וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העודף המסחרי של יפאן הצטמצם ב-50% באוקטובר בעקבות עלייה ביבוא וירידה ביצוא

דפנה מאור

22.11.2001 / 8:56

עודף מאזן הסחר היה 3.1 מיליארד דולר, ירידה של 47% לעומת ספטמבר. בהשוואה לאוקטובר 2000, נרשמה ירידה של 32.9%

העודף המסחרי של יפאן הצטמצם בחצי במהלך חודש אוקטובר בשל התאוששות ביבוא וירידה ביצוא בעקבות המיתון העולמי. עודף מאזן הסחר היה 3.1 מיליארד דולר, ירידה של 47% לעומת ספטמבר. בהשוואה לאוקטובר 2000, נרשמה ירידה של 32.9%.

העודף המסחרי של יפאן החל להצטמק בשנה החולפת בעקבות הירידה בביקוש לתוצרת היפאנית בעקבות ההאטה הכלכלית אצל שותפות הסחר הראשיות של יפאן, ארה"ב והאיחוד האירופי. הירידה באוקטובר היתה חדה בהרבה מתחזיות של אנליסטים, שצפו ירידה ל-5.3 מיליארד דולר.

היצוא מיפאן נפל באוקטובר בשיעור שנתי של 9% ל-33 מיליארד דולר, בעיקר בשל ירידה במכירות מוצרי אלקטרוניקה ומיכון. היבוא ירד בשיעור שנתי של 4.7%, אולם עלה ב-11.9% ביחס לספטמבר. ההתאוששות באוקטובר נרשמה לאחר חודשיים רצופים של ירידות.

העודף המסחרי העצום של יפאן בעבר הלא רחוק היה מקור למחלוקת בינה לבין ארה"ב, היבואנית הגדולה ביותר של סחורות יפאניות. אולם "בעיה" זו נפתרת בהדרגה בשל המיתון הגלובלי, ומחמירה את קשייה של יפאן לעורר מחדש צמיחה כלכלית.

הבנק המרכזי של יפאן דן היום באפשרות של קניית אג"ח זרות, בניסיון להחליש את הין ולעודד את היצוא, ולהקל במדיניות המוניטרית. ממשלת ארה"ב נענתה בחיוב כשהתבקשה להמליץ על תוכנית זו, מחשש כי המיתון ביפאן יתרום לחולשת הכלכלה העולמית והאמריקאית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully