וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוב נדחה פרויקט הרכבת הקלה בת"א

אבי בר-אלי

5.3.2009 / 11:54

מועד הסגירה הפיננסית של פרויקט הרכבת נדחה בפעם השלישית לאמצע אפריל, בגלל שהזכיינית לא העמידה את הסכם המימון


מועד הסגירה הפיננסית של פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב נדחה בפעם השלישית לאמצע חודש אפריל - כך סוכם השבוע בין אגף החשב הכללי באוצר לבין זכיינית הפרויקט, קבוצת MTS. זאת, לאחר ש-MTS לא העמידה את הסכם המימון עד סוף חודש ינואר. עוד סוכם כי תוקף הערבות שניתנה למדינה, בסך 120 מיליון שקל, תוארך עד ה-30 ביוני 2009.

הדחייה הנוספת במועד הסגירה הפיננסית באה על רקע הקשיים המהותיים לגיוס האשראי לפרויקט, בעקבות המשבר הפיננסי המחריף ואי ההסכמות בין הצדדים באשר לחלוקת הסיכונים בביצוע הפרויקט.

הסכם הזיכיון בין MTS למדינה לביצוע פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה נחתם ב-28 במאי 2007, ולפי לוח הזמנים המקורי, אמור היה הליך הסגירה הפיננסית להסתיים בחלוף שנה בדיוק - אז אמורות היו העבודות להתחיל ולהימשך כחמש שנים.

בעקבות החרפת משבר הסאבפריים, ביקשו הבנקים הזרים לדחות את מועד הסגירה הפיננסית. המדינה נעתרה לבקשה תמורת ריווח לוחות הזמנים למסירת שטחי העבודה לזכיינית, וכן ויתור MTS על תביעות עתידיות בגין איחורים אלה. מועד הסגירה הפיננסית של הפרויקט נדחה בארבעה חודשים, עד סוף חודש ספטמבר, ומתאריך זה אמור היה להתחיל מניין שנות ביצוע הפרויקט והפעלתו (32 שנה).

עם זאת, גם במועד זה לא הצליחה MTS והבנקים להגיע לכדי סיכום, ומועד הסגירה הפיננסית נדחה בשנית ל-28 בינואר 2009. בין הצדדים סוכם, כי MTS תגדיל את הערבות שהפקידה למימוש הזיכיון ב-20%, ולוח הזמנים החדש כלל אבן דרך בה אמורים הצדדים להגיע לכדי סיכום עקרוני במרבית הסוגיות, שבמחלוקת עד סוף חודש נובמבר. ואולם מועד זה חלף בלא הסדר עקרונות מגובש.

כפי שפורסם ב-TheMarker הפרויקט נקלע לקשיים מהותיים על רקע נסיגת שלושת הבנקים הזרים: RBS הבריטי, ושני הבנקים הגרמנים KFW ו-Bayern LB מהובלת גיוס האשראי, והחלטתם לפעול לפיזורו בין מספר רב יותר של גופים מממנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully