וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תו השעה: איך לנצל את תוי הקניה

עמית חלמיש

2.4.2009 / 14:10

אין יותר פופולריים מתלושי החג - אבל כדי לנצל את המתנה עד תום, שווה להקפיד על כמה כללים. מדריך מיוחד

רוב האנשים אמנם מקבלים את תווי השי כ"שי לחג" ובחינם, אבל שימוש נכון בתווי השי יכול להגדיל את התמורה שמקבלים עבורם, אם מאמצים התנהגות צרכנית נבונה. להלן צרור עצות כדי כדאי לנהוג בתלוש החג כדי להפיק מהם את המקסימום.

ארגון פעמונים לשיקום כלכלי ו-וואלה עסקים! מגישים את המדריכים לניצול היעיל של תלושי החג.

התו שמתאים לכם

1. לקרוא את האותיות הקטנות - על התווים מופיעות מיגבלות רבות באותיות קטנות (מספר מילימטרים). זאת, לעומת סכום התו שמופיע בספרות גדולות (כ- 2 ס"מ). מומלץ לקרוא לפני היציאה לקניות את האותיות הקטנות בתווי השי. באותיות הקטנות מופיעות הגבלות וסייגים רבים על השימוש בתווי השי (כגון:"אין כפל מבצעים" ו/או שווי מופחת של התו במקומות מסוימים). כדאי לקרוא כדי לא להיות מפתעים בקופה.

2. לתכנן מראש ולפצל את הקניה - רכישת מוצרים בסיסיים היא המשתלמת ביותר מאחר והיא שהיא מאפשרת את מלוא מיצוי ההנחה בתו (על מוצרים אלו אין הנחה או מבצעים), בבגדים ו/או במוצרים יקרים יחסית אפשר, באמצעות הנחות או מבצעים, ליהנות מהטבה גדולה יותר, כאשר לרוב התווים אינם יעילים.

בהמשך לקריאת האותיות הקטנות אפשר לפצל את הקניות והשימוש בתווים בין אמצעי תשלום שונים והחנויות השונות, בהתאם להגבלות ולשווי השי. כך לדוגמא את מוצרי הבסיס, שלרוב אינם בהנחה מומלץ לרכוש באמצעות התווים, לעומת מוצרים שנמצאים במבצע ואותם מומלץ לרכוש באמצעי תשלום אחרים או בחנות אחרת שמכבדת את תווי השי במלוא ערכם ו/או מאפשרת כפל מבצעים.

3. לבחור את התו המתאים ביותר - האותיות הקטנות והמגבלות המופיעות על התווים גורמות לכך שצרכנים רבים מתקשים לעשות בתווים שימוש יעיל, ובמיוחד האוכלוסיות החלשים (מבוגרים, עולים חדשים וכו').

למי שיש את אפשרות הבחירה בין תווי שי שונים כגון רכישה באמצעות מקומות עבודה שונים, מומלץ לבחור את תווי השי שיש עליהם את כמות ההגבלות הקטנה ביותר ומכובדים בבית עסק רבים יותר, המתאימים לצרכי הקניה שלכם. לדוגמא, לעיתים במסגרת התחרות בין החברות המנפיקות תווים, ניתנת הנחה גבוהה יותר במספר אחוזים לתו מסוים, אבל הגבלות השימוש בו הופכות אותו ללא מתאים ו/או פחות משתלם עבור הרוכש.

החברות, המנפיקות את תווי השי, מאפשרות גם לאנשים פרטיים לרכוש תווי שי בהנחה במסגרת גופים שונים (חברות אשראי, איגודים מקצועיים ומסחריים וכיו"ב). מומלץ להשוות מחירים והטבות בתווים ואם הדבר מתברר כמתאים ומשתלם ניתן לרכוש באמצעות הגופים הנ"ל תווי שי בהנחה. כמובן שאם אתם אינכם חברים בגופים המעניקים הנחות, אפשר לפנות לחברים ולמשפחה בבקשה שירכשו עבורכם תווים אלו, בכפוף למגבלות שמציבים אותם גופים.

4. להשתמש מהר בתו - תווי השי אינם מהווים כסף מזומן והם מוגבלים בזמן (הגבלת הזמן חייבת להיות מצויינת במפורש על פני התו). החסרון הגדול בתווי השי הוא שנשכח לעשות בהם שימוש ותוקפם יפוג. המקרה הנפוץ ביותר הוא כאשר עושים שימוש במרבית התווים שברשותנו ואת התווים העודפים מניחים במגירה "לאחרי החגים", ואז התווים נשכחים. מומלץ להשאיר את התווים בארנק או במקום בולט אחר, על מנת שדבר קיומם לא יפרח מזכרוננו.

בדקו את התנאים


5. לבדוק את אפשרויות ההחלפה וההחזרה - רכישה בתווי שי היא עסקה רגילה ועל המוכר לציין את אפשרות החלפת המוצר ואת אחריותו למוצרים פגומים. מומלץ לברר מראש מהן אפשרויות ההחלפה של המוצרים, במיוחד במוצרים שנקנים כמתנות לחגים ולמועדים שונים וקיימת סבירות גבוהה כי מקבל המתנה יהיה מעוניין בהחלפת המתנה (לדוגמא: ספרים או בגדים).

6. לא להתפתות לרכישות מיותרות: לעתים קרובות עצם קיומם של התווים גורם לנו לרכוש יותר מוצרים משתכננו. מומלץ תמיד להכין רשימת קניות ולהיצמד לתוכן הרשימה. תווי השי אינם מהווים כסף עודף, אלא אמצעי לתשלום נוסף ויש להתחייס אליו בהתאם.

7. לבדוק את הערבות לתו - אחרי נפילת רשת "קלאבמרקט" נוצרו בעיות רבות עם תווי השי להן היתה ערבה הרשת. על מנת שלא להיוותר ביד עם תווים חסרי כל שווי, יש לבדוק מהי הערבות אשר נותנת החברה המנפיקה את התווים והאם יש סכנה לפקיעת תוקפם של התווים לפני המועד המצויין עליהם. במקרה של ספק או חשש, מומלץ לנצל את התו באופן מיידי או לפנות לחברה המנפיקה ולדרוש הסברים נוספים.

8. להתנגד להוספת תנאים נוספוים לתו - דעו כי אסור למשווקים לדרוש או להציב סייג, שאינו מצוין על גבי התו או מכתב המתלווה אליו כחלק בלתי נפרד. אם נתקלתם במקום שלפתע משנה את תנאי התו ומקטין את שוויו, פנו באופן מיידי לאחראי ולמי שהנפיק את התו בדרישה לתיקון. במידת הצורך ניתן לפנות לממונה על הגנת הצרכן או לגופי צרכנות אחרים שיסייעו לכם בשמירה על זכויותיכם.

בעבר קבלת עודף בגין תשלום בתווים היתה סוגיה בעייתית ביותר, כיום בהתערבות גופי צרכנות גדולים, הוסדר הנושא וכיום נהוג לקבל עודף בתווי שי או במזומן או בזיכוי עתידי. בכל מקרה אתם זכאים לקבלת עודף מלא גם בגין תשלום בתווי שי. אם נתקלתם בבעיה בנושא דרשו לדבר עם המנהל או האחראי על התחום בחנות, ובמידת הצורך ניתן לפנות לממונה על הגנת הצרכן או לגופי צרכנות אחרים שיסייעו לכם בשמירה על זכויותיכם.

עו"ד עמית חלמיש הוא יועץ משפטי בארגון פעמונים, הארגון לשיקום כלכלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully