וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קונסטליישן 3D - משלמת במניות כדי לשרוד

הארץ

19.11.2001 / 14:10

ספקים, נותני שירותים, בעלי חוב ועובדים מקבלים מקונסטליישן 3D מניות ואופציות במקום מזומן. הדילול מתחילת השנה - 14%

מאת בועז לוי

קשה במדבר הפיננסי השורר כיום בשוקי הטכנולוגיה. כך גילו על בשרן בשנה האחרונה מאות חברות סטארט אפ, וכך מגלות באחרונה גם חברות ציבוריות שלא הצליחו להצטייד בכמויות גדולות של מזומנים בתקופת השפע.

אחת החברות האלה היא קונסטליישן C3D) 3D) הנסחרת בנאסד"ק. מהדיווח ששיגרה בשבוע האחרון לבורסה, עולה כי מצבה הפיננסי של החברה כה קשה עד שהיא נאלצת לשלם לשורה ארוכה של בעלי חוב, נותני שירותים, ספקים ועובדים בהון מניות ובפרמיה גדולה.

C3D, שהוקמה ב-1995 על ידי מדענים מרוסיה וישראל, פועלת בשני מרכזי פיתוח ברחובות ומוסקווה. עיסוקה של החברה הוא פיתוח תקליטורים בעלי קיבולות גבוהות של מידע באמצעות שימוש בחומרים פלורוסנטיים, המאפשרים הדפסת מידע בשכבות על גבי תקליטור.

במקביל לפרסום תוצאותיה לרבעון השלישי של 2001 העריכה החברה כי קצב שריפת המזומנים החודשי ברבעון הרביעי יהיה 400-450 אלף דולר. במבט ראשון, הערכה זו נראית מעודדת, שכן בתשעת החודשים הראשונים של 2001 שרפה החברה יותר מ-12 מיליון דולר.

ואולם נראה כי גם שיפור זה עלול לא להספיק. ב-30 בספטמבר נותרו בקופת החברה 615 אלף דולר בלבד, והגירעון בהון החוזר שלה מסתכם ב-5.4 מיליון דולר.

מאמצים נואשים לגייס מזומן

בדו"ח הכספי ששיגרה C3D לבורסה מצוינות עסקות והסכמים פיננסיים שביצעה החברה בחודשים האחרונים כדי לשרוד. בתחילת הרבעון הרביעי הצליחה החברה לגייס כמיליון דולר, באמצעות הנפקת איגרות חוב להמרה לקרן הארביטראז' DeAM.

איגרות החוב, הנושאות ריבית של 5%, יהיו ניתנות להמרה למניות רגילות של C3D עד 2006, לפי מחיר מימוש של 85.13 סנט למניה. מחיר הסגירה של מניית C3D בבורסה ביום ששי היה 68 סנט.

סיכויי החזר הקרן ותשלומי הריבית על איגרות חוב אלה, כמו גם סיכויי ההמרה שלהם למניות, נראים נמוכים לנוכח היקף הנזילות של C3D והעובדה שהחברה לא רשמה הכנסות מעולם. לפיכך, בתמורה להזרמת ההון נאלצה C3D להוסיף לקרן 458 DeAM אלף כתבי אופציה באותו מחיר מימוש ללא תמורה. שווי ההטבה לפי נוסחת בלק ושולס הוא כ-152 אלף דולר.

מעבר לגיוס זה הצליחה C3D לדחות את מועד תשלום הקרן על הלוואה בהיקף של 4 מיליון דולר, שנתנה לה במארס 2001 קרן הון סיכון אמריקאית קטנה בשם סנדס. תשלום הקרן, שהיה אמור להתבצע באוקטובר 2001, נדחה בשנה. מחירה של דחייה זו התבטא במתן 500 אלף כתבי אופציה למניות C3D במחיר מימוש של 1.5 דולר למניה. ערך הבלק ושולסי של כתבי אופציה אלה הוא כ-149 אלף דולר.

חוץ מהמאמצים הנואשים לגייס מזומן כמעט בכל מחיר, מנסה C3D לחסוך בזרימת מזומנים חוצה גם בהיבטים התפעוליים. כך למשל, ב-10 בספטמבר הנפיקה החברה 565 אלף מניות (כ-1% מההון) לכמה מספקי השירותים שלה בתמורה לוויתור על חוב של 469 אלף דולר. כתוצאה מעסקה זו רשמה החברה בתוצאותיה לרבעון השלישי הפרשה חשבונאית של 102 אלף דולר, המבטאת את ההפרש בין ערך המניות בשוק לבין ערך החוב.

החברה גם הנפיקה מניות לכמה מיועציה ועובדיה הבכירים. לדוגמה, בספטמבר 2001 קיבל גוף בשם "גריפין השקעות" 100 אלף כתבי אופציה, ששוויים לפי בלק ושולס הוא 45 אלף דולר, וזאת בתמורה לשירותי בנקאות להשקעות.

ב-17 בספטמבר העניקה C3D לג'ורג' קרהרט 300 אלף מניות ללא תמורה, כתשלום תמורת שירותי ייעוץ שהעניק לחברה במשך שנה. שווי המניות הוא כ-279 אלף דולר, לפי מחיר הסגירה בבורסה באותו המועד.

תמרונים ופעלולים

מטבע הדברים הביאו עסקות אלה לדילול ניכר של המשקיעים ב-C3D. מנהל פעילות החברה בישראל, רונן יפה, מעריך כי הון המניות של החברה כולל עתה יותר מ-50 מיליון מניות. אם מביאים בחשבון כי הון המניות של החברה הסתכם ב-43 מיליון דולר בתחילת 2001, הרי שהדילול של בעלי המניות הקיימים הוא כ-14%.

למרות התמרונים והפעלולים של החברה נראה כי עתידה הפיננסי של C3D אינו מבטיח, במיוחד לנוכח הערכת יפה כי לא יהיו לחברה הכנסות משמעותיות לפני סוף 2002, וכי החברה תזדקק לכ-6-8 מיליון דולר עד אז. ואולם עובדה זו אינה מפריעה לו לשמור על אופטימיות: "יש כמה עסקות פיננסיות די גדולות בדרך", אמר.

אחת העסקות הפיננסיות הפחות מוצלחות שביצעה C3D בעבר היא חתימה על הסכם קרן הון לגיוס בהיקף של עד 30 מיליון דולר מהקרן האמריקאית גלנאיגלז. אמנם C3D הצליחה לגייס מגלנאיגלז מיליון דולר באוגוסט 2001, אך לצעד זה היה מחיר כבד.

על פי ההערכות בשוק ההון, מכרה הקרן האמריקאית בשוק כמויות גדולות של מניית C3D בשורט לפני שקיבלה את המניות מידי החברה, וזאת כדי להבטיח לעצמה רווח נטול סיכון. התוצאה מבחינת C3D היתה כואבת: צניחה מהירה של 51% במחיר המניה, ממנה לא התאוששה מאז. באחרונה הודיעה C3D כי היא נמצאת במו"מ עם גלנאיגלז על שינוי תנאי קו ההון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully