וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון ישקול ערבויות למשקיעים מוסדיים שישקיעו בהון סיכון

הארץ

22.11.2001 / 9:18

אמר את הדברים בפגישה עם מנהלים מתעשיות ההיי-טק וההון סיכון. שוקל גם הענקת פטור זמני ממס למשקיעים מקומיים

מאת עודד חרמוני

ראש הממשלה אריאל שרון יוזם פגישה עם מנהלי קרנות הפנסיה וקופות הגמל הישראליות, כדי לבחון הגדלת ההשקעה של גופים אלה בקרנות הון סיכון ישראליות. שרון גם מתכנן לדון עם שר האוצר, סילבן שלום, באפשרות ליצור ערבויות מדינה בהשקעות בקרנות, בדומה למודל קרנות ענבל שהפעילה הממשלה בתחילת שנות ה-90. על פי רעיון זה, המדינה עשויה להעניק ביטחונות למשקיעים מוסדיים שיבחרו להשקיע בקרנות הון סיכון ישראליות.

בנוסף שוקל שרון להעניק פטור ממס למשקיעים מקומיים, בדומה לפטור הזמני שניתן למשקיעים זרים בקרנות הון סיכון ישראליות אשר נועד לעודד השקעות חדשות בחברות סטארט-אפ. נודע כי ראש הממשלה שוקל להעניק ב-2002 פטור זמני ממס, לשנה אחת, על רווחיהם העתידיים של משקיעים ישראלים אשר ישקיעו במהלך השנה בחברות ישראליות. זאת בדומה להקלות המיסוי שניתנו השנה בתחום הנדל"ן.

על תוכניות אלה דיבר שרון בפגישה סגורה שערך ביום שני בלילה עם פורום מצומצם של מנהלי קרנות הון סיכון וחברות היי-טק. בפגישה השתתפו רמי קאליש וחמי פרס מקרן פיטנגו, חנוך ברקת מקרן אייפקס, זאב הולצמן מקרן גיזה (שייצג גם את יו"ר איגוד קרנות ההון סיכון, יגאל ארליך), זוהר זיסאפל מקבוצת רד-בינת ועמי אראל, נשיא איגוד תעשיות האלקטרוניקה בישראל. שרון יזם את הפגישה בעקבות שיחות שניהל עם מנהלי הקרנות בוועידת ההיי-טק בחודש שעבר.

הפגישה נערכה בביתו של שרון בירושלים ונמשכה שעתיים. מנהלי הקרנות העלו את הבעיות שעמן מתמודדת תעשיית ההון סיכון והדגישו את הצורך בהשקעות גדולות יותר של המשקיעים המוסדיים, דוגמת קרנות הפנסיה וקופות הגמל, בקרנות הישראליות.

בתעשיית ההון סיכון האמריקאית תרמו גופים אלה כ-50% מההון שמנהלות קרנות ההון סיכון. בישראל רק חלק קטן מההון שבידי הקרנות מקורו במשקיעים מוסדיים. להערכת הקרנות, לגופים אלה פוטנציאל השקעה של מיליארדי שקלים בתעשיית ההון סיכון המקומית.

מנהלי הקרנות ביקשו משרון ליצור מסגרת של ערבויות ממשלתיות המיועדות להקטנת הסיכון שבביצוע השקעת הון סיכון. באופן דומה פעלה חברת הביטוח הממשלתית ענבל בתחילת שנות ה-90 לצד הקרנות תעוזה ומרתון. להערכת מנהלי הקרנות, ערבות כזו תעודד משקיעים מוסדיים להגדיל השקעותיהם בקרנות.

נודע כי בעקבות הפגישה שוחח שרון עם שר האוצר סילבן שלום, כדי לבחון אפשרות ליצור ערבויות מדינה בהשקעות בקרנות. בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בין מנהלי קרנות לשלום הביע השר התנגדות לעידוד משקיעים מוסדיים להיכנס לענף ההון סיכון. עם זאת, ייתכן שהשר בוחן מחדש את עמדתו, שכן השבוע נתן לחשב הכללי במשרד האוצר אישור להיפגש עם מנהלי הקרנות כדי לדון בעניין המשקיעים המוסדיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully