וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק פרים חדש בוול סטריט?

הארץ

21.11.2001 / 8:36

. הפרים גירשו את הדובים מוול סטריט: בשבועות החולפים עלו מדדי המניות ב-20% לפחות מרמות השפל בספטמבר - ההגדרה הרווחת לשוק פרים. האם יימשכו העליות?

ניו יורק טיימס

ניו יורק. הפרים גירשו את הדובים מוול סטריט: בשבועות החולפים עלו מדדי המניות ב-20% לפחות מרמות השפל בספטמבר - ההגדרה הרווחת לשוק פרים. האם יימשכו העליות? מדד דאו ג'ונס סיים את המסחר שלשום ברמה של 9,976.46 נקודות - עלייה של 21% מהשפל ב-21 בספטמבר. מדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק עלה מאז ב-36%, ואילו מדד סטנדרד & פורס 500 עלה ב-20%. אתמול ירדו המדדים ב-0.5% ,0.6% ו-2.4%, בהתאמה.

אך נראה כי העליות המרשימות האלה אינן משקפות ציפייה להתאוששות כלכלית מיידית ואיתנה, אלא חשש של משקיעים כי אם לא יקנו עכשיו יחמיצו את שוק הפרים הבא. אכן נראה כי החשש מהחמצת הזדמנות לכסות על לפחות חלק מההפסדים שספגו מהשקעה במניות בשנה החולפת משפיע הרבה יותר מאשר חולשה מתמשכת בפעילות הכלכלית בארה"ב וברווחי החברות.

אך כדי להצדיק את העליות החדות בוול סטריט דרושה התאוששות כלכלית איתנה. "ברמה הנוכחית משקפים המחירים של מניות רבות ציפייה לצמיחה כלכלית מהירה ברבעונים הבאים", אמר דיויד אידלמן, מנהל כספים בחברת ההשקעות אידלמן, פינגר & האריס בסנט לואיס. "אבל להערכתנו, גם אם תחול התאוששות כלכלית אמיתית, הרווחים בשיא המחזור הכלכלי של חלק גדול מהחברות האלה יהיו נמוכים מאשר במחזורים כלכליים קודמים".

בשבועות החולפים גבר אמון המשקיעים בהתאוששות כלכלית מהירה, ולכן החליטו רבים כי ההשקעה במניות עדיפה על כל אפיק אחר. הם נוהגים לפי הייעוץ של אסטרטגים רבים, שאמרו שוב ושוב מאז תחילת 2001 כי רק מי שיתעלם מהטלטלה הכלכלית הנוכחית ויישא עיניו לעתיד טוב יותר ירוויח.

על אף שאין סימנים לעתיד כזה, האמונה בו משתקפת במחירי המניות. עם זאת, כמה מההתפתחויות הכלכליות אכן חיוביות. לדברי דיויד סאורבי, אסטרטג השווקים הראשי של חברת ההשקעות לומיס, סיילס & קומפני, "האינפלציה נמוכה מ-2%, הפדרל ריזרב נוקט מדיניות מרחיבה יותר מאי פעם בעבר, הממשל הפדרלי מוריד מסים, מחירי המניות נוחים יותר להשקעה מכפי שהיה לפני ששה חודשים, והמערכת הפיננסית שלנו איתנה יותר משהיתה בעבר. במלים אחרות, אור ירוק לחזור לבורסה".

גם שוק ההנפקות הראשונות לציבור (IPO) שהיה רדום במשך תקופה ארוכה, מראה סימני חיים, ובהנפקות שהושלמו בשבועות החולפים רשמו חלק מהמניות עליות חדות בימי המסחר הראשונים. אין זה מפתיע שמשקיעים ששים לקפוץ על רכבת השווקים, שכן הם חוששים כי היא תעזוב את הרציף בלעדיהם. על אף שהמניות טיפסו לרמות שלפני התקפות הטרור ב-11 בספטמבר, מדדי המניות המובילים עדיין נמצאים ברמה נמוכה מזו שבה החלו את 2001. לדוגמה, מדד סטנדרד & פורס 500 ירד מאז תחילת 2001 ב-12.8%, ואילו מדד נאסד"ק ירד ב-22%.

יתר על כן, עונת הסתיו מתאפיינת לרוב בעליות בוול סטריט. בשנים 1998 ו-1999 התאוששו מחירי המניות מרמות השפל שנרשמו באוקטובר ועלו ב-20% וב-15%, בהתאמה, עד סוף השנה. ב-2000 נשברה התבנית הזאת.

לג'יימס פולסון, סמנכ"ל ההשקעות הראשי של ולס קפיטל מנג'מנט במינאפוליס, מינסוטה, אין דעה חד-משמעית לגבי העליות בוול סטריט. "מצד אחד אני שואל את עצמי מתי היתה הפעם האחרונה שהבנק המרכזי של יפאן, הקונגרס בארה"ב, הבנק המרכזי האירופי והפדרל ריזרב עבדו יומם ולילה כדי לאושש את מחירי המניות", אמר. "זו התפתחות פרית קיצונית, שקשה להמר נגדה. אני לא חולק על כך שהמיתון יסתיים והכלכלה תתאושש, אבל אני תוהה אם זו תהיה התאוששות מרשימה".

פולסון מודאג במיוחד ממצבם הפיננסי של הצרכנים האמריקאים, שרובם צברו חובות כבדים וחלקם עלולים לאבד את מקומות העבודה שלהם. יתר על כן, שערי הריבית על משכנתאות ירדו בשבועות החולפים, אך הם שבו ועלו בשבוע שעבר - עלייה שמצמצמת את ההכנסה הפנויה.

למרות זאת, מניותיהן של חברות מחזוריות רבות, שאליהן פונים משקיעים לקראת סופה של האטה כלכלית, עלו לרמות שאינן מוצדקות גם אם ההתאוששות הכלכלית תחל מחר, אומרים הספקנים. התשואה על השקעה במניות קמעונות וחומרי גלם היתה גבוהה מתשואת השוק ב-2001, אמר פולסון. "לכן הן מגלמות סיכון מסוים, אם הצמיחה הכלכלית תתאושש, אך תהיה פחות מ-2.0% ב-2002, במקום 3% כפי שרבים מצפים", אמר.

אפילו הפרים מודים כי העליות שנרשמו באחרונה יסתיימו כנראה בקרוב. "אמנם היסודות הכלכליים נראים איתנים, אמר סאורבי, "אבל לא ייתכן ששוק המניות הוא מקום כל כך פשוט. הוא לא כרטיס חד-כיווני לעושר, אלא שני צעדים קדימה - אחד אחורה. אבל באווירה הנוכחית, ייתכן שמספר הצעדים קדימה הוא גדול יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully