וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר השיכון: לא נשים את קרקעות המדינה למכירה לבעלי ההון במכרז פומבי על מדף באינטרנט

צבי זרחיה

3.6.2009 / 13:20

מנכ"ל משרד רוה"מ: קרקעות הן אחד מצווארי החנק; בעתות משבר הממשלה חייבת לנקוט בצעדים לעידוד הצמיחה



לא נשים את קרקעות המדינה למכירה לבעלי ההון במכרז פומבי על מדף באינטרנט, כך טען הבוקר שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, בהציגו את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל בוועדת הכלכלה.



אטיאס הבהיר כי "הטענה שלפיה הרפורמה תביא להפרטת המדינה היא שקר גס. מקוממת אותי הבקורת הציבורית כאילו אנו שמים את אדמות המדינה למכירה כללית על מדפי האינטרנט כדי שהעשירים יוכלו לקנות אותן במניפולציות.



הוא דחה את הטענות שלפיהן במסגרת הרפורמה יועברו קרקעות מדינה ללא יהודים. "לא יהיה שינוי בכל הקשור למכירת קרקעות לתושבים זרים שחוק השבות אינו חל עליהם. מי שאינו יהודי לא יוכל לרכוש קרקעות גם לאחר הרפורמה", הדגיש.



עוד אמר כי הרפורמה תתייחס לקרקעות עירוניות ולא לשטחים חקלאיים פתוחים. אטיאס הבהיר שמינהל מקרקעי ישראל יעסוק בעיקר בשיווק ולא בתכנון של הקרקעות.



עיקרי הרפורמה ידונו במסגרת ועדת משנה בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ כרמל שאמה (ליכוד). משרד האוצר מתעקש שהרפורמה תוגש לכנסת במסגרת חוק ההסדרים. לעומת זאת, יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), דורש להוציאה מהחוק.



מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, הציג את עקרונות הרפורמה: העברת הבעלות על הקרקע לבעלי דירות המתגוררים בדירות שלהם לעומת מצב חכירת הקרקע כיום ממינהל מקרקעי ישראל. לדבריו, מדובר בהעברת חכירות עירוניות מהוונות לבעלות החוכרים חלקן בתמורה וחלקן בלא תמורה. סה"כ חוכרים שיהנו כ-808 אלף בעלי דירות בשטח של 251,600 דונם.



כמו כן, מוצע במסגרת הרפורמה להקים רשות מקרקעין פנים ממשלתית לניהול המקרקעין והתמקדות בניהול השטחים הלא בנויים וניצול יעיל של הקרקע במקום מיקוד בטיפול בחוכר. כך גם תבוצע הפחתת מעורבות המינהל בפיתוח ובתכנון שטחים עירוניים. רשות המקרקעין תטפל בקרקע ותפעל לשווק את הקרקעות והשטחים הפתוחים בצורה יעילה.



גם ביבי דחה את החששות שלפיהן הרפורמה תגרום לכך שהקרקעות יועברו לזרים. לא ניתן למכור קרקע פרטית לבעלות זרים אלא באישור מינהל מקרקעי ישראל. תמשך מדיניות רישום הערת אזהרה בטאבו בקרקעות המדינה כך שלא יהיה ניתן להעבירן למי שחוק השבות לא חל עליהם, הבהיר.



הדיון בוועדה היה סוער והצעת הרפורמה זכתה לביקורת חריפה של חברי כנסת וארגונים סביבתיים וירוקים הן בשל הכללתה בחוק ההסדרים ובטענה שהמדובר בין היתר בהעברת קרקעות לידי בעלי ההון.



ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) התנגדה לרפורמה וטענה כי אין לחוקק את הרפורמה באמצעות סעיף בחוק ההסדרים. "איננו רואים רפורמה במינהל מקרקעי ישראל אלא מהלך שנועד להפריט את המדינה. המדובר ב'אם כל ההפרטות'. מדינת ישראל הופכת לבנק קרקעות לא ישאר לה כלום. זוהי דרמה בתולדות הציונות. בנימין נתניהו לא יחלק את ירושלים אלא ימכור אותה"



ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה הירוקה בכנסת, אמר כי "בתחום כלכלי חברתי עושים מהלך דרמטי של הפרטת קרקעות שהן הנכס היקר ביותר ומעבירים אותן לידים פרטיות. כאן מייצרים מנוע אדיר של אינטרסים כלכליים. הניסיון של תכנון ובנייה לא יכולים לעמוד מול מנועים כלכליים עצומים. רשות המקרעין המוצעת תהפוך לרשות ריכוזית ביותר".



ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר כי "הכללת הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים נועדה לרמוס את תהליך החקיקה בכנסת. אי אפשר להעביר את הרפורמה הזו בחוק ההסדרים. יש לדרוש למשוך את הרפורמה מחוק ההסדרים. זהו אקט אנטי ציבורי ממדרגה ראשונה. הרפורמה נועדה לחלק מתנות למי שתמך בממשלה".



שרון גמבשו, המשנה לממונה על התקציבים באוצר, אמר כי "יש קונצנזוס שמתבקש שינוי משמעותי בניהול קרקעות ישראל. הרפורמה נמצאת בדיון ציבורי במשך יותר מ-20 שנה. יש שאלות איך לבצע אותה. הרפורמה המוצעת הינה מאוזנת, סביר אופטימלי אך לא תמיד מקסימלי. היה דיון ציבורי ארוך. הרפורמה היא לטובת האינטרס הציבורי. אנו מציעים על ידי הממשלה העברה של משאב ציבורי לציבור עצמו באופן פרטני. הרפורמה עוסקת רק בקרקע עירונית למגורים ותעסוקה".



אייל גבאי, מנכ"ל משרד רה"מ, אמר כי "כולנו חייבים להשתחרר מדיבור בסיסמאות ובכותרות.
הממשלה מעוניינת להפסיק לטרטר את האזרחים. במקום לקבל ברכה מהכנסת שמוכנה לקבל מוקדי כוח לא רוצים לשמוע את האמיתות. קרקעות הן אחד מצווארי החנק של כל כלכלה. בעתות של משבר הממשלה חייבת לנקוט בצעדים לעידוד הצמיחה".



עיקרי הרפורמה:



• העברת הבעלות על הקרקע לבעלי דירות המתגוררים בדירות.
• העברת חכירות עירוניות מהוונות לבעלות החוכרים חלקן בתמורה וחלקן בלא תמורה.
• סה"כ חוכרים שיהנו כ-808 אלף בעלי דירות בשטח של 251,600 דונם.
• תוקם רשות מקרקעין פנים ממשלתית לניהול המקרקעין והתמקדות בניהול השטחים הלא בנויים וניצול יעיל של הקרקע במקום מיקוד בטיפול בחוכר.
• תבוצע הפחתת מעורבות המינהל בפיתוח ובתכנון שטחים עירוניים.
• רשות המקרקעין תטפל בקרקע ותפעל לשווק את הקרקעות והשטחים הפתוחים בצורה יעילה.
• לא יהיה ניתן למכור קרקע פרטית לבעלות זרים אלא באישור מינהל מקרקעי ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully