וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסת ת"א: החלה עונת המימושים

טל לוי

10.8.2009 / 16:54

כמו אתמול שוב פתח ת"א 25 בעליות, אך עבר במהלך היום לירידות משמעותיות. בסיכומו של יום איבד המעו"ף 1.7% ות"א 100 ירד ב-2.1%

הבורסה של תל אביב פתחה את יום המסחר השני השבוע על רקע "פחד הגבהים" שגילתה אתמול במהלך המסחר: מדד תל אביב 25 אמנם פתח בעלייה, אך בסופו של דבר איבד 1.7% וננעל ברמה של 954.87 נקודות ומדד תל אביב 100 ירד ב-2.1% לרמה של 891.01 נקודות. מדד מניות הבנקים איבד 2.2% ומדד הנדל"ן צנח ב-4%. מחזורי המסחר היו גבוהים הסתכמו ב-2.2 מיליארד שקלים. סמוך לתום המסחר בתל אביב, הצביעו החוזים העתידיים בוול סטריט על ירידות של כ-0.5%.

במהלך יום המסחר אתמול עלו המדדים ביותר מאחוז ומדד תל אביב 25 אף הגיע לרמה של 999.12 נקודות, אולם לאחר מכן התהפכה המגמה ורמת 1,000 הנקודות - שנפרצה לראשונה בכיוון מעלה לפני שנתיים וחצי - לא נחצתה. מדד תל אביב 25 אמנם ביקר שוב ברמת 1,000 הנקודות, אולם זה היה בדרכו מטה.

החברות הנסחרות בבורסה יפרסמו החודש את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2009. המועד האחרון הוא סוף החודש. במידה שיציגו החברות דו"חות טובים - "מכפיל הרווח" של הבורסה, שעלה בחדות בחודשים האחרונים, עשוי להתאזן ולתת תמונה אמיתית לגבי מידת האטרקטיוויות הגלומה במחירי המניות.

מכפיל הרווח הוא חלוקה של הרווח בשווי השוק של החברות והוא למעשה בודק תוך כמה זמן מרגע רכישת החברה ניתן להשיב את הכסף בהתבסס על הרווח. מכפיל נמוך עשוי להעיד על מחירים אטרקטיוויים יחסית. מאחר שמחירי המניות עלו בחדות אך הבורסה עדיין מסתמכת על הדו"חות לרבעון הראשון, צפוי המכפיל להתעדכן.

הדו"חות הנוכחיים צפויים להיות טובים יותר בשל סימני הצמיחה הנצפים במשק בחודשים האחרונים. בבנק ההשקעות ברקליס קפיטל העריכו בסוף השבוע כי "המיתון העולמי נגמר".

בנק ישראל פרסם הבוקר את פרוטוקול דיוני הריבית לחודש הקודם. המשתתפים בדיון התייחסו לאינדיקציות האחרונות המצביעות על כך שההתכווצות בפעילות במשק הישראלי התמתנה, וכי קיימים סימנים ראשונים להתאוששות בחלק מהענפים.

כלכלנית המקרו של פסגות, ורד דר, כתבה אתמול כי ההפתעה של נתוני התעסוקה בארה"ב רק חיזקו את הקונצנזוס שהתגבש בשבועות האחרונים - המיתון בפרפורים אחרונים. רשמית, מיתון נגמר כאשר מתחדשת הצמיחה, גם אם בשיעורים נמוכים, ובארה"ב הולכים ומתמעטים הכלכלנים המעריכים שכיווץ התוצר האמריקאי שנרשם ב-5 מתוך 6 הרבעונים האחרונים, יימשך גם ברבעון השלישי.

גם בישראל נראה שלאחר שני רבעוני צמיחה שלילית, לרבעון השלישי יש סיכוי לא רע להיות רבעון של התיצבות בדרך לחזרה לצמיחה חיובית. "יש, אם כן, הסכמה שבין אם אנחנו בדרך להתאוששות דמויית V, L, U או W, אנחנו נמצאים עתה בנקודת השפל. זה כבר סגור. הוויכוחים בין הכלכלנים עברו עתה לתיאור המשך הצמיחה מנקודה זו ואילך - על פי תוואי האותיות", כתבה דר.

בתחום הבנקים, מעריך האנליסט יובל בן זאב מכלל פיננסים בטוחה, כי פרמיית הסיכון בבנק הפועלים גבוהה מזו של לאומי. בן זאב ממליץ ("תשואת יתר") על לאומי, הפועלים ומזרחי-טפחות (-1.99% , 2810.0) ומוריד המלצה (ל"תשואת שוק") לדיסקונט (-3.54% , 627.0) והבינלאומי (-4.54% , 4900.0).

בנק ההשקעות UBS מפיץ את מניות של גד זאבי בבזק לאחר שקיבל את אישור בית המשפט לבצע את העסקה. מדובר על מכירת בלוק מניות של 300 מיליון דולר (1.15 מיליארד שקל, כ-6% ממניות בזק), והבלוק כולו נמכר ללקוחות זרים ומקומיים. המחיר בעסקה הוא סביב 7.4 שקלים למניה - מעט פחות ממחיר המניה בשוק.

מכירת שליש ממניות גד זאבי בבזק על ידי הבנקים צפויה להניב רווחי הון של כ-300 מיליון שקל לבנקים שייזקפו ברבעון השלישי של השנה. מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים, יובל בן זאב, מזכיר כי ההלוואה שניתנה במקור לזאבי מהבנקים לרכישת המניות משקפת כ-5.1 שקלים למניית בזק בעוד המניות נמכרו במחיר של כ-7.4 שקלים.

את הרווח לפני מס הגדול ביותר כתוצאה מהמכירה צפוי להציג בנק הפועלים עם כ-100 מיליון שקל ברבעון וכ-300 מיליון שקל בסך הכל. אחריו בנק לאומי עם כ-77 מיליון שקל ברבעון וכ-230 מיליון שקל בסך הכל, הבינלאומי צפוי לרווח לפני מס של 154 מיליון שקל בסך הכל וכ-51 מיליון שקל ברבעון ודיסקונט ומזרחי יציגו ברבעון רווח לפני מס של כ-43 מיליון שקל וכ-30 מיליון שקל בהתאמה.

כימיקלים לישראל אמנם עלתה ב-80% מתחילת השנה אך במסגרת עדכון עסקי תאגיד, פירסמה כיל כמה נתונים כמותיים לגבי הרבעון השני עוד לפני פרסום דו"חות הרבעון השני וזאת כחלק מתשקיף מדף. הנתונים עדיין מלמדים על קיפאון יחסית בענף האשלג: אשלג - מכירה של 347 אלף טונה ברבעון השני של 2009 לעומת 299 אלף טונה ברבעון הראשון של 2009 ו-1,413 טונה ברבעון השני 2008 - ירידה של 75%. המחירים עצמן לא פורסמו.

המו"מ למכירת חברת פרטנר ממשיך להתקדם: חברת האצ'יסון הסינית, שהינה בעלת השליטה בחברת הסלולר פרטנר, מציעה מימון למי שיזכה ברכישת השליטה במכרז שעורכת החברה בימים אלו. על פי הערכות, המימון ינוע סביב כ-150 מיליון דולר. מדובר במימון הקרוי בשפה המקצועית ונדור לנדינג, שנועד לסגור את פערי המימון הנותרים אחרי השגת המימון מהבנקים ומגופים נוספים.

המועמדים הרשמיים שנותרו במרוץ על רכישת החברה הם שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת התקשורת יורוקום, שהינה יבואנית נוקיה בארץ, ואילן בן דב, בעל השליטה בחברת סקיילקס שהינה ייבואנית סמסונג. פרטנר פירסמה היום את התוצאות הכספיות לרבעון השני של 2009 ובהן ירידה של 1.6% בהכנסות ל-1.51 מיליארד שקל, ירידה של 2.9% ברווח התפעולי ל-434 מיליון שקל ועלייה של 2.1% ברווח הנקי שהסתכם ב-288 מיליון שקל.

כלל פיננסים חתם עוד רבעון בהפסדים גם לאחר עליות השערים שנרשמו בבורסה: הכנסות החברה ירדו ברבעון השני של 2009 ב-1.5% ובית ההשקעות הפסיד תפעולית יותר מ-11 מיליון שקל - זהו שיפור לעומת הפסד תפעולי של 41 מיליון שקל ברבעון המקביל. בשורה התחתונה מציג כלל פיננסים הפסד של 8.2 מיליון שקל לעומת הפסד של 46 מיליון שקל ברבעון המקביל.

ההכנסות של פורטל תפוז, שבשליטת סאני של אילן בן דב, צמחו ברבעון השני ב-12% ל-10.2 מיליון שקל. גידול זה נרשם בעיקר בשל זינוק בהכנסות ממכירות לפרסום בתחום האינטרנט ולצד השחיקה בתוצאות החברה בתחום הסלולר. הרווח הנקי שלה צמח למיליון שקל לעומת רווח שולי של כ-100 אלף שקל ברבעון המקביל.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully