וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ת"א חתמה בירידות קלות

טל לוי

24.5.2009 / 16:40

מדד ת"א 25 איבד 0.5%. עשות אשקלון עלתה ב-37% לאחר שזכתה בחוזה גדול של משרד הביטחון. רמי לוי פרסם דו"חות טובים


הבורסה של תל אביב חתמה את יום המסחר הראשון בירידות שערים קלות: מדד ת"א 25, שעלה ב-4.1% בשבוע שעבר, ירד ב-0.5% וננעל ברמה של 856.03 נקודות ומדד ת"א 100, שעלה בשבוע שעבר בשיעור דומה, איבד 0.4% וננעל ברמה של 781.35 נקודות. מחזורי המסחר הסתכמו במעט יותר ממיליארד שקל.

בארה"ב, הסתיים המסחר בסוף השבוע בירידות שערים קלות: מדד דאו ג'ונס נחלש ב-0.9% ל-8,277 נקודות, נאסד"ק ירד ב-0.2% ל-1,692 נקודות ו-S&P 500 החסיר 0.2% ל-887 נקודות.

שבוע המסחר יהיה שבוע מקוצר של 4 ימי פעילות. יום הפקיעה על אופציות המעו"ף חל בשבוע הבא ביום חמישי, ערב שבועות, ועל כן הפקיעה על האופציות תתרחש ביום רביעי - יום קודם לקבוע בתקנון. ביום שני הקרוב יכריז בנק ישראל על גובה הריבית במשק, וההערכות הן כי הריבית תיוותר ללא שינוי ברמה של 0.5%.

מספר אינדיקטורים חיוביים פורסמו בסוף השבוע: ביום חמישי מסרה חברת המחקר קונפרנס בורד, כי מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בחודש אפריל ב-1% - עלייה ראשונה זה שבעה חודשים - לאחר ירידה של 0.2% בחודש מארס. בגולדמן סאקס העלו את המלצתם למניות הבנקים הגדולים בארה"ב ל"נייטרלי", והעריכו כי ייתכן שמחיקות והפסדי הענק שנאלצו לרשום הבנקים הגיעו לסיומם. שר האוצר האמריקאי, טימותי גייתנר, אמר ביום חמישי בערב כי תוכנית החילוץ למגזר הפיננסי בארה"ב מייצבת את המערכת הפיננסית, אולם יש להבטיח את פעילותם של כוחות השוק.

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי נאם ביום שבת בפני סטודנטים בבי"ס למשפטים בבוסטון קולג' ואמר כי "כלכלת ארה"ב צפויה להתאושש, אך התנאים בשוק העבודה עלולים להמשיך להיות קשים". ברננקי אמר שהכלכלה צפויה להתאושש, שכן "יש בה יותר מדי כוחות חזקים מכדי שתישאר בתחתית זמן רב, ומצב הרוח ישתפר".

ראש הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), אנג'ל גוריה, העריך ביום שישי כי הירידה בתוצר הכלכלי העולמי כנראה הולכת ומתמתנת, והתאוששות עשויה להתחיל בסוף השנה. גוריה נאם בכנס כלכלי במדריד ואמר כי מגוון נתוני מקרו כלכליים, החל ממכירות בתים בארה"ב וכלה ביצוא מסין, מתחילים להתאושש והכלכלה הגלובלית אינה נמצאת עוד בצניחה חופשית.

מזכיר העיתונות של הבית הלבן, רוברט גיבס, העריך היום כי דירוג האשראי המושלם של ארה"ב - AAA - לא צפוי לרדת. בתשובה לשאלות בתדריך לעיתונאים, אמר גיבס כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אינו מודאג מאפשרות של שינוי בדירוג האשראי של ארה"ב. כאשר נשאל אם הוא עצמו צופה שינוי בדירוג, ענה גיבס: "אני לא מאמין שתהיה הורדה".

סין ממשיכה להוביל את הציפיות להתאוששות, כך על פי סקר שערכה חברת מריל לינץ' בקרב 220 מנהלי קרנות נאמנות בעולם, המנהלים ביחד 617 מיליארד דולר. עם זאת, מתברר כי משקיעים בשווקים מתפתחים מורידים אחזקותיהם במניות בישראל.

עונת הדו"חות הכספיים נמצאת בעיצומה, ולחברות הנסחרות יש עוד שבוע לדווח על תוצאות הרבעון הראשון של 2009.

משבר הנדל"ן במזרח אירופה גובה מחיר כבד מחברת הנדל"ן המניב האוסטרית אטריום יורופיאן ריאל אסטייטס, שבשליטת גזית גלוב של חיים כצמן ודורי סגל וקרן השקעות בנדל"ן של סיטי בנק. אטריום, המנוהלת על ידי רוחה לוין, סיימה את הרבעון הראשון של 2009 בהפסד של כ-240 מיליון יורו, לעומת רווח של כ-מיליון יורו ברבעון המקביל. עיקר ההפסד של אטריום נובע משערוך שלילי של נכסיה בהיקף של כ-290.8 מיליון יורו.

חברת דירוג האשראי מעלות הורידה את דירוג איגרות החוב (סדרות א' וב') שהנפיקה רבוע כחול ל-A+ לאור "השחיקה בחוסנה הפיננסי של החברה במהלך 2008 המתבטאת ביחסי כיסוי לא מספקים, מינוף גבוה, רווחיות נמוכה והרעה בנתח השוק של החברה במהלך 2008 אשר קוזזה חלקית בעלייה בנתח השוק במהלך 2009".

חברת אורמת טכנולוגיות שבשליטת אורמת של משפחת ברוניצקי חתמה על הסכם לגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקה של כתב שטר התחייבות בכיר לחברת TCW Energy לצורך מימון מחדש של השקעתה בפרויקט הקמת תחנת כוח גיאותרמית באמטיטלן, גואטמלה. השטר יישא ריבית של 9.83% וייפרע במחצית יוני 2016. באורמת מסבירים שהריבית הגבוהה יחסית נובעת מהעובדה שמדובר בפרויקט בגואטמלה, הכולל גם ביטוח סיכוני סחר חוץ שחברת TCW תיקח על עצמה מעתה

בנק הפועלים מתכוון לצאת בשבוע הקרוב בגיוס של עד מיליארד שקל באמצעות כתבי התחייבות נדחים. המכרז המוסדי ייערך במחצית השנייה של השבוע, שכן הבנק לא יכול לבצע את הגיוס לפני פרסום הדו"חות הכספיים שלו לרבעון הראשון, הצפוי ביום שלישי הקרוב.

עשות אשקלון הודיעה הבוקר כי הגיעה לסיכום עם משרד הביטחון על עסקה ליצור ומכירת מערכות לרכב קרבי משוריין בהיקף כספי של 85 מיליון שקל בשלב הראשון, עם כוונה להגדלה במשך כ-3 שנים עד להיקף כולל של 285 מיליון שקל. המניה עלתה ב-37%.

דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה, הודעה הבוקר כי מימשה נכס נוסף תמורת 17 מיליון שקל. המדובר במגרש עליו נמצאת תחנת תדלוק המופעלת בידי דלק ישראל שהיא גם הרוכשת. בחודשים האחרונים מימשה דלק נדל"ן נכסים בשווי 900 מיליון שקל.

מלחמת המחירים של רשת המרכולים רמי לוי (0.84% , 5494.0) נושאת פרי. התרחבות הרשת וצמיחה פנימית במכירות בסניפים הובילו לגידול של 58% ברווח הנקי של החברה ל-14.6 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. הכנסות הרשת צמחו ב-22.3% ל-265.2 מיליון שקל והרווח התפעולי עלה ב-17% ליותר מ-16 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully