וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חבר הנהלה בבנק ישראל בדיון הריבית האחרון: יש לבחון את האפקטיוויות של הפחתות ריבית נוספות

טל לוי

9.3.2009 / 11:41

4 חברי הנהלה המליצו להפחית הריבית ב-0.25% ■ נבחן הנתק בין הורדות ריבית בנק ישראל לבין הריבית ללקוחות


האם 7 הורדות ריבית רצופות הספיקו לבנק ישראל? ארבעה חברי ההנהלה שתמכו בהורדת הריבית ב-0.25% סברו כי חשוב שהבנק יפחית את הריבית בחודש זה בכדי לעודד את הפעילות הכלכלית ולשפר את הנזילות בשווקים הפיננסיים. כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית שפירסם בנק ישראל.

עם זאת, הארבעה הסבירו שברמת הריבית הנמוכה, בשלב זה, לא ברור עד כמה הפחתת ריבית יותר גדולה תשפיע על עלות האשראי לחברות ולמשקי בית. עוד ציינו חברי ההנהלה כי נדרשת בחינה של מידת האפקטיוויות של הפחתות ריבית נוספות. בסופו של דבר החליט נגיד הבנק להוריד את הריבית ב-0.25% לרמה של 0.75%. חבר הנהלה אחד תמך בהורדת הריבית ב-0.5%.

נושא נוסף שעלה בדיון הוא הקשר בין הורדות הריבית שמבצע בנק ישראל לריבית שגובים הבנקים מהלווים: בדיון הוסבר שמאחר שהבנקים שומרים על מרווח בין הריבית הממוצעת בה הם מעניקים אשראי ללווים ובין הריבית הממוצעת אותה הם משלמים למפקידים (והריבית הממוצעת המשולמת למפקידים נמוכה מריבית בנק ישראל), נוצר מצב בו למרות שריבית בנק ישראל עדיין חיובית, מגיעה הריבית למפקידים בבנקים לשיעור הקרוב לאפס והבנקים מוגבלים ביכולתם להמשיך ולהפחיתה.

על מנת לשמור על מרווח בנקאי (בין הריבית על האשראי מהבנקים והריבית על הפיקדונות בבנקים), במצב בו הבנקים מוגבלים ביכולתם להפחית את הריבית למפקידים (הקרובה לאפס) יורד הקשר בין הפחתת הריבית של בנק ישראל להפחתת הריבית הבנקאית ללווים במשק.

בנוסף, מתעוררות בארץ ובעולם שאלות לגבי תפקוד המערכת הפיננסית כאשר הריבית למפקידים בבנקים קרובה לאפס. במצב זה ייתכן מעבר מפיקדונות לזמן קצוב לפיקדונות עובר ושב (עו"ש), דבר המקשה על ניהול הנזילות בבנקים ויצירת האיזונים הבנקאיים בין פיקדונות והלוואות לטווחי זמן שונים. כמו כן, ייתכן מעבר של הציבור מפיקדונות בנקאיים לנכסים אחרים באופן שיגביר את הסיכונים לחוסכים במערכת הפיננסית.

"נתמקד בכלים אחרים"

בדיון צוין כי כאשר הריבית נמצאת ברמות שפל היסטוריות, יתמקד הבנק בשימוש בכלים נוספים כדי ליצור הרחבה מוניטרית. כידוע, בנק ישראל החל ב-17 בפברואר לרכוש איגרות חוב ממשלתיות בבורסה לניירות ערך. רכישת איגרות החוב הממשלתיות (בשוק המשני) לטווחים הבינוניים והארוכים תומכת באופן ישיר בהורדת הריבית במשק גם לטווחי הזמן הארוכים יותר, ובכך מסייעת להגברת הפעילות הכלכלית במשק. בדיון צוין כי במידת הצורך ישקול בנק ישראל הפעלה של כלים נוספים שברשותו (בהם משתמשים בנקים מרכזיים אחרים בעולם) להרחבת הנזילות במערכת הפיננסית, וזאת במסגרת מדיניות של הקלה כמותית.

"המשק נמצא בהאטה משמעותית"

המשתתפים בדיון הסכימו כי היחלשותה המשמעותית של כלכלת העולם נותנת את אותותיה גם לגבי המשק הישראלי. נתוני החודשים האחרונים מחזקים את ההערכה שהמשק נמצא בהאטה משמעותית ותומכים בתחזית בנק ישראל שצפויה בשנת 2009 התייצבות ואולי אף ירידה מסוימת בתוצר. במקביל, צפוי שיעור האינפלציה בישראל לרדת אל מתחת ליעד יציבות המחירים (11%-3%) במחצית השנייה של השנה.

כל חברי ההנהלה המשתתפים בדיון הביעו את דעתם שלאור החרפת ההאטה במשק נדרשת מדיניות מוניטרית מרחיבה. האינפלציה צפויה לחזור לתחום היעד בשנת 2010.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully