וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סין באה לבקר בארה"ב

אמיר כהנוביץ

27.7.2009 / 11:32

סיום המיתון עומד בפתח ומחכה שמישהו כבר ישלם לו כדי שילך, מי זה יהיה: ארה"ב, סין ? בעוד שתי אלה נפגשות היום בשביל לריב מי ישלם, למשקיעים זה באמת לא ממש משנה, הם עוברים למניות ולסחורותהעליות הבוקר בשווקי אסיה תומכות בעליות מאוחר יותר בבורסות אירופה וארה"ב, מדד ה-msci world נכנס ליום ה-11 של עליות ומדדי מניות רבים בעולם שוברים שיאים של זמן העלייה הארוך ביותר מזה תקופה ארוכה, מדד הניקיי 225, לדוגמא, רושם את העלייה הארוכה ביותר מזה שני עשורים. במסחר באג"ח ממשלתי ירידות הבוקר באג"ח של כמעט כל מדינות העולם, בולט בירידות אג"ח ברזילאי ואג"ח אמריקאי ל-30 שנה. אג"ח אמריקאי ל-10 שנים יורד כעת גם הוא והתשואה עליו עלתה ל-3.69%. הסיכון בהשקעה באג"ח מדינות, על פי המגולם ב-cds-ים עליהם, ממשיך לרדת מאז ה-8 לחודש אך הוא בודק סבירות לאי תשלום של האג"ח ולא להפסדי הון שעלולים להיווצר בהן. ברוב המדינות רמת הסיכון באג"ח מדינה חזרה לרמה של ערב נפילת ליהמן ברדרס.נראה כמו צמיחה מרגיש כמו מיתוןזהו, נגמר המיתון (עפ"י נתוני הצמיחה). קונצנזוס החזאים הוא שברבעון הנוכחי, תסתכם הצמיחה בארה"ב בעלייה של 1%. אך צמיחה יכולה להירשם גם ללא עלייה בצריכה, מספיק שהצריכה הפסיקה למשוך למטה, ההשקעות ובתוכם התחלות הבנייה הגיעו לתחתית ואולי יעלו קצת בגלל הזמנות מלאים הגדלת הוצאות כפויה של הממשל, שנראית טוב על הדף, והקטנת היבוא יותר מהקטנת היצוא הם יצליחו להציג תמונה של צמיחה שלא מרגישה צמיחה. וזה אומר: שיעור האבטלה ימשיך לעלות, החובות ימשיכו להתרחב, וכאמור הצריכה לא בהכרח תעלה, היבוא ימשיך לקטון היצוא ימשיך להיפגע, הדולר ייפול, האג"ח הממשלתי יסבול, אבל העיקר נתון הצמיחה יהיה חיובי...אבל בשביל לסיים חיובי אזכיר שגם רומא לא יצאה ממיתון ביום אחד.

שוק הסחורותסוכר שובר שיאים- חשש למצוקת סוכר בעולם מתחזקת כשבהודו מחסור בגשמים פוגע ביבול הסוכר ובברזיל ריבוי גשמים מזיק ושתיהן לא מצליחות לעמוד בביקוש העולמי שצפוי לעלות השנה ל-6.1 מיליון טון, לעומת תחזית קודמת של 4.7 מיליון. נזכיר כי סוכר, למרות ירידת הפופולאריות שלו במערב, מבוקש מאד במדינות המתעוררות וניתמך גם בהיותו תחליף לאנרגיה.נחושת-כנראה שהראלי נגמר- נחושת היא המתכת עם הביצועים הטובים ביותר השנה. אבל כעת, כשסין מקטינה את יבוא הנחושת הראלי עשוי להסתיים. את רוב הנחושת סין אחסנה כנראה במחסנים ולא השתמשה בה, מה שמגדיל גם את הסיכון שתחליט פתאום לנצל את העלייה ולמכור אותו. במערב הנחושת משמשת בעיקר לבניה ולכן, לאור המלאים הגדולים של הבתים, נמוך הסיכוי שמכיוון זה תבוא הגאולה.זהב - הסינים עומדים לעקוף את הודו- הודו ידועה כצרכנית הזהב הגדולה בעולם, שזה משמש אותה בעיקר לתכשיטים ופחות לרזרבות. ברבעון הראשון, בעקבות העלייה במחירו, הביקוש של הודו לזהב ירד ב-83% בעוד הביקוש מצד סין התרחב ב-1.8% ולכן סין תיטול כנראה את כתר הזהב מידי הודו.הזהב, למרות ירידת הביקוש החדה מהודו, נתמך בשל חשש המשקיעים מאינפלציה ולכן יתכן כי בעוד הירידה בביקוש מצד הודו היא חד פעמית מחירו של הזהב יוכל לחזור ולעלות.תירס וסויה מזנקים – משרד החקלאות בארה"ב אוסף מידע לגבי כמות השתילה המתוכננת של חקלאים מכל סחורה חקלאית, אך כעת גוברות ההערכות שאלה שתלו פחות ממה שדיווחו לפני העונה זאת כיוון שמזג האוויר בעונת השתילה, במאי וביוני, היה קר ולח מידי.נפט, הולך עם הצמיחה - נמצא כי מחיר הנפט בחודש האחרון נע במתאם של 0.5 עם מדד מניות msci אסיה פאסיפיק, לעומת מתאם של 0.1- בחודש שקדם לו. הנפט עולה בעולם זה השבוע השלישי ברציפות, על רקע הערכות משקיעים כי העלייה בשווקי המניות באסיה מאותתת על עליית ביקושים צפויה מהיבשת. מה שעלול למנוע בטווח הקצר המשך עלייה של מחיר הנפט הוא עלייה חדה במלאים בארה"ב, צרכנית הנפט הגדולה בעולם.איך אתה מתכוון לשלם שכירות לסיןסין מגיעה לבקר היום את השוכר שלה, האמריקאי, שגר אצלה כבר כמה שנים בצפון אמריקה באחלה בית יחד עם כל החברה המגניבים שם קנדה, מקסיקו... אבל עדיין לא שילם לה יואן אחד. למעשה, הוא חייב לה כבר 700 מיליארד דולר ואם הוא רוצה להמשיך לגור על חשבונה ביבשת הצפונית אז סין רוצה הסבר משכנע איך הוא מתכוון לשלם לה. איך שזה נראה עכשיו: הוא לא עובד, אין לו חסכונות, ההורים שלו באירופה גם כן בצרות, החובות גדלים ושטרי העירבון והביטחונות שנתן לה לא כל כך נראים לה. לסין יהיה קשה לעקל את היבשת הנחמדה הזאת, להעביר אליה סינים ולשלוח את האמריקאים לדרום, הלא שווה, לאפריקה או משהו כזה. בביקור הסיני בארה"ב, שיערך יומיים החל מהיום, תברר כאמור סין איך ארה"ב מתכננת לשלם את החוב ואיך תשמור על שער הדולר. בכל מקרה, ארה"ב תענה בהתקפה ותאשים את סין במצבה ותגיד לה משהו כמו: תראו תראו, איך היא לא מתביישת, היא עוד באה אלי בתלונות, חצופה, את הרי גרמת לחוב! את באת אלי, שכנעת אותי לקחת עוד ועוד הלוואות, לקנות ממך מוצרים made in china כדי שתצמחי, שיהיה לך כסף, שיהיו לך חיים טובים והנה עכשיו את באה בתלונות? למה לא צמחת על חשבונך כשיכולת? היה לך קל, ידעת שלאמריקאים יש פגם גנטי של קניות, אז למה? בפעם הבאה תדאגי לצמוח באמצעות צריכה ולא באמצעות הגדלת היצוא.

ברננקי: "אם תיתן לגוף גדול ליפול הוא יפיל את כל המערכת"ברננקי נאם אתמול בקנזס והגן על מדיניות הפד. הוא טען שהפד הצליח למנוע את "השפל הגדול 2". כמו כן הסביר כי במשבר פיננסי אם פירמה גדולה תיפול היא תפיל איתה את כל המערכת הכלכלית. בעל עסק קטן יצא מול ברננקי והביע את כעסו על כך שמעדיפים לעזור לפירמות גדולות שבאותו סכום יכלו לעזור לאלפי פירמות קטנות. ברננקי ענה כי כשחילצו את המוסדות הגדולים הוא נאלץ ל"סתום את האף" וכי הוא מבין את התסכול. נזכיר שהקדנציה של ברננקי מסתיימת ב-31 בינואר ואובאמה יצטרך להחליט אם להשאירו בתפקיד. מעניין אם הציבור שירצה כמו אותו בעל עסק להוציא את תסכולו יגרום לכך שבשלטון יעדיפו לתת לאיש בתפקיד גדול ליפול כדי שלא תיפול כל המערכת.ולעניין המקצועי, כעת צריך לנתח את משמעויות ההצלות והאם פירמות גדולות באמת לקחו או יילקחו יותר סיכונים מתוך מחשבה שלא יתנו להם ליפול. אם כן, הממשל יצטרך למצוא פתרונות לבעיה שיצר, אולי ידרוש מפירמות מגודל מסוים לבטח את עצמן מפני קריסה.סיום המיתון עומד בפתח ומחכה שמישהו כבר ישלם לו כדי שילך, מי זה יהיה: ארה"ב, סין ? בעוד שתי אלה נפגשות היום בשביל לריב מי ישלם, למשקיעים זה באמת לא ממש משנה, הם עוברים למניות ולסחורות. אבל הם באיחור, סין כבר עקפה אותם בסיבוב כשרכשה כבר את רוב הסחורות שהיא צריכה. בינתיים, מיליוני מובטלים בארה"ב יראו את הצמיחה רק בטלוויזיה ואליהם ימשיכו להצטרף מובטלי צמיחה חדשים, כששיעור האבטלה בארה"ב צפוי להמשיך לעלות ברבעונים הקרובים למרות נתוני צמיחה חיוביים.את הסקירה כתב אמיר כהנוביץ כלכלן מאקרו בכלל פיננסים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully