וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפיקוח על הבנקים בודק את תיק האשראי של אליעזר פישמן

הארץ

20.11.2001 / 7:28

על פי הערכות חובו לבנקים מסתכם ב-6 מליארד שקל; ככל הנראה לא מדובר בבדיקות שגרתיות ואקראיות

מאת עמית שרביט

הפיקוח על הבנקים החל באחרונה בבדיקת תיק האשראי של אליעזר פישמן במערכת הבנקאות. לפי הערכות של מקורות בנקאיים, הבנקים העמידו לפישמן הלוואות בהיקף של יותר מ-6 מיליארד שקל. מקור במערכת הבנקאות אמר כי מדובר בבדיקות שיגרתיות שמבצע הפיקוח, ושאינן קשורות לבעייתיות בתיק האשראי הספציפי.

ואולם ככל הנראה לא מדובר בבדיקות שגרתיות ואקראיות; לאחר שהפיקוח סיים באחרונה לבדוק את תיק האשראי הבעייתי של גד זאבי - עבר לבדיקת תיק אשראי גדול אחר. כפי שפורסם בעבר, הפיקוח החליט להגביר את הבדיקות השיגרתיות שהוא עורך לתיקי אשראי במערכת הבנקאות, ולהתמקד בלווים הגדולים והממונפים. כזכור, במקרה זאבי הורה הפיקוח לבנקים לבצע הפרשה ספציפית.

נראה כי רוב החשיפה (ההפרש בין שווי ההלוואות להיקף הבטחונות) של המערכת הבנקאית לפישמן, נובעת מהשקעותיו בתחומי התקשורת והנדל"ן; חלקה נובע גם מעסקות סיבוביות שפישמן נוהג לבצע במט"ח.

מקורבים לפישמן טוענים כי מדובר בחשיפה ישירה של כ-600-500 מיליון דולר בלבד; זאת לדבריהם משום שברוב המקרים האשראי נלקח על ידי חברות שפישמן מחזיק רק בחלק ממניותיהן. עוד אמרו המקורבים, כי להלוואות שנלקחו יש ביטחונות איתנים.

לפישמן שורה של חברות בתחומים רבים, בהם תקשורת כבלים, נדל"ן, קמעונאות ותעשייה. פישמן מחזיק ב-75% ממניות החברה הציבורית דרבן, שלה התחייבויות של כ-420 מיליון שקל; ההון העצמי של דרבן מממן 20% מהמאזן.

בנוסף, קבוצת פישמן היא בעלת השליטה בחברה הכלכלית ירושלים, שלה התחייבויות בהיקף של כ-3 מיליארד שקל. החברה הכלכלית מחזיקה בכ-60% ממניות חברת מבני תעשייה, שלה התחייבויות בהיקף של כ-2.3 מיליארד שקל.

לפישמן אחזקות גם בחברות אליאנס ובילו; לבילו (החברה האם של הום סנטר), התחייבויות בהיקף של כ-452 מיליון שקל. לאליאנס התחייבויות בהיקף של כ-473 מיליון שקל.

האחזקות הפרטיות של פישמן כוללות 74% ממניות קווי זהב. היקף התחייבויותיה של קווי זהב למערכת הבנקאות נאמד ב-300 מיליון שקל.

בנובמבר 1999 לקחה קבוצת פישמן-מוזס הלוואות בהיקף של כ-800 מיליון שקל, לרכישת 35% ממניות ערוצי זהב. לערוצי זהב הלוואות בהיקף שמוערך בחצי מיליארד שקל. פישמן גם מחזיק בכ-38% ממניות ידיעות אחרונות, במסגרת קבוצת פישמן-בראון, הבעלים של עיתון "גלובס".

הפיקוח על הבנקים סירב להתייחס לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully