וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה: הבנק המרכזי הרחיב את רכישת הנכסים ב-50 מיליארד ליש"ט; הריבית נותרה על 0.5%

הדר תדמור

6.8.2009 / 14:24

"המיתון בבריטניה עמוק ממה ששוער בהתחלה", נאמר בהודעה רשמית של הבנקהבנק המרכזי של בריטניה (boe) השאיר את שיעור הריבית במדינה ברמתו הנוכחית - 0.5% - הרמה הנמוכה ביותר אי פעם במדינה, בהתאם לציפיות האנליסטים. זהו החודש השישי ברציפות בו מותיר הבנק המרכזי של בריטניה את הריבית ברמה זו.הבנק הרחיב את תוכנית ההרחבה הכמותית במסגרתה מדפיס הבנק כסף כדי לרכוש נכסים ב-50 מיליארד ליש"ט ל-175 מיליארד ליש"ט (297.5 מיליארד דולר)."המיתון בבריטניה עמוק ממה ששוער בהתחלה", נכתב בהודעה רשמית של הבנק. "עם זאת, ביטחון הצרכנים והמשקיעים עולה, ומחנק האשראי הוקל מעט". הבנק העריך כי תוכנית רכישת הנכסים תימשך עוד שלושה חודשים לפחות.מאז חודש אוקטובר 2008 ביצע הבנק המרכזי של בריטניה סידרה של הורדות ריבית, מרמה של 5%.
בחודש מארס החל הבנק בתוכנית הרחבה כמותית. מטרת התוכנית היתה להגדיל את היצע הכסף ולהימנע מדיפלציה.בחודש מאי הודיע הבנק על הגדלת תוכנית ההרחבה המוניטרית הכמותית. הבנק החליט להרחיב את התוכנית ל-125 מיליארד ליש"ט, הרחבה של 50 מיליארד ליש"ט נוספים, לאחר שבמקור תכנן לרכוש נכסים ב-75 מיליארד ליש"ט.בסוף יולי פורסם כי כלכלת בריטניה צנחה ב-5.6% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ב-2008. היה זה הנתון הגרוע ביותר מאז החל רישום תמ"ג רבעוני ב-1955, ואכזבה קשה לתקוות שהכלכלה הרביעית בגודלה בעולם נמצאת בדרך להתאוששות.הנסיגה הרבעונית - מהרבעון השני לראשון, היתה 0.8%, כמעט פי שלושה מתחזיות לירידה של 0.3%.
הרבעון השני של 2009 היה רבעון חמישי ברציפות של נסיגה רבעונית בתמ"ג בבריטניה. התמ"ג ירד ב-5.7% במהלך תקופה זו - גרוע מהמיתון של תחילת שנות ה-90, אך פחות גרוע מזה של שנות ה-80 המוקדמות, בהן הסתכמה הנסיגה הכלכלית ב-6%.שוק הנדל"ן בבריטניה הראה בחודש יולי סימנים של התייצבות: מחירי הבתים בבריטניה עלו ביולי כמעט פי שניים מתחזיות האנליסטים עקב עלייה בביקוש בשוק הנדל"ן לאור הסימנים להאטה במיתון - כך דיווחה חברת המשכנתאות הליפקס.מחיר הבתים הממוצע עלה ביולי ב-1.1% ל-159,623 ליש"ט (269,850 דולר) לאחר שביוני נרשמה ירידה של 0.4%. עם זאת, מחירי הבתים ביולי היו עדיין נמוכים ב-9.9% מרמתם ביולי שעבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully