וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר מתחזק בעולם עקב כוונת הממשל לתמוך במגזר הבנקאי; מטבעות מזרח אירופה מזנקים

נמרוד הלפרן

23.2.2009 / 20:20

הדולר בשיא של 3 חודשים מול הין; הפורינט, הזלוטי והקרונה הצ'כית קופצים ב-2% מול היורו


ה מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, ונסחר מול הין היפאני ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר, לאחר שהממשל בארה"ב התחייב להזרים הון נוסף למגזר הבנקאי. במקביל, רושמים מטבעות מדינות מזרח אירופה עליות חדות מול היורו, לאחר שבנקים מרכזיים של פולין, הונגריה, רומניה וצ'כיה יצאו בהודעות שנועדו לתמוך במטבעות האזור.הדולר מתחזק ב-1.4% מול הין היפאני לרמה של 94.665 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר הגיע לשער של 94.95 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר של המטבע האמריקאי מאז תחילת דצמבר. מתחילת החודש, נחלש הין ב-5% מול הדולר, ונמצא בדרכו לנפילה החודשית החדה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז אפריל 2004. הדולר מוסיף היום 0.7% מול היורו לרמה של 1.2737 דולר ליורו; מול הפרנק השווייצי מתחזק הדולר ב-0.8% לשער של 1.1651 פרנק לדולר.

מטבעות מדינות מזרח אירופה רשמו עליות חדות לאחר שהבנקים המרכזיים של פולין, הונגריה, רומניה וצ'כיה הוציאו הודעות שנועדו לתמוך במטבעות האזור. המטבע של הונגריה, הפורינט, מתחזק ב-2.4% מול היורו; הזלוטי הפולני מוסיף 2% מול היורו; הקרונה הצ'כית מתחזקת ב-1.9% מול המטבע האירופי.

"ההודעות של נגידי הבנקים המרכזיים במדינות מזרח אירופה אמנם פורסמו בנפרד - אולם ללא ספק תואמו מראש - וכולן אמרו פחות או יותר את אותו הדבר: הירידות שרשמו באחרונה מטבעות האזור היו מוגזמות, ואינן משקפות את נתוני היסוד הכלכליים", אמר האנליסט הראשי של דנסק בנק מדנמרק, לארס כריסטנסן.

התחזקות הדולר בעולם באה לאחר שהרגולטורים הפיננסים בארה"ב התחייבו היום להזרים הון נוסף לבנקים המרכזיים כדי למנוע את קריסתם, והודיעו כי יתחילו לבצע כבר מחרתיים "מבחני עמידות" לבנקים - שנועדו לקבוע לאלו בנקים יש די הון כדי לשרוד החרפה נוסף במיתון הכלכלי.

"הממשל יוודא שלבנקים יש את הון ונזילות בהיקף לו הם זקוקים כדי לספק את האשראי הנדרש כדי להשיב את הצמיחה הכלכלית", נמסר בהודעה משותפת שפירסמו היום משרד האוצר האמריקאי, הבנק הפדרלי, תאגיד ביטוח הפקדונות הפדרלי (FDIC) וגופי רגולציה נוספים. "הממשל האמריקאי תומך בנחישות במערכת הבנקאית בתקופת משבר פיננסי זו".

בנקים שיהיו זקוקים להון נוסף לאחר השלמת בחינת מאזני הבנקים, ולא יצליחו לגייס הון ממשקיעים פרטיים, יהיו זכאים לסיוע כספי נוסף מהממשל, נאמר בהודעה. הסיוע הממשלתי יהיה בצורה של רכישת מניות בכורה להמרה אשר במקרה הצורך, יומרו במניות רגילות.

בנקים שהממשל כבר רכש נתח במניותיהם, דוגמת סיטי ובנק אוף אמריקה, יהיו אף הם זכאים להמרה של מניות הבכורה שבידי הממשל במניות ברגילות.

"מבחני העמידות" יתחילו ביום רביעי, ונועדו לבדוק האם לבנקים יש די הון כדי להתמודד עם אקלים כלכלי מאתגר יותר, נאמר בהודעה. עוד ציינו הרגולטורים האמריקאיים בהודעתם כי הבנקים הגדולים בארה"ב עומדים נכון לעכשיו בדרישות ההון הקיימות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully