וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וולדן דחתה מועד סגירת הקרן השלישית בניסיון לגייס 100 מיליון דולר

הארץ

19.11.2001 / 8:52

זאת בעקבות ההחלטה שקיבלו נציבות מס הכנסה ושר האוצר, לפטור את המשקיעים הזרים ממס על רווחיהם בקרנות הון סיכון חדשות

מאת עודד חרמוני

קרן ההון סיכון וולדן החליטה לדחות בשישה שבועות את סגירת גיוס ההון לקרן השלישית שלה, בעקבות ההחלטה שקיבלו נציבות מס הכנסה ושר האוצר, לפטור את המשקיעים הזרים ממס על רווחיהם בקרנות הון סיכון חדשות. מנהלי הקרן - רוני חפץ, אייל קפלן ומוטי בן אריה - מעריכים כי דחיית השלמת הקרן עד סוף השנה, לצד השינויים במדיניות המס, תאפשר להם להגיע להיקף קרן של 100 מיליון דולר. הקרן החלה בגיוס הקרן השלישית באוקטובר 2000, ועד כה גייסה הון בהיקף של 85 מיליון דולר, רובו פנוי להשקעות חדשות.

החלטתה של וולדן התקבלה כתגובה מיידית בתעשיית ההון סיכון הישראלית להחלטת שר האוצר לפטור את המשקיעים הזרים ממס. זאת, אף כי רבים בתעשייה סבורים שההחלטה התקבלה באיחור וכי לנוכח המצב הביטחוני בישראל והמיתון בעולם כולו, ספק אם תסייע.

וולדן החלה בגיוס הקרן הנוכחית בתקופה גרועה ביותר, בשיאו של המשבר העולמי. יעד הקרן המקורי, שעליו הכריזה וולדן לפני תחילת המשבר בהיי-טק, היה 150-125 מיליון דולר - כפליים מהקרן השנייה שלה, שהיקפה 60 מיליון דולר. בחודשים האחרונים הציגו מנהליה יעד צנוע יותר של כ-100-90 מיליון דולר, הנחשב כיום יעד שאפתני לקרן ישראלית. עם השלמת גיוס הקרן תנהל וולדן הון בהיקף של כ-200 מיליון דולר.

עם המשקיעים בקרן החדשה נמנים גופים מוסדיים מישראל, בהם קרן גמולות, בנק הפועלים , בנק המזרחי ובנק לאומי , ומשקיעים זרים קודמים בקרן, בהם גולדמן סאקס , בל אטלנטיק, הרבור וסט, חברת הביטוח הגרמנית אליאנץ וקרן הפנסיה הגדולה בארה"ב TIAA-CREF.

"בשנה האחרונה, עם עליית המודעות לבעיית המס, היו גופי השקעה אמריקאיים שאמרו כי ישקיעו רק סכומים מוגבלים בישראל, כל עוד מדיניות המס לא משתנה", אמר אייל קפלן. "כרגע מוכנים גופים אלה לדבר על השקעות, אך הם עדיין לא מכניסים את היד לכיס. לצערי, השינוי הגדול במדיניות המיסוי יפסח עלינו".

רוני חפץ, שהקים את שלוחת וולדן בישראל, אמר כי לסוגיית המס לא היתה אמורה להיות חשיבות רבה. "מסוגיה שלא הטרידה משקיעים, מאחר שלא היו מודעים אליה, נהפכה סוגיית המס לאחת הנקודות המרכזיות בהשקעות. אבל את התוצאות שלה יראו רק בטווח ארוך", אמר. עם זאת, בוולדן מאמינים כי בעקבות החלטת שר האוצר, יהיה קל יותר לשכנע משקיעים להשלים את הגיוס.

"כעת אנו מצויים במו"מ עם גוף השקעות גדול מארה"ב, לגבי השקעה של 5 מיליון דולר שתהיה השקעתו הראשונה. גם NTT דאטה, חברת התוכנה של תאגיד התקשורת היפאני NTT, השקיעה בקרן הנוכחית את השקעתה הראשונה", אמר חפץ. לדבריו, עד כה בוצעה השקעה בודדת מכספי הקרן החדשה. למרות המצב, הוסיף, הקרן מחפשת השקעות חדשות "באופן אינטנסיווי".

וולדן, שהוקמה ב-1994 בתוכנית יוזמה הממשלתית בשיתוף עם קרן וולדן העולמית, היא אחת מהקרנות הראשונות שהוקמו בישראל. עד כה השקיעה בכ-35 חברות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully