וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו מאיץ המגעים: יציע לאביגדור ליברמן את תיק האוצר

מזל מועלם

12.2.2009 / 8:22

נתניהו שוקל להציע לקדימה את תיק החוץ או הביטחון ולש"ס את תיק הפנים


מאת מזל מועלם, לילי גלילי ויאיר אטינגר

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו צפוי להציע ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן את תיק האוצר, בניסיון להשיג את תמיכתו המיידית של ליברמן בממשלה בראשותו. בשלב השני, יפנה נתניהו ליו"ר קדימה שרת החוץ ציפי לבני ויציע לה להצטרף לממשלתו. גורמים בכירים בליכוד העריכו כי בכוונת נתניהו להציע לקדימה הצעה שתכלול את תיק החוץ או הביטחון. נתניהו הבהיר כי "רוטציה עם קדימה אינה אופציה".

אתמול אמר נתניהו ל"הארץ" כי "בכוונתי להקים ממשלה רחבה ואפנה גם אל המפלגות האחרות ואומר להן ?אם אתם דואגים לאינטרס הלאומי. הניחו את האינטרס הפוליטי בצד והצטרפו לממשלה בראשותי'". מנגד פועלת לבני לטרפוד קואליציית הימין של נתניהו. כבר אתמול, קיימה לבני פגישה ראשונה עם ליברמן, ואמרה לו כי "הציבור הכריע וקבע מי רוצה שיהיה ראש ממשלה. זאת הזדמנות לאחדות שיכולה לקדם את הנושאים שחשובים גם לך." לבני מנסה להביא את ליברמן לפחות לכך שלא ימליץ על אף אחד מראשי המפלגות להקמת הממשלה.

אתמול כינסה לבני את שריה הבכירים להתייעצות ולקביעת דרכי פעולה לטרפוד גוש חוסם ימני מצד נתניהו. בהתייעצות נכחו השרים מופז, שטרית, בר-און, חיים רמון, יו"ר הכנסת דליה איציק וח"כ צחי הנגבי. מופז המיודד עם יו"ר ש"ס אלי ישי כבר נפגש עמו אתמול, אולם ישי הבהיר כי ש"ס תלך עם נתניהו. למרות הביטחון שהביעו בכך שתרכיב לבני את הממשלה הבאה, הודו אתמול חלק משרי קדימה כי מרבית הסיכויים שנתניהו יהיה ראש הממשלה. לדברי אחד השרים "ניצחנו את הקרב אבל הפסדנו במערכה".

מפלגתו של ליברמן לכודה בין צרכים שונים של בוחריה. שניים מהתנאים המוקדמים להצטרפות לקואליציה - מיטוט החמאס וקידום חוק אזרחות ונאמנות, יכולים להיענות טוב יותר בקואליציה של הליכוד; שני האחרים - שינוי שיטת הממשל ובעיקר סוגיות דת ומדינה, ביניהן ברית הזוגיות, מקבלות מענה טוב יותר דווקא בקואליציה עם קדימה. נתון זה חשוב במיוחד לאור העובדה שעדיין כעשרה מתוך 15 המנדטים של ישראל ביתנו באים מציבור דוברי הרוסית, שמצפים מן המפלגה המייצגת אותם להמציא להם את הפתרונות המובטחים.

ליברמן ממשיך לשמור על עמימות אף שהבהיר כי נטייתו לממשלה ימנית. בליכוד מעריכים שיבחר ללכת עם נתניהו, אולם לדברי שר האוצר רוני בר-און מקדימה, "מי ששם את ליברמן בכיס של ביבי טועה". ליברמן מייחס חשיבות מיוחדת לאופיים הביצועי של התיקים שיוצעו לו, במיוחד לאור כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה כבר בבחירות הבאות.

באשר לפערים בין ישראל ביתנו וש"ס בסוגיות דת ומדינה, נתניהו העריך בשיחות סגורות כי יצליח להגיע להבנות עם שתי המפלגות. קודם לפגישתו עם ליברמן נועד נתניהו עם ישי, שאמר כי אין לש"ס התנגדות לשבת עם ישראל ביתנו. "כבר היו בעבר שילובים יותר קיצוניים". בכירים בליכוד העריכו כי נתניהו יציע לש"ס את תיקי הפנים והשיכון.

במקביל, מנסות ש"ס ויהדות התורה מנסות לגבש גוש חרדי במו"מ, בניסיון לבלום את כוחה של ישראל ביתנו. מטרת הבלוק, מבחינת החרדים, היא להפיק רווחים קואליציוניים משותפים, ובראשם הגדלת קצבאות הילדים ותקציב הישיבות, וכן התחייבות מראש של נתניהו לסרב לדרישותיו הצפויות של ליברמן בעניין כינונה של ברית זוגיות. היום צפוי נתניהו להיפגש עם ראשי סיעות האיחוד הלאומי והבית היהודי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully