וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב: שבוע המסחר ייפתח על רקע פסימיות בוול סטריט והמשך פרסום הדו"חות הכספיים

יעל פולק

28.2.2009 / 17:28

בשבוע שעבר הוביל מגזר הפיננסים את הירידות ומדד הבנקים איבד 5%


שבוע המסחר בבורסה של תל אביב ייפתח על רקע פסימיות של המשקיעים בוול סטריט, והמשך פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של החברות. את הירידות בבורסה של תל אביב הוביל בשבוע הקודם המגזר הפיננסי- מדד מניות הבנקים נחלש ב-5% - לאור החששות המתגברים ברחבי העולם בנוגע למגזר זה.

ביום חמישי מדד ת"א 25 עלה ב-1.1% ל-665 נקודות, מדד ת"א 100 נחלש בשיעור דומה לרמה של 603 נקודות ומדד התל טק הוסיף ב-1.9%.

המסחר בוול סטריט ביומו האחרון של החודש ננעל בירידות שערים, על רקע ניסיונו של בנק סיטי להנפיק מניות בכדי להימנע מקריסה ונתוני תוצר מקומי גולמי נמוכים מהתחזיות. זהו חודש נוסף שבו ננעלים המדדים בירידות: דאו ג'ונס רשם את הירידה החדה ביותר מעולם בחודש פברואר, והגיע לשפל של 12 שנה. מדד S&P 500 חזר 13 שנה אחורה, לרמות בהן נסחר ב-1996.

דאו ג’ונס נחלש ב-1.7% לרמה של 7,062 נקודות; נאסד"ק איבד 1% לרמה של 1,377 נקודות ומדד S&P 500 ירד ב-2.4% לרמה של 735 נקודות. בסיכום חודשי נסוג נאסד"ק ב-6.7%, דאו ג'ונס קרס ב-11.7% ומדד S&P 500 צנח ב-11%.

בשישי נחלש הדולר ב-0.26%, ב-0.26%, ושערו היציג נקבע ברמה של 4.162 שקלים. השבוע התחזק הדולר ב-2.4% מול השקל, תוך חציית רמת ה-4.2 שקלים לדולר, בניגוד למגמה בעולם, וההערכות הן כי המטבע האמריקאי יוסיף לצבור תאוצה.

בענף מחקר שוק ההון של בנק לאומי מסבירים כי התחזקות זו מושפעת מהתערבותו של בנק ישראל בשוק האג"ח, שהביאה לירידת התשואות באיגרות אלו - מצב שהופך את האג"ח הממשלתיות של ישראל לפחות אטרקטיוויות ומביא בין היתר לזרימת מט"ח החוצה. גם הפחתת הריבית המקומית ב-0.25% השבוע תרמה להיחלשותו של השקל.

משרד האוצר בוחן דרכים לסייע למפעלים במצוקה באזורי פריפריה. כחלק מהפקת הלקחים מהקרן לעסקים במצוקה, האוצר ינסה לקבוע הפעם קריטריונים ברורים ומובהקים יותר לסיוע. האוצר ייתן משקל רב בנוגע למרכזיותו של המפעל במצוקה על התעסוקה באזור, וכן יתחשב בקיומה של תוכנית הבראה שבה גם הבנקים, העובדים והבעלים תורמים את חלקם להבראת המפעל.

מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, התייחס לראשונה ליעד הגבייה של רשות המסים לשנת 2009, ועידכן כלפי מטה את התחזיות. לדבריו, "כיום ברור לנו שהיעד אינו בר הישג. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שעלול להיות גירעון של כ-30 מיליארד. אבל זה כמו תחזית מזג האוויר, וקשה מאוד לחזות מה יקרה". לדבריו "כשתהיה ממשלה, הירידה בגביית המסים וההשלכה שלה על תקציב המדינה, תונח על שולחן הממשלה".

אי.די.בי פיתוח, שבשליטת נוחי דנקנר, השלימה ביום חמישי את מחיקתה מהמסחר בבורסה בתל אביב לאחר 28 שנה. זאת באמצעות הצעת רכש עצמית ל-12.88% ממניותיה במחיר של 41 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-281 מיליון שקל. למרות שאי.די.בי פיתוח תחדל מלהיסחר בבורסה, איגרות החוב של החברה בסך של למעלה מ-4 מיליארד שקל ימשיכו להיסחר.

איש העסקים, אלון ליברמן, שהוביל לפני שבועיים קבוצת משקיעים שרכשה 10 מגרשים של אפריקה ישראל בסביון תמורת 34 מיליון שקל, מתכנן להשתלט על חברת הנדל"ן דירקט קפיטל - הפועלת בתחום הנדל"ן המניב ובנייה למגורים בין השאר בישראל, סרביה ולטביה - שנקלעה לקשיים. ההתחייבויות של החברה מסתכמות ב-738.1 מיליון שקל, כך שאין הרבה ערך כלכלי לדירקט קפיטל, שנסחרת כיום לפי שווי שוק של 8.6 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully