וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לקראת הריבית: הבורסה ננעלה בירידות

יעל פולק

27.4.2009 / 16:49

ת"א 25 איבד 0.5%. בזק נפלה ב-4.2%. אפריקה ממשיכה להתממש: ירדה ב-2.5%. מדד הבנקים דווקא עלה ב-0.4%

לקראת החלטת הריבית הערב ובהשפעת הלחץ העולמי כתוצאה מהתפשטות שפעת החזירים, המסחר בת"א התנהל היום במגמה שלילית. ת"א 25 איבד 0.5% לרמה של 794.81 נקודות ות"א 100 נחלש ב-0.6% לרמה של 728.33 נקודות. מדד מניות הנדל"ן איבד 0.6%, ומדד מניות הבנקים עלה ב-0.4%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל.

מתחילת אפריל עלה מדד ת"א 25 ב-9%, כשהוא משלים עליה של 21% מתחילת השנה. מדד ת"א 100 עלה ב-9.3% מתחילת החודש, כשהוא משלים עליה של 29% מתחילת השנה. באפריל התחזק מדד מניות הבנקים ב-20% ומדד מניות הנדל"ן הוסיף 15%.

היום ב-17:30 יפרסם בנק ישראל את החלטתו לגבי גובה הריבית במשק, שלפי הערכות צפויה להישאר ברמה של 0.5%. .

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מורים על ירידות של עד 2% בפתיחת המסחר על רקע חששות המשקיעים מהתפרצות קשה יותר של שפעת החזירים שתפגע בחברות התעופה ובמשק העולמי.

התפשטותה של שפעת חזירים בסוף השבוע הנחיתה מכה נוספת על הכלכלה ברחבי העולם. בורסות אסיה ננעלו בירידות שערים - הונג קונג ירדה ב-2.7% וטייוואן ב-3%; בבורסות אירופה נרשמות כעת ירידות - לונדון יורדת ב-1.1% ופרנקפורט משילה 1.7%. במקסיקו דווח על מותם של 103 אנשים מהשפעת בשבוע האחרון. בארה"ב נערך אמש תדריך בבית הלבן, שבו יצאה הודעה רשמית על הכרזת מצב חירום בריאותי במדינה.

בישראל, המדד המשולב למצב המשק בחודש מרץ ירד ב-0.9%. כך הודיע אתמול בנק ישראל. הירידה במדד החודש מעידה על ירידת היקף הפעילות, בהמשך לירידתה החל ברבעון האחרון של 2008. המשך ההרעה במצב המשק התבטא בירידת מדד הפדיון של המסחר והשירותים ובירידת יבוא הסחורות. לעומת, זאת עלו מדדי יצוא הסחורות והשירותים ובמדד הייצור התעשייתי חלה עלייה קלה.

משרד האוצר אופטימי יותר מבנק ישראל לגבי התאוששות המשק מהמשבר. על פי מצגת שהעביר מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, בפני הממשלה, צפוי התוצר המקומי להתכווץ בשנת 2009 ב-1%. בבנק ישראל מעריכים כי התוצר יתכווץ בשנת 2009 ב-1.5%. באוצר מעריכים עוד כי התוצר יצמח בשנת 2010 ב-1.5% - לעומת תחזית פסימית יותר של בנק ישראל לצמיחה של 1%. התחזית של בנק ישראל ניתנה לפני שבוע בעת מסיבת עיתונאים שנערכה בבנק.

"בעיית שוק ההון תחריף, כי לבעל האג"ח אין יכולת לגלגל את האשראי". כך העריך יעקב פרי, יו"ר דירקטוריון בנק מזרחי-טפחות בפגישה שנערכה אתמול עם הוועד הפועל של התאחדות התעשיינים. פרי אמר כי התוכנית הכלכלית של הממשלה "בלימה ותנופה", שמרנית וסבירה, ורוב סעיפיה ישפיעו דווקא בטווחי זמן ארוכים.

דו"ח המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו על התפטרות מנכ"ל בנק הפועלים צבי זיו, לפני כחודש ובחירת הדירקטוריון בציון קינן להחליפו - יוגש לבנק הפועלים היום. הדו"ח מתפרסם על רקע עימות חריף בין בעלת השליטה בבנק שרי אריסון לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הדורש ממנה להדיח את יו"ר הדירקטוריון. פישר ואריסון נפגשו כבר פעמיים בשבוע האחרון וצפויים להפגש שוב - ככל הנראה בהמשך השבוע, לאחר חזרתו של נגיד בנק ישראל מחו"ל.

מידרוג מורידה את דירוג האג"ח של החברות של אליעזר פישמן כלכלית ירושלים והחברה הבת שלה מבני תעשייה. הדירוג של כלכלית ירושלים יורד בדרגה אחת מ-A1 ל-A2 ואופק הדירוג ירד מ"יציב" ל"שלילי". הדירוג של מבני תעשייה ירד בשתי רמות מרמת דירוג Aa3 ל-A2 ואופק הדירוג נותר על "יציב".

מניית אפריקה המשיכה לרכז את תשומת הלב של המשקיעים כשאיבדה גובה היום. מניית החברה נסחרה בתנודתיות במהלך החודש האחרון בו זינקה בכ-60%, כאשר במהלך השבוע האחרון צנחה המניה ב-32%.

נייס עושה שימוש לא יעיל בהון העצמי שלה. עם קופת מזומנים של חצי מיליארד דולר בריבית שנתית של 1% בשנה, נייס יכולה להתחיל לחלק לבעלי המניות שלה תשואת דיווידנד, מבלי לפגוע ביכולת שלה לרכישות עתידיות", כותב הבוקר האנליסט צחי אברהם מכלל פיננסים, כשהוא מותיר את מחיר היעד של המניה על 28 דולר בהמלצת "תשואת יתר".

בית משפט השלום בתל אביב זיכה היום את בעל השליטה בחברת קרדן, יוסף גרינפלד, מעבירה של שימוש במידע פנים לאחר 11 שנים של חקירות ודיונים משפטיים. זיכוי זה הוא הספיח האחרון לפרשה, לאחר שהמחוזי החזיר את אחד האישומים לדיון מחדש בבית משפט השלום.

רשות ניירות ערך פשטה ביום רביעי על משרדי מטיס קפיטל (-0.54% , 1652.0), שבשליטת חברת אופקים קפיטל של אמנון ברזילי ומוני הראל. הרשות תפסה מסמכים שונים וזאת בחשד לביצוע עבירות בניגוד לחוק ניירות ערך. בנוסף, עורך הדין אייל רייף נחקר ביום חמישי האחרון ברשות ניירות ערך בקשר לעסקה שהתבצעה בין חברה זרה שאותה הוא ייצג לבין חברת מטיס קפיטל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully