וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארגוני צדקה ורבנים חשודים במעורבות ברשת הלבנת כספים ישראלית-צרפתית

יהודה שויצר

20.11.2001 / 18:21

כ-80 חשודים במרכז הפרשה; מנהל בנק ברקליס בצרפת זומן לחקירה; ישראל נמצאת ברשימה השחורה של מדינות המלבינות כספים

חקירת רשת הלבנת הכספים הצרפתית-ישראלית מסתעפת. בין החשודים - קבוצה של רבנים יהודיים. מדיווח של "הוול סטריט ג'ורנל", עולה כי 80 איש עומדים במוקד החקירה, בהם אישי ציבור ורבנים. שישה חשודים כבר מוחזקים על ידי הרשויות.

במסגרת החקירה נבדק חשד כי גם בכירים בסניף הצרפתי של ברקליס, כולל המנהל הראשי שלו, אנרי פול פלגרינו, מעורבים בקנונייה להלבנת כספים שכללה שליחת המחאות לישראל ופדייתן במזומן.

מעורבות אפשרית של ישראל בפרשייה עשויה לעורר קשיים, שכן ישראל ספגה ביקורת מארגונים בינ"ל בשל אי קיומם של אמצעים נאותים למניעת הלבנת כספים. ישראל נמצאת ברשימה השחורה של מדינות מלבינות כספים של הארגון לשת"פ ופיתוח כלכלי (OECD), ופועלת להסרתה מהרשימה. בשנה שעברה הועבר חוק שאמור לכונן יחידת בקרה על בנקים ומוסדות פיננסיים עד פברואר 2002.

ארגוני צדקה במרכז הפרשה

בנק ברקליס מדגיש כי במרכז פרשיית הלבנת הכספים ניצבים ארגוני צדקה ועמותות תרבותיות. הבנק ציין כי החשבונות החשודים נפתחו על ידי ארגונים אלה ודרכם בוצעה העבירה. דוברת הבנק סירבה למסור את שמות ארגוני הצדקה מאחר שהמנהל הראשי של הבנק, פלגרינו, טרם העיד בנושא.

"הבנק מודע לכך שהחקירה מתנהלת כבר זמן רב ורבים כבר נחקרו, עוד לפני שזומנו לחקירה אנשי הבנק", מסרה דוברת הבנק. הדוברת הדגישה כי מספר עובדים בסניף הצרפתי מסייעים למשטרה בחקירתה. פלגרינו נחקר בחשד כי לא אכף נוהלים מחמירים דיים כדי למנוע עסקות לא חוקיות דרך סניפי ברקליס.

חוקים מחמירים לאכיפה ומניעה של הלבנת כספים

האיחוד האירופי אימץ השבוע חוקים נוקשים יותר לאכיפת מניעת הלבנת כספים. החוקים החדשים ייכנסו לתוקף תוך 18 חודשים, ויחייבו את 15 מדינות האיחוד. החקיקה החדשה מחייבת לא רק בנקאים, אלא גם עורכי דין ורואי חשבון, לדווח לרשויות על עסקות החשודות במעורבות בפעילות פלילית חמורה. עד כה היו רק בנקאים מחויבים לדווח, וזאת רק בנוגע לעסקות הקשורות להברחת סמים.

החוק החדש פוטר עו"ד מדיווח על מידע שקיבלו מלקוחותיהם במהלך הליכים פליליים, כדי למנוע הפרת חיסיון משפטי.

31 המדינות המתועשות, ובראשן ארה"ב, יפאן וגרמניה, הגבירו בשנה החולפת את המאבק בהלבנת כספים באמצעות כוח המשימה לפעילות פיננסית - גוף בינלאומי שהוקם כדי להקשות על פושעים להעביר כספים שהושגו באופן לא חוקי במערכת הבנקאית העולמית.

כוח המשימה פועל להדק את הפיקוח על הלבנת כספים, והוציא השנה אזהרות למדינות המעורבות בפעילות זו. במידה שלא יפעלו בהתאם להנחיות כוח המשימה, הוא צפוי להזהיר תאגידים רב לאומיים מפני חתימת עסקות עם גורמים במדינות אלו; לחייב בנקים לאסוף נתונים מפורטים לפני חתימת עסקות עם אזרחים או חברות ממדינות אלו; ולהקשות על פעילות של בנקים ממדינות אלו בחו"ל. ישראל הוזכרה בהודעת כוח המשימה לצד מספר מדינות נוספות שהוכנסו עוד בשנה שעברה ל"רשימה השחורה" של כוח המשימה, ונותרו ברשימה למרות ששיפרו את האכיפה בתחום הלבנת הכספים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully