וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מורי הדרך למשרד התיירות: כ-50% מהתיירות המאורגנת מלווה במורי דרך לא מוסמכים

עירית רוזנבלום

28.7.2009 / 14:59

משרד התיירות: בג"צ קבע כי אין מניעה חוקית להדרכת קבוצות צליינים על ידי כמריםמורי הדרך בישראל מוחים על כך שלטענתם "משרד התיירות מסייע באופן אבסורדי לקבוצות תיירים המודרכות על ידי אנשי הכנסייה בישראל למרות העובדה שזהו המשרד האמון על אכיפת חוק ההדרכה המורשית בישראל". נציגיהם מתכוונים למחות במסיבת עיתונאים של משרד התיירות בשיתוף ועידת ההגמונים של צרפת שתתקיים מחר.מורי הדרך טוענים כי אל 1,700 הסטודנטים הקתולים מצרפת שנמצאים כעת בסיור בישראל נלוו רק כ-13 מורי דרך מוסמכים ושאר האוטובוסים היו מלווים על ידי כמרים ונזירות. מקבוצה זו נפגעו יותר מ-160 צעירים מקלקול קיבה והתייבשות והגיעו לבתי החולים בגליל. לדברי יו"ר אגודת מורי הדרך, יעקב מיטרני, "זה חוסר ניסיון של מדריכים לא מוסמכים, ואלה אמורים להכיר להם את ארץ התנ"ך. אנחנו משחקים כאן רק תפקיד משני".מיטרני טוען שכ-50% מכלל התיירות המאורגנת, המונה כ-1.4 מיליון תיירים, מלווה במורי דרך לא מוסמכים. בעקבות ירידה בתיירות, במחצית הראשונה של 2009 ירד מורה דרך מ-24 ימי עבודה בממוצע ל-13-12 ימי עבודה, חלקם נאלצו לקבל דמי אבטלה. "לכן הכעס הרב כשאנחנו יוצאים לסיור ופוגשים עשרות כמרים או רועים רוחניים, ביניהם גם בחורות בחצאיות מיני עם תעודות מהוותיקן".לדבריו, ארץ הקודש תופסת את מקומה של ארץ ישראל, גם כי חלק ניכר מהמדריכים הם לא ישראלים אלא פלשתינאים מבית לחם וחלק גדול ממזרח ירושלים. "זה לגיטימי אבל מצד שני יש 25-30 קורסים של מורי דרך כרגע בשלבי סיום שלא ימצאו עבודה".אגודת מורי הדרך ואתר תיירות צליינית מוביל בגליל ערכו לא מכבר מחקר ראשון מסוגו, שנמשך כארבעה חודשים. האתר, אחד מיעדי התיירות הפופולאריים בארץ, מושך אליו על פי הערכות כ-50% מהתיירות הנכנסת המאורגנת ובשנת 2008 ביקרו באתר זה כ-650 אלף מבקרים. מניתוח הנתונים עולה שכ-17% מכלל קבוצות המבקרים היו ללא מדריך מוסמך, כמתחייב על פי החוק, 20% מקבוצות התיירים שהגיעו מספרד לא לוו במורה דרך מוסמך, 51% מקבוצות התיירים שהגיעו מאיטליה לא לוו במורה דרך מוסמך וכך גם 46% מקבוצות התיירים שהגיעו מפולין.על פי הערכות האגודה, הנזק המוערך למורי הדרך הוא כ-40 אלף ימי עבודה לפחות בשנה. והנזק הכולל למשק בישראל הוא 32 מיליון שקל בשנה.

ממשרד התיירות הדגישו בתגובה כי סוגיית "הרועים הרוחניים" (כמרים המלווים קבוצות צליינים) נידונה בבג"צ שלוש פעמים, בעקבות עתירות שהגישה אגודת מורי הדרך. בשלושת העתירות פסק בג"צ כי אין כל מניעה חוקית להדרכת קבוצות הצליינים על ידי כמרים אלו. עוד נמסר כי בבדיקות של המשרד נמצאו רק 4 מדריכים שהדריכו שלא כחוק ונקנסו על ידי נציגי המשרד.

עוד הדגישו במשרד כי כיום מחזיקים כ-7,000 מורי דרך בישראל ברישיון בתוקף. בנוסף אליהם פועלים מאות בודדות של רועים רוחניים, המלווים ומדריכים את המאמינים הנוצריים למטרות פולחן דתי וביקור באתרים דתיים. "וכך גם במקרה של קבוצת הצליינים הצעירים מצרפת המבקרים בישראל, עם ראשי הכמורה הצרפתית והכנסיות מכל רחבי צרפת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully