וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי הבוס באי.סי.איי?

גתית פנקס

4.12.2001 / 19:42

דיוויד בול, יונתן קולבר, שלמה דוברת, איתן צור, או שמא דורון ענבר? ג'ונתן האלף: "זה מתבקש שאנשים צריכים ללכת, ונראה כי זה צריך להיות ענבר, שהוא בפוזיציה הכי חלשה בהשוואה לבעלי המניות"ההודעה שסיפקה היום אי.סי.איי , שהיוותה את האישור הרשמי להערכות שנשמעו לאחרונה בשוק, כוללת שני חלקים: האחד - ההודעה על מינויו של דיוויד בול, לשעבר יו"ר נורטל אירופה, לתפקיד יו"ר מועצת המנהלים, במקומו של יונתן קולבר, מנכ"ל כור , ששימש כיו"ר החברה מאז 1997. החלק השני של ההודעה כלל אישור על מו"מ עם קבוצת משקיעים אסטרטגיים שכוללת את קבוצת דוברת (ישאל) והאחים עופר, שישקיעו סכום כולל של 50 מיליון דולר בחברה.המשקיעים ייכנסו להשקעה בחברה לפי מחיר של 3.8 דולרים למניה - דיסקאונט של כ-10% על מחיר המניה היום. "אני חושב שאת השינויים האלה אי.סי.איי היתה צריכה לעשות כבר לפני שנתיים", אומר היום ג'ונתן האלף, אנליסט בבית ההשקעות יו.בי.אס ורבורג המכסה את החברה, "וההכנסה של מנהל חיצוני כמו בול יכולה לסייע מאוד לחברה, אולם אני חושב שההשקעה של קבוצת המשקיעים היא טעות אסטרטגית. כניסה של 50 מיליון דולר לחברה לא תועיל במיוחד למאזן של החברה".האלף היה האנליסט הראשון שעוד טרם פרסום הדו"חות הרבעוניים של אי.סי.איי לרבעון השלישי, כאשר המניה היתה בסביבות 2.5 דולרים, המליץ על רכישת המניה, שמאז זינקה בכ-100%. קצפה של החברה ושל קבוצת המשקיעים החדשה יצא על האלף לאחר הדו"ח החדש שפירסם אתמול. "החברה אומנם צריכה 'דם חדש', אך אני לא מאמין שבעלי המניות החדשים של החברה מביאים עימם את הכישרון הנחוץ לחברה ושמצדיק את הדילול של בעלי המניות הקיימים", אמר אתמול האלף במלים את התחושה המרחפת בשוק בקרב משקיעים לא מעטים מזה זמן.מהלך הבאת היו"ר - מעודד
"אין ספק כי למשפחת דוברת, ואף יותר מכך, למשפחת עופר, נכסים בקנה מידה אדיר ברחבי העולם. עם זאת ולמיטב ידיעתנו, לאף אחת מהמשפחות אין תחומי ידע ספציפיים לשוק הטלקומוניקציה", אמר אתמול האלף בדו"ח שפירסם. מקורבים לאחים עופר אמרו היום כי "למרות דבריהם של כמה אנליסטים, קבוצת האחים עופר מביאה לאי.סי.איי ניסיון בניהול עסקים בינלאומיים רב ביותר". גם הדים של אמירות שסיפקו היום בקבוצת דוברת הראו שהאלף לא גרם להם לנחת.ולעצם העניין: האלף מעביר היום ביקורת גם על כך שהמהלך בוצע בשלב בו המניה התרוממה אך במעט מרמות השפל ההיסטוריות שלה, בהן לא ביקרה כבר כ-10 שנים. "הנייר היום בתחתית, מה הלחץ להנפיק ולדלל את בעלי המניות במחיר כזה?", הוא שואל.את הביקורת שלו לגבי ההשקעה הביע האלף אתמול. יחד עם זאת, הוא בהחלט מעודד מן המהלך של הבאת בול לתפקיד היו"ר: "זהו איש חדש שהולך לעשות דברים חדשים בחברה, במקום בו קולבר לא הצליח, ואין ספק שגם דוברת תמך במהלך של הבאת יו"ר מבחוץ".אבל לא מדובר בעזיבה טוטאלית של קולבר, הוא עדיין יהיה בתמונה בצורה פעילה: קולבר השאיר בידיו את תפקיד יו"ר הוועדה האקזקוטיווית של אי.סי.איי, כך שלא מן הנמנע שדורון ענבר, מנכ"ל החברה, ידווח עדיין לקולבר, ובמקביל, הוא יצטרך ודאי לדווח גם לבול.אז מי הבוס?
מי מנהל שם את העניינים? "זה לא בהכרח ברור. חברה צריכה מנהל אחד, מישהו שמוביל אותה מבחינה אסטרטגית, והיא לא צריכה כל כך הרבה מנהלים שבוחשים", אומר האלף. ומה זה "כל כך הרבה מנהלים"? ובכן, מדובר בקולבר, שעדיין מחזיק בזכויות וטו עיליות על ההתרחשויות בחברה; שלמה דוברת, שיהיה דירקטור בחברה בשלב ראשון וההערכות הן כי בהמשך יתפוס לעצמו פוזיציה ניהולית לאחר ש"ילמד את החברה"; דיוויד בול, היו"ר החדש; דורון ענבר, מנכ"ל ונשיא החברה; ואיתן צור, שהובא לחברה לצורך הבראתה, והוא עומד מאחורי הרבה החלטות ניהוליות. צור, ששימש קודם לכן כיועץ חיצוני לאי.סי.איי, הגיע לחברה מקבוצת צ'ייס האמריקאית ונחשב למומחה בתחום הבראת חברות שנקלעו לקשיים. צור הוא בעל ניסיון של 25 שנה בתחום. מיד עם מינויו יישם צור שורה של מהלכים קשים לחיסכון בעלויות, כולל הפחתת מספר הנורות במסדרונות החברה כדי לחסוך בהוצאות חשמל."אני לא בטוח שאני יודע מי הבוס, ועולות מכך הרבה מאוד בעיות. למשל, למי הולכים כשרוצים לקבל העלאה של דולר? פרט לזה, לא ברור בשלב זה האם דוברת יקבל משכורת, והוא הרי גם בעל מניות, אז מתעוררת שאלה למי הוא ידווח. זה מתבקש שאנשים צריכים ללכת, ונראה כי זה צריך להיות דורון ענבר, שהוא בפוזיציה הכי חלשה בהשוואה לבעלי המניות הללו", אומר האלף.להאלף דווקא נראה הגיוני שקולבר הותיר בידיו "זכויות על". "ראשית, הוא שומר בצורה זו על הפאסון שלו ועדיין יש לו תפקיד באי.סי.איי. שנית, יש לו את היכולת לקבל החלטות, ועם החזקה של כ-30% לאחר הדילול, הוא רוצה לוודא שלא יתקבלו החלטות שמנוגדות לדעותיו. במלים אחרות, הוא נותר חזק בהנהלת החברה", אומר האלף.האלף ממשיך להאמין בחברה ובסיכוי להשיג תשואה על המניה: "כאשר אני מסתכל 12 חודשים קדימה ובודק אם יש יותר סיכוי להרוויח או להפסיד, אני מאמין שאפשר להשיג תשואה גבוהה, ואוהב את הסיפור של החברה. רוב החדשות הרעות כבר מגולמות במחיר המניה - אלה הקשורות רק לחברה ואלה המקיפות את כל שוק הטלקום", הוא אומר. ההמלצה שלו למניה נותרת "קנייה" ומחיר היעד 5 דולרים - קרוב מאוד למחיר המניה היום.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully