וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פיתרון בנק ישראל למשבר: רפורמות בדמי האבטלה והשקעה בתשתיות

טל לוי

9.3.2009 / 17:39

כך על פי הערכות; נגיד בנק ישראל וראש מחלקת המחקר צפויים לכנס מסיבת עיתונאים מחר ב-12:00 בירושלים


בנק ישראל צפוי להציג מחר ספר בו ימליץ למשרד האוצר כיצד, לדעת הבנק, יש לפעול על מנת לסייע למשק הישראלי להיחלץ מן המשבר. על פי ההערכות, הבנק צפוי להתמקד ב-3 נושאים עיקריים וביניהם: ביצוע רפורמות במתן דמי אבטלה, העברת כסף לתשתיות בתחום התחבורה וכן בדיקה מחדש של סוגיית הקיצוץ במיסים.

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, ומנהלת חטיבת המחקר, ד"ר קרנית פלוג, יערכו מחר (שלישי) מסיבת עיתונאים בשעה 12:00 בירושלים, שם יציגו את המלצות בנק ישראל למדיניות כלכלית לטיפול במשבר הכלכלי. ההמלצות מתמקדות בתחום הריאלי (להבדיל מרפורמות בשוק ההון), בנושא שוק העבודה. אחד מתפקידיו של בנק ישראל הוא להיות היועץ הכלכלי לממשלה וככזה, הוא יציג מחר את המלצותיו. מדובר בהמלצות שאינן מחייבות אלא על תקן ייעוץ בלבד.

בראש סדר העדיפויות: טיפול באבטלה

אחת הסוגיות עימן נאלץ המשק להתמודד היא הצפי לאבטלה בהיקף של 7.6% בכח העבודה (על פי הערכת בנק ישראל), לעומת קרוב ל-6% כיום. מעבר לנזקים שגורמת האבטלה לכל אזרח, הרי שמדובר גם בבעיה מקרו כלכלית, שכן אבטלה גבוהה פירושה ירידה בצריכה הפרטית. בבנק ישראל ימליצו על רפורמה בתחום זה, כשהרעיון העיקרי הוא הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה. מודל אפשרי הוא מתן דמי אבטלה מלאים בתקופת הזכאות ותוספת של דמי אבטלה מלאים או חלקיים בתקופה שלאחר מכן.

מחלקת המחקר של בנק ישראל נחשבת לחזקה מאוד בתחום ביצוע מחקרים כלכליים על שוק העבודה הישראלי, והנושא נחשב לקרוב לליבה של וראש המחלקה, קרנית פלוג, המתמחה בין היתר בכלכלת עבודה.

הפחתת מיסים?

סוגייה שנייה היא בחינה מחודשת של הצורך בהפחתת מיסים. בשנים האחרונות הטיף ראש הממשלה הנכנס- בנימין נתניהו - להורדת מיסים, אולם בקופה הציבורית צפוי מחסור של כ-40 מיליארד שקל. לכן, הבנק ימליץ לבחון מחדש האם זהו הזמן להוריד מיסים. ככל הנראה, ימליץ הבנק לדחות את המהלך. ההערכות הן כי הגירעון יגיע לרמה גבוהה של כ-5% מהתוצר במשק (שצפוי לעמוד על יותר מ-700 מיליארד שקל) ובנק ישראל צפוי לדרוש מהממשלה להכתיב תוואי יורד לגירעון. כלומר, הגירעון השנה יהיה גדול אולם הממשלה תציג מתווה לפיו הגירעון ירד בכל שנה בהמשך.

קירוב הפריפריה

נושא שלישי הוא תוכנית להשקעה בתשתיות, ובמיוחד תשתיות בתחום התחבורה שיקרבו את הפריפריה למרכז, ויוכלו להגדיל את התעסוקה. הכוונה להשקעות ברכבות וכבישים, אולם בבנק צפויים להמליץ לממשלה להסיט לטובת הפרויקטים כסף קיים ולא להקצות לעניין כסף חדש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully