבית בסוף החודש ב-0.3% בלבד ולאחר מכן צפויות הפחתות הדרגתיות נוספות עד אמצע שנת 2002, לרמת ריבית נומינלית של 5% ואולי אף פחות מכך. להערכתו, קצב הפיחות של השקל יתמתן עוד יותר, כתוצאה מהמיתון ופערי הריבית הגדולים בין ישראל לארה"ב ולעולם, ויגיע בשנה הקרובה ל-2.5%-3% בלבד לעומת הדולר.

לדברי גוטמן, הפחתות הריבית בישראל, שיהיו מתונות יחסית, לא ישפיעו על האצה בפיחות, ולמעשה, חזר המשק למצב שבו היה לפני שנה ויותר, כשהפחתות הריבית הנומינליות אינן גורמות לירידה בריבית השקלית הריאלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully