וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: המסחר ננעל בירידות שערים

שמואל שוסטר

3.3.2009 / 23:22

וול סטריט המשיכה במגמה השלילית: S&P 500 איבד 0.6% - רמתו הנמוכה מאז 1996; ריטליקס זינקה ב-7.9%

המסחר בוול סטריט, שהתנהל במהלך רוב היום בירידות החל לנוע בין עליות לירידות כשעה לפני הנעילה בעקבות דבריו של אובמה, לפיהם המצב בשווקים מהווה הזדמנות קניה למניות, אך ננעל בסופו של דבר בירידות.

נאסד"ק נחלש ב-0.1% לרמה של 1,321 נקודות. דאו ג’ונס איבד 0.5% לרמה של 6,726 נקודות - שפל של 12 שנה. מדד S&P 500 ירד ב-0.6% לרמה של 696 נקודות – רמתו הנמוכה מאז 1996. בשוק הסולידי נרשמו ירידות במחירי אגרות החוב של ממשלת ארה"ב לתקופה של 10 שנים והתשואה עליהן עלתה ב-0.019% לרמה של 2.94%.

בזירת המקרו: נתוני מכירות הבתים הקיימים בארה"ב רשמו ירידה של 7.7% במהלך חודש ינואר - ירידה חדה מהצפוי לעומת הערכות האנליסטים שצפו ירידה של 3% בלבד.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו במחיר של 41.65 דולר לחבית, עלייה של 3.7% או 1.5 דולרים, בבורסת הסחורות של ניו יורק. אתמול נפל מחיר הנפט ב-10.3% - הנפילה היומית החדה ביותר זה קרוב לחודשיים. התאוששות מחיר הנפט נרשמה על רקע הערכות כי צפוי גידול בביקוש לדלק בארה"ב, וציפיות כי ארגון אופ"ק - האחראי על כ-40% מתפוקת הנפט העולמית - יחליט על קיצוצים נוספים בתפוקתו.

בן ברננקי, בעדות בפני ועדת התקציב של הסנאט, התבטא בחריפות בנוגע למצב הכלכלה האמריקאית. לדבריו, התרחבות של הגירעון בתקציב הממשל בארה"ב לרמות הגבוהות ביותר מאז מלחמת העולם ה-2 היא בלתי נמנעת, כדי להבטיח את התאוששות הכלכלה האמריקאית. עוד אמר ברננקי כי הסיוע למגזר הבנקאי בארה"ב עלול לעלות על 700 מיליארד דולר, שכבר אושרו במסגרת תוכנית החירום הכלכלית TARP, הוסיף ברננקי. עוד ציין כי הממשל היה מעדיף להימנע ממצב בו היחס בין הגירעון בתקציב לתוצר המקומי הגולמי (GDP) ינסוק לרמות הגבוהות ביותר מאז סוף מלחמת העולם השנייה. "אבל הכלכלה ושוקי הפיננסים שלנו עומדים בפני אתגרים יוצאים דופן", אמר ברננקי, והזהיר כי אי נקיטת צעדים מספיקים כעת עלולה להתברר כיקרה יותר בהמשך.

בניגוד לברננקי אמר היום נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי אין לו ספק שהכלכלה העולמית תתאושש, ורמז על אפשרות כי שוקי המניות נפלו לרמה בה הם מהווים הזדמנות קנייה. "מכפילי הרווח מתחילים להגיע לנקודה שבה רכישת מניות עשויה להיות עסקה טובה בתור השקעה ארוכת טווח", אמר אובמה לכתבים, לאחר פגישה עם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון. אובמה נפגש עם בראון - אשר צפוי לנאום מחר בפני הקונגרס - כדי לדון במשבר הכלכלי הגלובלי.

בנק ג’יי פי מורגן הצליח לרשום רווח של 5 מיליארד דולר במהלך השנה הגרועה ביותר בהיסטוריה של וול סטריט, על ידי מסחר בנגזרים. ג'יי פי מורגן, הבנק הגדול בארה"ב לפי שווי שוק, דיווח על רווח של 5.6 מיליארד דולר בשנת 2008. אחת החטיבות הרווחיות ביותר של הבנק הייתה חטיבת המסחר בנגזרים, אשר מתעסקת בין היתר במסחר בנגזרי מט"ח, הימורים על שיעורי ריבית ומסחר באג"ח מוניציפאליות.

מאבק השליטה בריטליקס ממשיך לרכז עניין. קרן וקטור הצטרפה גם היא למלחמה על השליטה ביצרנית הקופות החכמות, והגישה הצעה לרכישת כל מניות החברה תמורת 10 דולר למניה, המשקפת לחברה שווי של כ-203 מיליון דולר. בנוסף, על שולחנה של ריטליקס נמצאות הצעות לרכישתה במחירים שנעים בין 8-10 דולר למניה מקרנות נוספות, ביניהן קרן באטרי.

טבע, היצרנית הגדולה בעולם של תרופות גנריות, נסחרה על רקע החרפת התחרות בתחום התרופות הגנריות. חברת פייזר - החברה הגדולה בעולם של תרופות מקור, חתמה על הסכם לרכישת 39 תרופות גנריות בארה"ב ו-20 תרופות באירופה מחברת אורובינדו ההודית. הסכם זה מרחיב את שיתוף הפעולה בין שתי החברות. הכניסה של פייזר לפעילות אינטנסיווית יותר בשוק הגנרי מתבצעת על רקע הציפייה לצמיחה בשוק הגנרי מ-270 מיליארד דולר כיום ל-500 מיליארד דולר ב-5 השנים הקרובות בשל פקיעת פטנטים.

אלביט הדמיה של מוטי זיסר נסחרה על רקע הורדת דירוג. חברת דירוג האשראי מעלות S&P הורידה בדרגה אחת את דירוג האשראי של חברת הנדל"ן. דירוג האשראי של החברה ירד מ-A פלוס עם אופק שלילי ל-A עם אופק יציב. במקביל הורידה גם חברת הדירוג מידרוג את דירוג האשראי של החברה בדרגה אחת. לאלביט המדיה יש שש סדרות אג"ח בהיקף מצטבר של 2.15 מיליארד שקל. איגרות החוב נסחרות בתשואות של 13.3%-15.2%.

פלוריסטם, חברת הביו-רפואה הישראלית העוסקת במחקר תאי גזע, קיבלה את אישור ה-FDA להתחלת השלב הראשון של הניסויים הקליניים. האישור ניתן להתחלת הניסוי הקליני לטיפול בהיצרות עורקים בגפיים התחתונות (PAD) תוך שימוש בתאי הגזע מהשלייה (תאי PLX) לשיקום ויצירת כלי דם חדשים.

וריפון, יצרנית מספוני החיוב, תפרסם את דו"חותיה הלילה לאחר סיום המסחר. על רקע הציפייה לדו"חות העריך היום האנליסט צחי אברהם מכלל פיננסים כי וריפון עשויה לרשום רבעון חמישי ברציפות עם הפסד נקי. אברהם מנמק את ההערכה כשילוב של תנאי מאקרו קשים בסקטור הפיננסי והקמעוני, לצד היעדר תזרים מזומנים חיובי והיעדרה של רציפות מינימאלית ברווחים ומעניק לוריפון המלצת 'תשואת שוק'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully