וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לפועלים חשיפה של 80 מיליון דולר לחברות סטארט אפ

הארץ

22.11.2001 / 9:37

הסכום מהווה פחות מ-1% מתיק האשראי של הבנק; לדיסקונט מסגרות אשראי של 15 מיליון דולר לסטארט אפ, שיעור שולי מתיק האשראי שלו

מאת עמית שרביט

לבנק הפועלים מסגרות אשראי של כ-80 מיליון דולר לחברות סטארט אפ - פחות מ-1% מתיק האשראי של הבנק. מדובר במסגרות אשראי שלא תמיד מנוצלות על ידי חברות הסטארט אפ; לפיכך, הפועלים מרתק הון של כ-80 מיליון דולר לטובת הלוואות לסטארט אפ, אך בפועל סך ההלוואות נמוך יותר.

לבנק דיסקונט מסגרות אשראי של 15 מיליון דולר לחברות סטארט אפ, שיעור שולי מתיק האשראי שלו. האשראי לציבור הסתכם ב-70.3 מיליארד שקל.

מקורות בנקאיים אמרו כי היקף ההפרשות הספציפיות, שירשמו הבנקים בשל ההלוואות לחברות הסטארט-אפ, זניח. פועלים ודיסקונט סירבו להגיב לידיעה.

בנק לאומי יבצע הפרשות ספציפיות בהיקף של כ-10-7 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה בגין חברות סטרט-אפ שנקלעו לקשיים; זוהי מחיקה של כ-20% מהיקף החשיפה של הבנק לתחום הסטארט-אפ, המסתכמת בכ-50 מיליון דולר. לא ניתן להעריך את היקף המחיקות שיבצעו הפועלים ודיסקונט, או מה היקף המחיקות שביצעו עד כה מתחילת השנה.

לפועלים, דיסקונט ולאומי חשיפה גדולה לתחום הסטארט-אפ, גם בשל השקעות ישירות שמבצעים הבנקים, ובשל הלוואות ואחזקות בחברות שמבצעות השקעות בקרנות הון סיכון או חברות סטארט-אפ.

הפועלים, למשל, משקיע דרך פועלים שוקי הון בחברות סטארט-אפ. בנק דיסקונט משקיע בקרנות הון סיכון באמצעות החברה הבת דיסקונט שוקי הון. לחברה החזקות בעשר קרנות הון סיכון וקרנות אחרות שבהן הושקעו או ניתנו התחייבויות בסך כ-70 מיליון דולר.

בבנקים היתה בעבר מדיניות דומה למתן אשראי לחברות סטארט-אפ. כך, על פי העקרונות שהציג בנקאי בכיר נתנו הבנקים אשראי לחברות שהיו בעלות מוצר מוגדר ומכירות.

כמו כן חלק מהבנקים התנו את ההלוואה לחברות בהשקעה קודמת של קרנות הון סיכון. ברוב המקרים, קו האשראי לחברת סטארט-אפ היה 1.5-1 מיליון דולר לחברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully