וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחויבות הפנסיונית של חברת החשמל תקטן ב-2010 ב-10 מיליארד ש'

אבי בר-אלי

10.8.2009 / 19:24

המוסד הבינלאומי לתקינה בחשבונאות עשוי לבטל בסוף השנה את ההיוון לפי ריבית אג"ח ממשלתיתהתחייבויותיה הפנסיוניות של חברת החשמל עשויות להצטמק בשנת 2010 בכ-10.5 מיליארד שקל. זאת, בעקבות כוונת המוסד הבינלאומי לתקינה בחשבונאות (iasb) לבטל את האפשרות להוון את המחויבות האקטוארית לפי ריבית אג"ח ממשלתית בהעדר "שוק עמוק" של אג"ח קונצרנית בדירוג גבוה (aa).המוסד הבינ"ל אשר אמון על יישום תקנות ה-ifrs צפוי לפרסם הצעה לתיקון התקינה החדשה כבר בחודש הבא - ובחלוף חודשיים-שלושה לפרסם הוראה מחייבת, אשר תחול על הרישום החשבונאי בתוך שלושה חודשים.

מזה כשנתיים ניטש בין חברת החשמל, העובדים, רואה החשבון המבקר של החברה ורשות החשמל ויכוח עקרוני סביב שאלת הריבית שלפיה יהוונו ההתחייבויות הפנסיוניות של חברת החשמל. זאת בעקבות המעבר לתקינה החשבונאית הבינלאומית (ifrs). חברת החשמל מהוונת כיום את ההתחייבויות הפנסיוניות שלה לפי ריבית של אג"ח ממשלתיות (חסרות סיכון). אלה נאמדות, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2009 ב-23.8 מיליארד שקל.עם זאת, לפי כללי ה-ifrs יש להוון את ההתחייבויות הפנסיוניות של החברות לפי ריבית גבוהה יותר, של אג"ח קונצרניות בדירוג aa. משמעות ההיוון לפי ריבית גבוהה יותר היא למעשה הפחתה של כ-10.5 מיליארד שקל בסך ההתחייבויות הפנסיוניות (לפי דו"חותיה האחרונים של החברה לרבעון הראשון) וגידול של כ- 5.7 מיליארד שקל בהון העצמי של חברת החשמל.עם זאת, בחברת החשמל טענו כי אין בשוק ההון המקומי "מסחר עמוק" באג"ח קונצרניות בדירוג זה - ומשום כך ריבית זו אינה רלוונטית עבור החברה. לפיכך, נטען כי יש להוון את ההתחייבויות לפי הריבית הנמוכה יותר, של אג"ח ממשלתיות, גם במחיר הותרת ההיקף הנוכחי של התחייבויותיה הפנסיוניות של החברה.

עמדה זו זכתה לתמיכתו הגורפת של ועד העובדים בחברה, שראה בהעלאת ריבית ההיוון ניסיון לפגוע בהיקף הכספים המופרשים לקופת הפנסיה. מצד שני רשות החשמל התנגדה למהלך וראתה בכך ניסיון מכוון לכאורה להאדיר בצורה מלאכותית את מצוקתה הפיננסית של חברת החשמל, כדי לזכות בסיוע גדול יותר במסגרת תעריפי החשמל.כפי שפורסם ב-themarker, אגף שוק ההון באוצר שכר את שירותיו של אקטואר המשרד לשעבר, רו"ח אלן פפרמן, שטען כי יש להותיר את המצב על כנו ולהוון את ההתחייבויות אך ורק לפי אג"ח ממשלתיות. מנגד, קיבלה רשות החשמל חוות דעת מפרופ' עמיהוד דותן, שלפיה חוב הפנסיה של חברת החשמל צריך להיות מהוון לפי דירוג הסיכון שלה - כלומר עם ריבית גבוהה הרבה יותר. פרופ' אמיר ברנע, המשמש אף הוא יועץ לרשות החשמל, הציג עמדת ביניים, והמליץ לבחור בריבית של אג"ח חברות המדורגות ב-aaa.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully