וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עבודות שירות וקנסות נגזרו על חברי קרטל עבודות עפר ופינוי שלג

אמיר הלמר

19.11.2001 / 13:16

הנאשמים הורשעו בתיאומי הצעות למכרזים של משרד הביטחון ומע"צ; העונש המירבי שנגזר על הנאשמים - 5 חודשי עבודות שירות וקנס של 100 אלף שקל

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר אתמול את דינם של חברי קרטל עבודות עפר ופינוי שלג, שהורשעו בתיאומי הצעות למכרזים, תיאומי מחירים וחלוקת איזורי עבודה בנוגע לביצוע עבודות פינוי עפר ופינוי שלג באמצעות מפלסות.

הנאשמים הורשעו בתיאומי הצעות למכרזים של משרד הביטחון, מע"צ ובכך שחילקו בינהם עבודות שהציעה עיריית ירושלים, חלוקה שבחלק מהמקרים גררה גם חלוקת עבודה לפי איזורים גיאוגרפיים בארץ. השופט, יהונתן עדיאל, גזר את דינם של חברי הקרטל לעונשי מאסר בפועל, שירוצו בעבודות שירות (הגבוה בהם - לתקופה של 5 חודשים), וכן הטיל עליהם עונשי קנס (הגבוה בהם - 100,000 שקל).

השופט קיבל הסדרי טיעון אליהם הגיעו חלק מהנאשמים עם המדינה, שיוצגה בתיק על ידי עו"ד גל רוזנט מרשות ההגבלים העסקיים. השופט עדיאל ציין את חומרת העבירות, "הנמנות על הגרעין הקשה של איסורי ההגבלים העסקיים, בהתייחסן לתיאום מחירים בכלל, עבירות שלגביהן קיימת חזקה סטטוטורית חלוטה בדבר פגיעתן בתחרות, ולמכרזים הציבוריים בפרט".

השופט ציין עוד כי התיאומים נמשכו תקופה ממושכת, וכי הגופים שנפגעו באופן ישיר מהקרטל הם גופים ציבוריים, המוגבלים להתקשרויות בשיטת המכרז. הנאשמים בתיאומיהם האסורים סיכלו את שיטת המכרז, והגישו הצעות מחיר גבוהות מדי. השופט הזכיר כי לאחרונה הועלה רף הענישה המירבי, וגם בתי המשפט שבעבר גזרו על עברייני הגבלים עסקיים עונשי מאסר בעבודות שירות בלבד העלו את רף הענישה, ולאחרונה נפסקו אף עונשי מאסר בפועל.

בקביעת העונשים התחשב השופט כנסיבה מקלה בשיתוף הפעולה של הנאשמים בחקירה, וכן בנסיבות מקלות ייחודיות למקרה, בין היתר בכך שעיסוקם העיקרי של רוב הנאשמים היה למעשה בעבודה פיזית קשה של הפעלת הציוד המכאני הכבד ולא בניהול. פעילותם הניהולית אף התבצעה בחלק המקרים כעיסוק נלווה, בלתי מקצועי, ושלא עבור תמורה.

עוד הוזכר כי הכנסתם של הרוב המכריע של הנאשמים הייתה הכנסה צנועה, שלא העידה על רווחים גדולים שהופקו על ידם מההסדרים הכובלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully