וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממריאים לשוק המקומי

27.11.2001 / 10:40

סולי סקאל לא נבהל מהירידה במכירות הדיוטי פרי ומתכונן להשקעות מאסיוויות בשוק המקומי


"לקבוצת סקאל יש אופציות להפסיק הפעילות בחנויות הדיוטי פרי בשדות התעופה, אך כרגע זה לא עומד על הפרק", כך אומר סולי סקאל, נשיא קבוצת סקאל בתגובה לגל הפרסומים ששוטף את התקשורת בימים האחרונים על קשיים אליהם נקלעו חנויות הדיוטי פרי.

הקבוצה ניהלה לאחרונה סבב שיחות עם נציגי רשות שדות התעופה כדי להביא להקטנת התשלום עבור הפעלת חנויות הדיוטי פרי, זאת, לטענת סקאל, כדי להתאים את החוזה למצב החדש שנוצר בעקבות המיתון המתמשך והמשבר החמור בתיירות, שהוחרף מאוד מאז הפיגוע במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר. כיום התשלום של הקבוצה על הזיכיון נקבע על פי אחוזים מהמחזור, אך ישנו תשלום מינימום בו היא מחויבת, שנקבע עוד בטרם פרוץ המשבר, ולקח בחשבון היקפי פעילות אחרים לגמרי.

מיליארד ורבע שקל מחזור מכירות


קבוצת סקאל, שבבעלות האחים מאיר וסולי סקאל, החלה להפעיל חנות ראשונה פטורה ממכס בנתב"ג כבר לפני כ-12 שנה. מאז 1995 מחזיקה החברה בידה שני חוזים להפעלת חנויות פטורות ממס, בתחומי הספורט וההלבשה ובתחום מוצרי החשמל, האלקטרוניקה, היי-טק, מוסיקה וצעצועים.

התרגיל השיווקי המבריק של מכירת מותגי חשמל ב-200 דולר בלבד מאחוריו עמד סולי סקאל, הביא את תודעת כלל הציבור והציב את הקבוצה בקדמת עולם הקמעונאות. תוך שנים ספורות הורחבה פעילות הקבוצה גם לשוק המקומי עצמו, בו היא פועלת באמצעות מספר זרועות: סקאל ספורט, המייבאת ומשווקת מותגי אופנה ומפעילה חנויות דגל למותגים, סקאל ישיר, רשת חנויות המשווקת מותגי חשמל ברשת מקומית, סקאל טויס ועוד.

במקביל נכנסה הקבוצה לפעילות ברשתות שיווק נוספות כמו המשביר לצרכן, בה היא מפעילה חנויות חשמל בקונספט של "חנות בתוך חנות" ורשת אייס, לה היא משווקת באופן בלעדי את כל מוצרי החשמל.

אבל למרות ההתרחבות לשוק המקומי והפעילות העניפה בו, נשארו חנויות הדיוטי פרי "חלון הראווה" של הקבוצה, מוקד פעילות חשוב המהווה (בימים טובים) כ-50% מהיקף מכירות הרשת, העומד על כמיליארד ורבע שקל בשנה.

לרשות אין אינטרס להכשיל את הזכיינים


סולי סקאל אינו מהסס להודות שכתוצאה מהירידה בכמות הנוסעים לחו"ל בחודשים האחרונים חלה ירידה דרמטית בהיקפי הפעילות של סקאל בדיוטי פרי, אך הוא בטוח כי ימצא פיתרון למצב. "המצב לא קל", הוא אומר, "אך הרשות פועלת איתנו בתיאום והולכת לקראתנו. למעשה, היא שותפה איתנו בעסק ולכן יש לה עניין לשמר את הפעילות שלנו. אין לה אינטרס להכשיל את הזכיינים, לא אותנו ולא אחרים, כי אם הזכיינים לא ירוויחו, פשוט לא יהיו לה זכיינים, אף אחד לא יכניס לעצמו גול עצמי.

"כך למשל איפשרו לנו לסגור את החנויות בשדות התעופה באילת ובחיפה (באילת הופסקה הפעילות כמעט לגמרי מאחר שמרבית הטיסות ממנו הם לשארם) ואנחנו מנהלים מו"מ על הקטנת התשלומים בשדה התעופה בעובדה, שפעילותו ירדה בכ-80%.

לדעתו של סקאל, יש עוד הרבה מה לעשות כדי להציל את התיירות, אך הגורמים המוסמכים לזה לא מנסים להילחם בתופעה אלא לשרוד בתוכה. "לא נעשים מספיק מאמצים כדי להביא תיירים לארץ", הוא אומר, "ולא מופנים לכך מספיק משאבים, גם לא מצד גורמים שעוסקים בתיירות. כשאצלי אין תיירים, אני מוריד מחירים. זה גורר לעתים הפסד, אבל זה הפסד מחושב. אני מוריד את המחיר של מוצר אחד כדי להשתמש בו כמוצר מוביל לקניית מוצר אחר.

למרות המיתון, לא חושש סקאל להיכנס להשקעות כספיות כבדות הנובעות מהחלטה אסטרטגית אותה קיבלה הקבוצה כבר לפני מספר שנים על הרחבת הפעילויות בשוק המקומי. "תנאי השוק מכניסים כניסה מאסיווית יותר לשוק המקומי", הוא אומר, וכעת ישנם התנאים העסקיים הטובים לעשות זאת. הריבית הדולרית זולה מאוד, עלות המדל"ן נמוכה ובכלל, כל העלות לפתיחת עסק ירדה. המצב לא יישאר כך להרבה זמן, ולכן כדאי לנקוט במהלכים עכשיו.
הקבוצה תשקיע 1.5 מיליון דולר בפתיחת רשת חנויות חדשה תחת השם "NINE WEST", בה ישווק המותג האמריקאי הכולל אביזרים, נעליים, תיקים וכדומה.

סקאל ספורט קיבלה זיכיון למותג בשנת 1999, אך עד עתה הוא שווק בעיקר בחנויות הרשת של הקבוצה וברשתות שיווק אחרות כגון המשביר לצרכן. החודש נפתחו חמש החנויות הראשונות של הרשת באילת, תל אביב, הרצליה ופתח תקווה, ובעתיד יתווספו 10 חנויות בפריסה ארצית.

עוד בתוכניות, פתיחת 4 סניפים של סקאל ספורט, פתיחת סניפים ברשת סקאל ישיר והרחבת הפעילות באזור הצפון. אך אין ספק כי הפרויקט הגרנדיוזי ביותר הניצב בפני הקבוצה הוא הקמת מרכז קניות למותגי יוקרה בסגנון האאוטלט האמריקאי, אותו מתעתד סקאל להקים בתוך שנה וחצי בהשקעה של כ-25 מיליון דולר. במרכז ישווקו מותגי יוקרה (של הרשת ושל זכיינים נוספים) בהנחות של עד 40%. ההשקעה הכספית הצפויה כוללת גם רכישת שטח של כ-30אלף מ"ר, הקמת מבנים והשקעה במלאי ובחנויות.

עם זאת, תמשיך החברה לפתח את שיווק מוצרי היוקרה ותרחיב פעילותה בתחום זה. "לכל שכבה באוכלוסייה, אומר סקאל, יש את דפוס צריכה שלו במיקומים המתאימים לו ואנחנו מנסים להגיע לכולם. כדי להצליח באווט לייט ולמכור מותגים מוזלים צריך לחזק גם את צריכת המותגים עצמם במחירים מלאים, זאת כדי לחזק את מקורות האספקה. לכן במשך 5 שנים פיתחנו סוכנויות ומותגים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully