וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תסריט האימה של משרד הבריאות: 700 ימותו משפעת החזירים, מחצית מהעובדים ייעדרו, מוסדות ציבור יסגרו

רוני לינדר-גנץ

3.8.2009 / 12:07

מומחה: "כמה אנשים צרכים למות כדי לשכנע חלק מחברי הועדה בצורך בחיסון?"700 בני אדם ימותו, רבע מהאוכלוסיה יידבקו והמשק כולו יושבת – זה החזון האפוקליפטי שהציגו היום ראשי מערכת הבריאות בועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, בדיון על היערכות משרד הבריאות לטיפול בשפעת החזירים ובהחלטת ראש הממשלה לרכוש חיסונים לכלל האוכלוסיה. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אבי ישראלי, אמר כי "אנו עוקבים אחר מה שקורה בחצי הדרומי של כדור הארץ שם שיעור ההתפשטות של המחלה גבוה יותר - ולפי הערכה סבירה רבע מכלל האוכלוסייה בישראל עלול להידבק במחלה".ישראלי מפרט את הנזקים הכלכליים והבריאותיים שעלולים להגרם מהמחלה: "במידה והמחלה תתפשט בישראל הדבר יביא להיעדרות עובדים של 25% עד 45% מכוח העבודה, ולסגירת מוסדות חינוך ומקומות ציבוריים ופגיעה ניכרת בהקיפי מסחר וענפי משק". עוד חוזה ישראלי ירידה ביכולת תפקוד של מערכות חיוניות: "משרד הבריאות נערך לצמצום הדרגתי של פעולות רפואיות הלא דחופות, גיוס כוח אדם, פתיחת מרפאות , קיצור זמן אשפוז יולדות ל24 שעות ,הכרזת מצב חרום וריתוק תלמידי בתי ספר לסיעוד וסטודנטים לרפואה לטובת עזרה למערכת". בנוסף נערכים במשרד הבריאות להעברת בתי החולים הפרטיים כמו אסותא לעתודה טיפולית, תגבור בכוחות רפואה צבאיים והעברת חולים מבתי החולים למוסדות בקהילה.בוועדה נשמעה ביקורת על הכוונה לרכוש חיסונים לכלל האוכלוסיה ולא לאוכלוסיות בסיכון בלבד: "החלטת נתניהו הינה החלטה חפוזה", אמרה ח"כ רחל אדטו (קדימה), רופאה במקצועה. לדבריה,
"מדוע לרכוש חיסונים עבור כל האוכלוסייה אם אוכלוסיית הקשישים לא נמצאת בסכנת הידבקות, וידוע כי גם כך ישנו אחוז מהאוכלוסייה שבאופן קבוע אינו מעוניין להתחסן? למה לא לחסן רק את קבוצות הסיכון, במיוחד כאשר הוכח כי כל המקרים הקשים שראינו עד כה בארץ, באים מקבוצות סיכון?
אם יירכשו החיסונים, שיהיו מוכנים רק עוד מספר חודשים, והמוטציה בזמן זה תשנה, החיסונים לא יהיו יעילים ואז יסתבר שמדינת ישראל בזבזה 450 מיליון שקל על חיסון לא רלוונטי."עם זאת, מומחים שהעידו בפני הוועדה תמכו בהחלטה: "האחריות שלי היא לחולים והגישה שלנו חד משמעית – מניעה טובה יותר מטיפול", אמר אלון מוזס יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות. "נכון שמרבית האנשים עוברים את המחלה בקלות אבל חייבים להסתכל וללמוד מההיסטוריה של המגפות שתקפו את העולם – הגל הראשון תמיד יותר קל . כאשר מדברים על 700 איש שימותו חלילה מהמחלה יש להבין כי אלו נתונים של תמותה שמתרחשים כל שנה אבל צריך לזכור כי המחלה הורגת יותר נשים בהריון וצריך להיזהר כשאומרים כי מדובר במחלה קלה" .הועדה קבעה כי לאור חוות הדעת המקצועיות של מומחי בריאות ואנשי מקצוע יש לגבות את החלטת רה"מ ומשרד הבריאות לרכוש חיסונים לאוכלוסיה, אך להתנגד באופן נחרץ לכל כוונה להעביר מתקציב סל התרופות תקציב לטובת רכישת תרופות או חיסונים כמענה לשפעת החזירים ."כמה אנשים צרכים למות כדי לשכנע חלק מחברי הועדה בצורך בחיסון?"תהה פרופ' דני אנגלהרד מנהל צוות טיפול מגיפות בישראל . לדבריו, "ארה"ב הזמינה 2 מנות חיסון לכלל האוכלוסייה . ברטניה הזמינה מנת חיסון 1 לכלל האוכלוסייה . מדינת ישראל חייבת להזמין חיסון . להערכתנו 700 נפטרים בשנה זו ההערכה הכי אופטימית שניתן לתת .כל יום שעובר מרחיק אותנו מהחיסון" .

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully