וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השבוע בתל אביב ננעל בירידות

יעל פולק

19.2.2009 / 12:28

הדו"ח החמור של UBS על הבנקים בישראל לחץ את השוק כלפי מטה במחזור מסחר נמוך. מדד הבנקים השיל 1.6%

יום המסחר האחרון של השבוע ננעל בירידות קלות, למרות הצפי לפתיחה החיובית בוול סטריט.

מדד תל אביב 25 נחלש ב-0.4% ומדד תל אביב 100 השיל 0.4%. בסיכום שבועי המעו"ף שמר על יציבות, ואף עלה בנקודה אחת. במניות הבנקים מגמה מעורבת, כאשר פועלים עלתה ב-0.2% ולאומי נחלשה ב-0.5%.

מדד מניות הבנקים נחלש ב-1.6% בהובלת מניית לאומי שאיבדה כ-0.8%. זאת בעקבות דו"ח חמור על הבנקים שפירסם הבוקר UBS. מחזור המסחר נמוך והסתכם בכ-840 מיליון שקל.

לאחר פרסום אזהרת הרווח של לאומי אתמול, ממשיך בנק ההשקעות UBS לשפוך מים קרים על ענף הבנקאות הישראלי. לפני חודש הוא חתך את ההמלצה ללאומי ל"מכירה" והיום הוא מוריד גם את מניית בנק דיסקונט מהמלצת "נייטרלי" ל"מכירה" במחיר יעד של 3 שקלים הקרוב למחיר השוק. ההמלצה על הפועלים ומזרחי-טפחות נותרה על "נייטרלי".

הבנק צופה כי בעלי מניות השליטה בבנק או הממשלה יאלצו להזרים עד 22.5 מיליארד שקל לבנקים הישראלים עד סוף שנת 2010, כדי למנוע משבר אמון.

"שנת 2009 עשויה להיות רעה לבנקים ושנת 2010 תהיה גרועה יותר", אומרים בבנק ההשקעות UBS, שמאמין כי החדשות הרעות לא נותרו מאחור. "הבנקים הישראלים הינם בעלי ההון הראשוני (Tier 1) הנמוך ביותר בכל מערכות הבנקים בשווקים המתפתחים. בנק ישראל עלול לאלץ את הבנקים להעלות את הלימות ההון ובמיוחד ההון הראשוני, דבר העלול לדלל בעלי המניות. על מנת לייצב את המערכת הפיננסית הישראלית ולהגביר את האמון הבנקים, יאלצו אלה להעלות את רמת ההון ראשוני ל-10% מנכסי הסיכון ביחס לכ-8% היום".

"השוק המקומי מחפש רגיעה, אחרי יומיים סוערים בעקבות הודעת בנק ישראל. היום המשקיעים יתעמקו יותר בנתוני המיקרו - הודעות החברות, ביניהן ההודעה המשמעותית של אי.די.בי פיתוח. בנוסף לכך, השוק ממתין להרכבת הממשלה, ולהחלטה על מינוי שר האוצר החדש", אומר הבוקר קובי פלר, סמנכ"ל השקעות בכלל פיננסים קרנות. "השפעה נוספת על התנהלות הבורסה של תל אביב היא החלטת הריבית ביום שני הקרוב. הציפייה בשוק היא להפחתת ריבית נוסף בשיעור של בין 0.25% ל-0.5% ונראה כי הריבית תשאר נמוכה לאורך זמן".

פלר מתייחס למגמה החיובית שנרשמה השבוע בבורסה של תל אביב, בעוד בורסת העולם מאבדות גובה: "חשוב לזכור כי הדולר מוסיף להתחזק, כך שהרווח בשקלים נשחק למשקיעים מבחוץ. סיטי פרסמה אתמול עבודה על שווקים מתעוררים בה המליצה על ישראל כשוק יציב. בנוסף לכך, המשקל הגבוה מאוד של טבע במדד גרם לאיזון- מדובר במניה דפנסיבית, שהתנהגה בצורה חיובית וזה מיתן את התנודות".

לאחר שהתחזק אתמול בשיעור חד, הדולר נחלש היום בכ-0.4% ושערו הרציף עומד כעת על 4.10 שקלים לדולר בצל תוכנית בנק ישראל לרכישת אג"ח ממשלתיות, שצפויה להזרים שקלים לשוק, ומהמגמה העולמית בה נסחר המטבע האמריקאי.

קרן המטבע הבינלאומית צופה כי הצמיחה תעמוד בשנת 2009 על 0.5% - אמנם צמיחה נמוכה ואפילו צמיחה שלילית לנפש אולם תחזית אופטימית בהרבה לעומת תחזית בנק ישראל שדיברה על התכווצות של 0.2% בשנת 2009. האינפלציה, על פי קרן המטבע תעמוד על 1.5% - בתוך היעד הממשלתי של 3%-1%.

בקרן מעריכים כי כמעט ואין סימנים להתאוששות בקרוב. המיתון בארה"ב ובאירופה ימשך בוודאות במחצית הראשונה של 2009 אולם עוצמת המיתון ואורכו אינם ידועים. עם זאת, בקרן מעריכים כי בישראל צפויה התאוששות קלה בשנת 2010.

אתמול הורידה חברת הדירוג מעלות S&P את דירוג האג"ח של חברת הספנות צים, הנמצאת בשליטת החברה לישראל, בחמש דרגות ל-BB פלוס. ההפסד של צים בינואר-ספטמבר 2008 הגיע ל-132 מיליון דולר, במחזור של 3.4 מיליארד דולר, בהשוואה לרווח של 33 מיליון דולר, במחזור של 2.7 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2007.

לאחר דחיות רבות והסתמכויות על הערכות שווי שונות, אי.די.בי פיתוח ונכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, מדווחות כי הן צפויות למחוק בדו"חות הכספיים ל-31 בדצמבר 2008, סכום של 400 מיליון שקל (200 מיליון שקל כל אחת). זאת, בגין ירידת ערך הקרקע המיועדת לבניית פרויקט פלאזה בלאס וגאס, אותה רכשו אלעד גרופ הפרטית של יצחק תשובה (50%), אי.די.בי פיתוח (25%) ונכסים ובנין (25%), בקיץ 2007 תמורת כ-1.25 מיליארד דולר. המניה ירדה היום בשיעור קל של 0.1%.

יצרנית התרופות הגנריות טבע הודיעה אתמול לכלל תעשיות ביוטכנולוגיה על כוונתה להשלים את השקעתה בחברת אנדורמדה, המוחזקת ב-97% על ידי כלל. טבע משקיעה בשלב הנוכחי 10.5 מיליון דולר באנדרומדה לפי שווי חברה של כ-100 מיליון דולר.

מנהלי סניפים בדיסקונט הסכימו אתמול לקיצוץ בשכר: לפי הסכם העומד להיחתם בימים הקרובים בין הצדדים, מאות המנהלים ומורשי החתימה המאורגנים בהסתדרות יוותרו על משכורת 13 האמורה להיות משולמת להם עבור 2009. בחוזר למנהלים נאמר כי "ויתור זה הוא חד פעמי ל-2009 בלבד. סוכם עם ההנהלה כי 40% מהסכום עליו נוותר, יוחזר לנו במהלך 2010".

תוכנית הבנייה של חברת הפניקס לבניית 450 דירות במתחם סמינר הקיבוצים סמוך לדרך נמיר בתל אביב אושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. התוכנית מאפשרת במתחם המגורים - ששטחו 14 דונם - בנייה של 3 מגדלי מגורים בני 28 קומות וכן בנייה מרקמית של בניינים בני 8 קומות לאורך רחוב מאוריציוס ויטלה. בסך הכל יבנו במתחם 450 דירות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully