וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסת ת"א סגרה בירידות

טל לוי

26.5.2009 / 17:01

המעו"ף איבד 1.5%. מדד מניות הבנקים איבד 1.7% לאחר שבנק הפועלים פירסם את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון. מכתשים אגן התממשה ב-5.3%

המסחר בתל אביב ננעל בירידות שערים: מדד תל אביב 25 איבד 1.5% והגיע לרמה של 846.29 נקודות ותל אביב 100 נחלש ב-1.2% וננעל ברמה של 775.65 נקודות. מחזורי המסחר הסתכמו ב-1.3 מיליארד שקלים.

סמוך לתום המסחר בתל אביב נפתח המסחר בוול סטריט בירידות שערים של עד 1%, על רקע כוונת משרד האוצר האמריקאי לגייס יותר מ-100 מיליארד דולר. משרד האוצר האמריקאי ינפיק היום אג"ח ממשלתיות לשנתיים בסך 40 מיליארד דולר. מחר ינפיק המשרד אג"ח ממשלתיות לחמש שנים בסך 35 מיליארד דולר, וביום חמישי ינפיק המשרד אג"ח ממשלתיות לשבע שנים בסך 26 מיליארד דולר. שבוע המסחר בישראל יתקצר בשל חופשת חג השבועות כך שהפקיעה על אופציות המעו"ף תתקיים מחר בבוקר במקום ביום חמישי.

בהמשך לסקירות האופטימיות שהושמעו בסוף השבוע, מגיעה שורה נוספת של חדשות ותחזיות אופטימיות באשר להשלכות המשבר הכלכלי: בהתאם לתחזיות, בנק ישראל הותיר אתמול את הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 0.5%. כחלק מהודעת הריבית, הציג הבנק סקירה בנושא מצב המשק הישראלי והעולמי, ובה ניתן למצוא חדשות מעודדות בדבר היחלשות המיתון. בסקירה נכתב כי "השפעות המשבר מורגשות בשוק העבודה, אם כי חלק מהאינדיקטורים מצביעים על התמתנות בהחמרת המצב".

בישראל, תעשיית כרטיסי האשראי מגלה עוצמה מול השפעות המיתון: על פי נתוני המגמה, בשלושת החודשים פברואר-אפריל 2009 נרשמה עלייה של 5.2% בסך כל הרכישות בכרטיסי אשראי בחישוב שנתי. זאת, בהמשך לעלייה של 2.2% בשלושת החודשים נובמבר 2008 עד ינואר 2009. כך דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

גם בנוגע למשק העולמי יש לבנק ישראל חדשות טובות: בבנק סבורים כי המשבר העולמי נכנס לשלב חדש ושהחששות מפני קריסה מערכתית פחתו. בשבועות האחרונים מתרבים הסימנים המצביעים על שיפור בשווקים הפיננסיים הגלובליים ותחילתה של התייצבות בפעילות הכלכלית. נתונים כלכליים רבים שהתפרסמו לאחרונה פחות גרועים מהתחזיות המוקדמות, וחלקם אף מעודדים. התנאים הפיננסיים המשיכו להשתפר במקביל לירידה באי הוודאות בנוגע לסקטור הבנקאי.

הכנסותיה של חברת הסלולר סלקום קטנו ברבעון הראשון של 2009 ב-2.1% (בשל ירידה ממכירת ציוד קצה) ל-1.561 מיליארד שקל והרווח התפעולי גדל ב-4.2% ל-442 מיליון שקל. הרווח הנקי גדל ב-27.5% ל-348 מיליון שקל. סלקום מציגה תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 393 מיליון שקל - פי 5.5 לעומת הרבעון המקביל.

בנק הפועלים דיווח הבוקר כי הרווח ברבעון הראשון של 2008 הסתכם ב-42 מיליון שקל לעומת הפסד של 1.6 מיליארד שקל ברבעון המקביל שנבע ממכירת תיק איגרות החוב של הבנק דאז. רווח זה מייצג תשואה על ההון של 0.9%. האנליסטים ציפו לרווח של 145-87 מיליון שקל.

בעקבות המיתון העולמי והמלחמה בתחילת השנה, הפסידה חברת אל על 39.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה לעומת הפסד של 50 מיליון דולר ברבעון המקביל של השנה שעברה. מחזור המכירות של החברה קטן ב-26% ל-346.7 מיליון דולר והושפע גם מהתחזקות הדולר אל מול המטבעות האחרים.

רווחי שערוך נדל"ן הקפיצו את אפי פיתוח, החברה הבת של אפריקה ישראל, הפועלת ברוסיה, ל-417 מיליון דולר - פי 6 מהרווח ברבעון המקביל של השנה. אפי פיתוח נהנתה מרווחי שערוך נטו של 390 מיליון דולר. הכנסות החברה הסתכמו ב-17 מיליון דולר לעומת 5.8 מיליון דולר ברבעון המקביל ברבעון הראשון של השנה.

יצרנית חומרי ההדברה, מכתשים אגן, סיימה את המסחר בירידות חדות וגם גם מניית יצרנית הדשנים כימיקלים לישראל. הירידה במניית כיל גררה מטה גם את מניית החברה האם, החברה לישראל. עם פתיחת המסחר בארה"ב, נרשמו ירידות גם במניות חברות הדשנים בעולם: פוטאש איבדה 2% ואגריום ירדה ב-1%.

בנק ההשקעות UBS הוריד המלצתו למניית אלביט מערכות בעקבות הזינוק במניה. האנליסט רוני בירון מבנק ההשקעות מציין כי מניית החברה עלתה ב-28% בשנה שחלפה - הרבה מעל למניות הסקטור שירדו ב-5%. לפיכך, הוא מעריך כי למניה יש אפשרות מוגבלת לאפסייד נוסף במניה. במקביל, העלו שם את מחיר היעד למניה ל-65 דולר - 8% מעל מחירה של המניה בשוק.

גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, הרוויחה 267 מיליון שקל - עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל והפסד של כמעט 1.1 מיליארד שקל בשנת 2008. הכנסותיה של החברה טיפסו ב-7% ל-1.12 מיליארד שקל.

הכנסות שטראוס כמעט קפאו במהלך הרבעון הראשון של השנה גם לצד ההשפעה של שערי החליפין של המט"ח. מכירות הקבוצה ברבעון הראשון הסתכמו בכ-1.522 מיליארד שקל - עלייה של 1.2%. הצמיחה, בנטרול השפעת המטבע, הסתכמה בכ-7.3%. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-74 מיליון שקל - ירידה של 12%. הרווח התפעולי לפני הכנסות אחרות עלה ב-8% ל-135 מיליון שקל.

שיפור בריווחיות של החברות הבנות והמוחזקות, לצד ירידה ניכרת בהוצאות המימון, סייעו לדיסקונט השקעות (1.19% , 6810.0) (דסק"ש), מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, לסיים את הרבעון הראשון של 2009 בזינוק של 105% ברווח הנקי, לעומת הרבעון המקביל ב-2008, לכ-392 מיליון שקל. בעקבות הרווח הגבוה תחלק החברה ב-22 ביוני דיווידנד של כ-39 מיליון שקל.

חברת הדירוג מעלות הורידה את דירוג האג"ח של קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, ב-2-3 דרגות מרמה של AA ל-A פלוס או A. הורדת הדירוג של דלק מתבצעת יחד עם הורדות דירוג של חברות אחזקה נוספות שמצויות ברשימת מעקב שלילית. מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר כי הדירוג החדש בוצע במידת שמרנות מופרזת ואינו משקף נכונה את מצב החברה. הדו"ח, אומר ברטפלד, מתעלם מתזרים התקבולים הפוטנציאלי שקיים בתגליות הגז האחרונות בתמר ודלית ומהפוטנציאל האדיר שעוד טמון ברישיונות שיש לקבוצה לקידוחים נוספים ונאחז בעיקר בנתון המפרט את תזרים המזומנים הצפוי לנבוע בשנתיים הקרובות.

חברת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון סיימה את הרבעון הראשון של השנה עם זינוק בתוצאות לעומת הרבעון המקביל, בזכות הכרה במכירות דירות ברבעון. הרווח הנקי של החברה עלה ב-20.6% ל-88.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2009 לעומת 73.3 מיליון שקל ברבעון המקביל. הכנסות שיכון ובינוי טיפסו ברבעון ב-20.7% ל-1.2 מיליארד שקל לעומת מיליארד שקל ברבעון המקביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully