וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל פסימי: צמיחה שלילית של 1.5%

נגיד בנק ישראל הציג את עיקרי התוכנית הכלכלית לטיפול במשבר, בעלות של 4.4 מילארד שקל. בין הצעדים: מס הכנסה שלילי

גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: ענת ברק, קריינות: אילן שניג)

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, פרסם את המלצות הבנק למדיניות הממשלתית לטיפול במשבר, לצד עדכון שלילי של תחזית הצמיחה. בנק ישראל צופה צמיחה שלילית של 1.5%. זאת, לעומת תחזית שלילית קודמת של 0.2%.

עיקרי התוכנית שהציג הנגיד, שעלותה היא 4.4 מיליארד שקל, מבוססים על קידום פרויקטים בתחום התשתיות ופעילות בשוק העבודה, הכוללת בין היתר הרחבת תוכנית ויסקונסין, החלת מס הכנסה שלילי בכל הארץ, בניגוד למצב כיום שבו חל מס הכנסה שלילי רק על אזורים בעדיפות לאומית והגדלת תקופת הזכאות לדמי אבטלה.

מתוך הסכום המדובר 1.5 מיליארד שקל יופנו לפרויקטים בתחום התשתיות, 1.15 מיליארד שקל יופנו לתעשייה ויצוא, ועוד 1.8 מיליארד שקל יופנו לסיוע לשוק העבודה. "מדובר בתוכנית צנועה, מאחר שאין לנו מרווח גדול ביחס להוצאות הממשלתיות ואין לנו מקום למדיניות פיסקלית מאוד מרחיבה. לכן, נאלצנו לגבש תכנית מאד ממוקדת", אמר פישר.

בין היתר, מציע בנק ישראל לנסות ולהגיע להסכמה על דחייה של תוספות השכר במגזר הציבורי.

לדברי פישר, ביצוע המלצותיו ללא קיצוץ בהוצאות אחרות יגדיל את הגירעון הממשלתי לכ-5.8% מהתוצר.

יו"ר מרצ, חיים אורון, אמר בתגובה לתוכנית שהציג פישר, כי "הנגיד עצמו מגדיר את התוכנית כצנועה. מה שנדרש כעת זו תוכנית נועזת גם בשל עוצמת המשבר וגם בשל הזנחת הממשלה. יש להפעיל באופן מסיבי את הכלי של ערבות המדינה ובאמצעותו להביא לחלוקת הנטל בין מי שנפגע יותר ומי שנפגע פחות".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מסר כי הוא "מברך את נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, על ניסיונו ויוזמתו להעמיד תוכנית כלכלית לצמצום ממדי הפיטורים. במשך שנה אני מתריע על המשבר הכלכלי העמוק ואני שמח שסוף סוף מתחיל ליפול האסימון. אנו שמחים שגם הנגיד הפנים את העובדה, שמבלי להזרים כספים לא ניתן לטפל בבעיית הפיטורים. אני מקווה שכך גם יקרה לממשלה החדשה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully