וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוביני: "מדד S&P 500 צפוי לרדת השנה מתחת לרמה של 600 נקודות ואולי יגיע ל-500 נקודות"

נמרוד הלפרן

9.3.2009 / 21:30

המיתון יימשך אל תוך השנה הבאה, העריך כלכלן אוניברסיטת ניו יורק שצפה את משבר האשראי העולמי


הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, אשר צפה את משבר האשראי העולמי, העריך היום כי מדד המניות S&P 500 בארה"ב עשוי לצנוח השנה לרמה של 600 נקודות, ואף נמוך מכך - או כ-12% מתחת לרמה הנוכחית - בעקבות החרפת המשבר הכלכלי העולמי.

"התסריט העיקרי שלי הוא כי קיימת סבירות גבוהה שהמדד עשוי לרדת לרמה של 600 נקודות או נמוך מכך", אמר רוביני בראיון בכנס בקליפורניה. "רמה של 500 נקודות פחות סבירה, אבל קיימת אפשרות של ירידה גם לרמה זו", הוסיף.

"גם אם נעשה את כל הדברים הנוכנים בתחום המדיניות המוניטרית והפיסקלית, אנחנו עדיין הולכים להישאר במיתון עד סוף השנה הנוכחית ובמהלך השנה הבאה", אמר רוביני. "רכבת המיתון יצאה מהתחנה לפני יותר משנה, והוא צפויה להמשיך", הוסיף.

מדד המניות S&P 500 נפל מתחילת השנה ב-25% - פתיחת השנה הגרוע מעולם - בהמשך לנפילה של 38% בשנת 2008, אשר היתה הנפילה השנתית החדה ביותר מאז שנת 1937.

רוביני העריך בחודש שעבר כי צפויה צמיחה כלכלית שלילית בארה"ב במהלך כל שנת 2009, וצפה כי שיעור האבטלה בארה"ב עשוי להגיע ל-10% בשנה הבאה.

רוביני, יהודי ממוצא איראני החי בניו יורק ודובר עברית לא רע, הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק ויו"ר חברת הייעוץ הכלכלי RGE. הוא קיבל את הכינוי "דוקטור יום הדין" (Dr. doom), בעקבות התחזיות הפסימיות שלו. בינואר 2008 חזה רוביני שיטפון של חדלות פירעון ושוק דובי ממושך. "הוויכוח", הוא אמר "אינו אם תהיה לנו נחיתה קשה או רכה, אלא עד כמה כואבת תהיה הנחיתה הקשה".

בפסגת דאבוס האחרונה כבר קיבל יחס של כוכב, לאחר שצפה את המשבר הנוכחי. רוביני, אשר עובד על ספר בנושא המשבר, אמר באחרונה בראיון כי הוא לא נהנה ממעמדו כ"דוקטור דום" או מתשומת הלב סביבו. "אני לא דובי תמידי. אני אהיה הראשון לחזות התאוששות, אבל אני עדיין לא רואה את זה. הדברים רק נהיים יותר מכוערים".

המשקיע הנודע מארק פייבר, אשר חזה את המפולת בשוק המניות ב-1987, העריך מוקדם יותר היום כי תמריצי הממשל האמריקאי צפויים לגרום ראלי בשוקי המניות של ארה"ב מעכשיו ועד סוף חודש אפריל. עם זאת, הזהיר כי מדד המניות S&P 500 עלול לצנוח ב-27% נוספים לרמה של פחות מ-500 נקודות בטרם ירשום התאוששות מתמשכת.

"שוקי המניות עשויים לרשום ראלי החל מעכשיו ועד סוף אפריל", אמר פייבר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "ניסיונות הממשל להגביר את הפעילות הכלכלי צפויים להיכשל, אבל הם יכולים להמריץ את שוקי המניות. שוקי המניות רשמו תיקון משמעותי", הוסיף.

משקיעים שישקיעו כעת בשוק המניות בארה"ב צפויים לרשום רווחים על פני תקופה של עשר השנים הבאות, לאחר שמדד S&P 500 נפל ב-56% מהשיא שרשם באוקטובר 2007, הוסיף פייבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully